30 °C Rethymno, GR
28/07/2021

ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Ένας ΝΟΡ που ξεχωρίζει

Ο ΝΟΡ γράφει τις δικές του καταπληκτικές σελίδες δράσης και επιτυχιών στα τελευταία πανελλήνια πρωταθλήματα κολύμβησης. Για σκεφτείτε το… Μετά από μια τέτοια χρονιά και μέσα από έναν μεγάλο ανταγωνισμό 113 σωματείων, ο ρεθεμνιώτικος όμιλος κατετάγη 16ος στη γενική κατάταξη και 17ος στις υποκατηγορίες παίδων-παμπαίδων, κορασίδων-παγκορασίδων. Πρωταθλητής αναδείχθηκε βέβαια το κολλέγιο «Ντηρή».
Οι μεγάλες εμφανίσεις όμως του Παναγιώτη Κωστάκη, της Δέσποινας Κωστάκη, της Μιράλμπας Σούλα, του Στέφανου Παπαδήμα, του Ηλία Πρωιμάκη, του Πέτρου Πολάκη, της Αμαλίας Γαγάνη, της Ιφιγένειας Θεοδωράκη, του Νίκου Πετράκη (αναφέρουμε δίχως σειρά κατάταξης και επιτυχιών τα ονόματα των πρωτεύσαντων κολυμβητών), παιδιά που όλα τους έφεραν σπουδαίες επιτυχίες ανεξάρτητα με το μέταλλο που φορούσε ο καθένας τους στο στήθος, αποτελεί μια υπέρλαμπρη στιγμή του ομίλου.
Τόσο αυτά όσο και τα υπόλοιπα 19 παιδιά (28 κολυμβητές συμμετείχαν στην ρεθεμνιώτικη αποστολή) βοήθησαν τους εαυτούς τους και τον σύλλογο να σηκώσει περίτραννα το ανάστημά του.
Από δίπλα τους φυσικά, οι προπονητές, Κλεάνθης Καραμπάσης, Στέλιος Στουραΐτης. Νοερά κοντά τους, ο προπονητής Στέφανος Κατσιλιάνος που περιορίστηκε στο Ρέθυμνο λόγω κρούσματος covid-19 στον περίγυρο της οικογένειάς του ενώ στήριγμα σ’ αυτά ήταν ο έφορος του τμήματος, Δημήτρης Μοναχός.

Ας δούμε όλες τις προσπάθειες των παιδιών του ΝΟΡ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης που παρήλθε.

Παίδες

Χρίστος – Ταξιάρχης Ντωνές: 31ος στα 50μ. Πεταλούδα με 27’’75, 21ος στα 100μ. Πεταλούδα με 1’01’’45
Πέτρος Πολάκης: 5ος στα 100μ. Πρόσθιο με 1’09’’79, 12ος στα 50μ. Πρόσθιο με 31’’20
Χένρυ Κόουλμαν: 84ος στα 100μ. Πεταλούδα με 1’08’’22, 32ος στα 400μ. Μ.Α. με 5’16’’95, 38ος στα 200μ. Μ.Α. με 2’31’’68
Νίκος Πετράκης: 14ος στα 200μ. Ύπτιο με 2’18’’60, 35ος στα 50μ. Ύπτιο με 30’’26, 13ος στα 100μ. Ύπτιο με 1’03’’40
Γιώργος Πελεκανάκης: 22ος στα 200μ. Ύπτιο με 2’20’’83, 47ος στα 50μ. Ύπτιο με 30’’91, 33ος στα 100μ. Ύπτιο με 1’05’’86
Δημήτρης Καφφάτος (Έφηβος – ΟΣΦΠ): 13ος στα 50μ. Ύπτιο με 29’’13, 15ος στα 100μ. Ύπτιο με 1’02’’58, 11ος στα 200μ. Ύπτιο με 2’17’’86, 9η θέση στα 4χ100 Μ.Ο. mixed με 4’22’’32
Παναγιώτης Κωστάκης: 2ος στα 100μ. Ελεύθερο με 53’’20, 1ος στα 200μ. Ελεύθερο με 1’56’’42, 12ος στα 50μ. Ελεύθερο με 25’’02
Στέφανος Παπαδήμας: 17ος στα 100μ. Ελεύθερο με 55’’34, 11ος στα 50μ. Ελεύθερο με 24’’98,
Ηλίας Πρωιμάκης: 24ος στα 100μ. Ελεύθερο με 55’’34, 19ος στα 200μ. Ελεύθερο με 2’04’’63
Γιώργος Ομαλιανάκης: 24ος στα 100μ. Ελεύθερο με 55’’89, 15ος στα 50μ. Ελεύθερο με 25’’23

