19 °C Rethymno, GR
04/04/2020

ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΕΙΟ ΔΡΟΜΟ (ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ) ΑΝΟΙΞΕ Η ΑΥΛΑΙΑ ΤΗΣ ΕΦΕΤΙΝΗΣ ΣΕΖΟΝ ΣΤΟΝ ΣΤΙΒΟ

Ακολούθησαν το… γούρι τους

Με 16 παιδιά αθλητές-τριες και 4 δρομείς μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων να ταξιδεύουν ως την πόλη του Βιτζέντζου Κορνάρου, την Σητεία για να τρέξουν στον «Ερωτοκρίτειο δρόμο», η αποστολή του τμήματος στίβου του ΟΚΑ Αρκαδίου φρόντισε να κάνει έντονη την παρουσία της και να διεκδικήσει το απλόχερο χειροκρότημα του κόσμου που βρέθηκε δίπλα στις προσπάθειές της.

Επρόκειτο για μια όμορφη εκδήλωση που διοργάνωσε ο ομώνυμος δήμος έχοντας ως βάση τη λαϊκή συμμετοχή απ’ όλη την Κρήτη. Βοηθούμενη και από τον καλό καιρό η οποία άνοιξε την αγωνιστική αυλαία της εφετινής σεζόν -όπως πέρυσι, για τους αθλητές -τριες στίβου του Ρεθεμνιώτικου σωματείου, έτσι και φέτος- τα παιδιά, όχι μόνο έτρεξαν σε όλες τις διαδρομές (ανάλογα με την ηλικιακή κατηγορία αλλά και την απόσταση) αλλά πλασαρίστηκαν σε πολύ υψηλές θέσεις.

Την αποστολή συνόδευαν με την παρουσία τους αρκετοί γονείς, καθώς και οι προπονητές Μαρία Τσιχλάκη και Γεώργιος Βιζιργιανάκης.

Η ρεθεμνιώτικη αποστολή κατέλαβε έξι μετάλλια και πολύ καλές επιδόσεις, στους δρόμους μεσαίας και μεγάλης αντοχής σε δημόσιο δρόμο.

Παρακάτω τα αποτελέσματα για όλα τα παιδιά:

1.000μ. δημοτικών σχολείων κορίτσια:

2η Αγάπη Χλιαουτάκη

7η Ειρήνη Τηλέμη

2.000μ. γυμνασίων σχολείων κορίτσια:

1η Αλεξάνδρα Βραβορίτη                  6’33’’0

2η Μαρία Κλαψινού                          6’34’’0

3η Ιφιγένεια Περακάκη                     6’39’’0

5η Μαρία Πατσάκησε                        6’52’’0

9η Ελίζα Μυρσιλίδη                           7’21’’0

10η Μαρία Σαρμάνη                         7’25’’0

11η Ειρήνη Σταθοπούλου                  7’26’’0

20η Ελεάνα Βαρότση                        7’54’’0

 

5.000μ. γυναικών:

1η Μαρία Σταγογιάννη                      24’07’’0

5η Χαρά Χλιαουτάκη                         26’57’’0

14η Άννα Σκουλουφιανάκη                29’56’’0

 

10.000μ. ανδρών:

20ος Γεώργιος Σαλονικιός            50’20’’9

2.000μ. γυμνασίων σχολείων αγόρια:

3ος Γαβριήλ Συριανόγλου                  6’07’’0

10ος Εμμανουήλ Χατζημαρκάκης         6’58’’0

11ος Μιχάλης Χατζημαρκάκης             7’03’’0

 

5.000μ. ανδρών:

17ος ΑμίλιοςΓιαχάι                             25’43’’0

 

10.000μ. γυναικών:

6η Άννα Βέλεβα                               53’23’’4

9η Λία Σαββάκη   60’00’’3