10 °C Rethymno, GR
10/04/2020

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΡΚΑΔΙΟΥ, ΗΤΤΑ… ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΚ

Ανάμεικτα συναισθήματα

Του ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ

Βίοι αντίθετοι για Αρκάδι και Ακαδημία σε γυναικείο και ανδρικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ αντίστοιχα. Οι «ερυθρόλευκες» μετέτρεψαν… σε υγιεινό περίπατο το ντέρμπι με τον Ηρόδοτο, πανηγυρίζοντας τη νίκη στην Αλικαρνασσό με 42-67.

Από την άλλη, στον πόντο κρίθηκε η αναμέτρηση της Ακαδημίας με την Αναγέννηση στο «Μελίνα Μερκούρη». Η ομάδα του Γιώργου Παπαδογιαννάκη μπορεί να βρισκόταν πίσω στο σκορ στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (34-40), αλλά «επέστρεψε» και όλα κρίθηκαν στο φινάλε για το τελικό 47-48.

Όσο αφορά τις υποδομές, στην Β’ κατηγορία Εφήβων, η Ακαδημία επικράτησε του Σητειακού με 62-49 και οι Παγκορασίδες της ΕΑΠ νίκησαν με 46-45 την Κίσσαμο.

 

Πρωτάθλημα Ανδρών

Ακαδημία Ρεθύμνου – Αναγέννηση 47-48

Τα δεκάλεπτα: 11-12 , 20-20 , 34-40 , 47-48

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης, Ζαμπετάκης 2, Σκανδάλης 3, Σαρειδάκης 9, Τσικριτέας 6(2), Καραβάνης 7(1), Δουλγεράκης 3, Τερζάκης 5, Σειραγάκης 3(1), Γιάννης 2, Ιερωνυμάκης 7.

 

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

ΟΑΧ – Ηρόδοτος                                       51-49

Πεδιάδα – Ιεράπετρα                                 64-60

Ακαδημία Ρεθ. – Αναγέννηση                       47-48

Ηράκλειο – Κύδων                                     57-60

Ανδρογέας – Εργοτέλης                              64-86

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ                Β.              Ν-Η

  1. Εργοτέλης 18             9-0
  2. ΟΑΧ 16             7-2
  3. Κύδων 16             6-4
  4. Ηράκλειο 16             7-2
  5. Ηρόδοτος 16             6-4
  6. Μεσσαρά 14             5-4
  7. Ανδρογέας 14             4-6
  8. Δειλινό 11             3-6 (-1)
  9. Ακαδημία Ρεθ. 11             2-7
  10. Ιεράπετρα 11             2-7
  11. Αναγέννηση 11             3-5
  12. Πεδιάδα 10             1-8

 

Πρωτάθλημα Γυναικών

Ηρόδοτος – Αρκάδι 42-67

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 19-32, 26-53, 42-67.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Κουλούρη Μ. 12, Κανδεράκη, Γιαλαμά 13, Λαζίδου, Κουλούρη 6(1), Σταυριανάκη, Καζά 11, Σταυγιανουδάκη 8, Απαβαλοάιε 2, Μυλωνά 2, Καούκη 13(1), Μεργέμογλου.

 

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Εργοτέλης-ΟΑΧ2000                        45-38

Ηρόδοτος-Αρκάδι                            42-67

Ρεπό: ΟΦΗ

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ            Β.       Ν-Η

  1. Εργοτέλης 6        2-2
  2. Αρκάδι 5        3-0 (-1)
  3. Ηρόδοτος 5        2-1
  4. ΟΦΗ 4        1-2
  5. ΟΑΧ2000 3        0-3

 

Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας Εφήβων

Ακαδημία Ρεθύμνου – Σητειακός 62-49

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 30-20 , 44-38 , 62-49.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Καίσαρης): Γεωργαλής 3, Χριστοδουλάκης 16, Χαιρέτης 9(1), Μουρατίδης 2, Πέρρος, Καψαλάκης 14(2), Μαριδάκης 6, Διγενής 10(2), Πλευράκης 2.

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                Β.         Ν-Η

  1. Ιεράπετρα 18        9-0
  2. Μεσσαρά 18        8-2
  3. Ακρωτήρι 17        7-3
  4. Δειλινό 16        7-2
  5. Τηγανίτης 13        4-5
  6. Πεδιάδα 13        3-7
  7. Ακαδημία Ρεθ. 13        3-7
  8. Σητειακός 10        1-8
  9. Πλατανιάς 8          1-6

 

Πρωτάθλημα Παγκορασίδων

ΕΑΠ – Κίσσαμος 46-45

Τα δεκάλεπτα: 18-4, 23-23, 33-35, 46-45.

Ε.Α.Π. (Ελένη Χλιαουτάκη): Βουλουμπασάκη 5, Γιαννακάκη 21, Βερνάδου 2, Σαρή 4, Κωνσταντινίδου 2, Μυστράκη 2, Χριστοδουλάκη, Εμ. Αράπι 2, Αποστολάκη 4, Μ. Αράπι 4.