Κορασίδες

Άννα Δροσουλάκη: 23η στα 50μ. Πεταλούδα με 30’’81, 21η στα 50μ. Ελεύθερο με 29’’22, 43η στα 100μ. Πρόσθιο με 1’24’’94
Μαρία Δεληγιάννη: 44η στα 50μ. Πεταλούδα με 32’’11, 54η στα 100μ. Πρόσθιο με 1’27’’52
Κατερίνα Πετρακάκη: 71η στα 50μ. Πεταλούδα με 33’’58, 35η στα 100μ. Ελεύθερο με 1’03’’32, 22η στα 200μ. Ελεύθερο με 2’21’’02
Ιφιγένεια Θεοδωράκη: 26η στα 50μ. Ύπτιο με 33’’20, 17η στα 800μ. Ελεύθερο με 9’57’’93, 15η στα 200μ. Μ.Α. με 2’37’’52
Δέσποινα Κωστάκη: 7η στα 100μ. Ελεύθερο με 59’’91, 5η στα 50μ. Ελεύθερο με 27’’66
Αμαλία Γαγάνη: 15η στα 100μ. Ελεύθερο με 1’01’’83, 20η στα 50μ. Ελεύθερο με 28’’67,
Μιράλμπα Σούλα: 9η στα 100μ. Ελεύθερο με 1’00’’12
Μελίνα Μανιουδάκη: 28η στα 100μ. Ελύθερο με 1’03’’14, 31η στα 200μ. Ελεύθερο με 2’19’’68, 23η στα 100μ. Ύπτιο με 1’12’’50
Αναστασία Διακουμάκου: 43η στα 200μ. Ύπτιο με 2’47’’48, 32η στα 400μ. Ελεύθερο με 5’04’’10
Μαρία Δεληγιάννη: 38η στα 100μ. Πρόσθιο με 1’27’’52, 30η στα 50μ. Πρόσθιο με 38’’49

Σκυταλοδρομίες Παίδων-Κορασίδων

4Χ100μ. Ελεύθερο Παίδων: 2η θέση (Παπαδήμας, Πρωιμάκης, Πολάκης, Κωστάκης Π.) με 3’38’’88
4Χ100μ. Ελεύθερο Κορασίδων: 2η θέση (Γαγάνη, Κωστάκη Δ., Θεοδωράκη, Σούλα) με 4’01’’85
4Χ100 Μ.Ο. mixed (Κ-Π): 7η θέση (Κωστάκη Δ., Πολάκης, Σούλα, Κωστάκης Π.) με 4’17’’41
4Χ200μ. Ελεύθερο Παίδων: 3η θέση (Πρωιμάκης, Πολάκης, Πετράκης, Κωστάκης) με 8’06’’71
4Χ200μ. Ελεύθερο Κορασίδων: 4η θέση (Κωστάκη Δ., Θεοδωράκη, Γαγάνη, Σούλα) με 8’55’’61
4Χ100μ. Ελεύθερο mixed: 1η θέση (Πρωιμάκης, Κωστάκης Π., Κωστάκη Δ., Σούλα) με 3’48’’19.
4Χ100μ. Μ.Ο. Κορασίδων: 17η θέση (Μανιουδάκη, Δεληγιάννη, Σούλα, Πετρακάκη) με 4’47’’38.
4Χ100μ. Μ.Ο. Παίδων: 11η θέση (Κωστάκης, Πολάκης, Ντωνές, Ομαλιανάκης) με 4’09’’17.

Παμπαίδες

Αλεσάντρο Σούλα: 27ος στα 50μ. Πεταλούδα με 32’’74, 31ος στα 100μ. Πεταλούδα με 1’14’’72, 18ος στα 200μ. Πεταλούδα με 2’47’’51
Δημήτρης Σηφάκης: 16ος στα 400μ. Ελεύθερο με 4’38’’72, 8ος στα 200μ. Ύπτιο με 2’25’’57, 21ος στα 100μ. Ύπτιο με 1’09’’08
Ορέστης – Λευτέρης Βαφειαδάκης: 13ος στα 400μ. Μ.Α. με 5’18’’81, 15ος στα 800μ. Ελεύθερο με 9’34’’04, 14ος στα 400μ. Ελεύθερο.
Γιάννης Σαριδάκης (Πρωτ. Ηρακλείου): 13ος στα 100μ. Ελεύθερο με 1’03’’11, 19ος στα 50μ. Πρόσθιο με 37’’42, 10ος στα 100μ. Πρόσθιο με 1’19’’10, 6ος στα 4χ100μ. ελεύθερο με 4’17’’67, 9ος στα 4χ100 Ελεύθερο Mixed με 4’18’’23, 9ος στα 4χ100μ. Μ.Ο. με 4’50’’74

Παγκορασίδες

Ναταλία Μυριοκεφαλιτάκη: 41η στα 50μ. Πεταλούδα με 34’’46, 33η στα 50μ. Ύπτιο με 35’’11, 32η στα 100μ. Ύπτιο με 1’16’’69
Αλεξάνδρα Καπετανάκη: 44η στα 50μ. Πεταλούδα με 34’’65, 45η στα 100μ. Ελεύθερο με 1’07’’74, 32η στα 50μ. Ελεύθερο με 31’’27
Ευαγγελία Μυριοκεφαλιτάκη: 36η στα 50μ. Ύπτιο με 37’’24, 21η στα 200μ. Ύπτιο με 2’44’83, 30η στα 100μ. Ύπτιο με 1’18’’96
Κατερίνα Δερεδάκη: 5η στα 400μ. Μ.Α. με 5’