26 °C Rethymno, GR
04/07/2020

ΔΥΟ ΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΞΙ ΗΤΤΕΣ Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Αρνητικό πρόσημο στην ΕΚΑΣΚ

Με μόλις 2 νίκες και 6 ήττες συνέχισαν οι ρεθεμνιώτικες ομάδες μπάσκετ τις υποχρεώσεις τους στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚ. Η Ακαδημία, εμφανώς επηρεασμένη από την διακοπή της δράσης, γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Ανδρογέα με 54-62. Ενώ ήταν προηγούνταν στο ημίχρονο με 31-23, έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 43-43, αλλά στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερες επιλογές και πήραν τη νίκη.

Ήττα και για τους Εφήβους του Ρέθυμνο BC από το πρωτοπόρο Ηράκλειο με 56-66, χωρίς να επηρεαστούν βαθμολογικά, μένοντας στην 2η θέση. Από την άλλη, οι Νεανίδες του Αρκαδίου έκαμψαν την αντίσταση του Ηροδότου με 43-30, ενώ οι Κορασίδες ηττήθηκαν με 39-43. Εντός έδρας ήττα και για τους Παίδες Α’ του Ρέθυμνο BC με 35-47 από το Ηράκλειο και για τους Παίδες Β’ της Ακαδημίας με 50-77 από τον Κύδωνα2.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Ακαδημία Ρεθύμνου – Ανδρογέας 54-62

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 31-23, 43-43, 54-62.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης, Ζαμπετάκης, Σκανδάλης 11, Σαρειδάκης 9, Τσικριτέας 4 (1), Καραβάνης 14, Δουλγεράκης 10, Τερζάκης, Κοροβέσης 5, Γιάννης, Ιερωνυμάκης 1.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Ακαδημία Ρεθ. – Ανδρογέας       54-62

Ηράκλειο – Εργοτέλης     74-69

Δειλινό – Ηρόδοτος         51-65

Κύδων – Ιεράπετρα         72-64

Αναγέννηση – Μεσσαρά   (3/3)

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ        Β.       Ν-Η

  1. Ηράκλειο 25      11-3
  2. Εργοτέλης 25      12-1
  3. Ηρόδοτος 24      10-4
  4. Κύδων 24      10-4
  5. ΟΑΧ 20      8-4
  6. Ανδρογέας 20      7-6
  7. Μεσσαρά 19      6-7
  8. Ακαδημία Ρεθ. 18      4-10
  9. Δειλινό 18      5-9 (-1)
  10. Ιεράπετρα 17      3-11
  11. Αναγέννηση 15 3-9
  12. Πεδιάδα 14      1-12

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

Ρέθυμνο BC – Ηράκλειο 56-66

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 24-39, 37-50, 56-66.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Καψάλης 29(1), Βέλιου 5, Λεμονάκης Α., Μπουραλέξης, Κωνσταντινίδης 7, Σταματάκης, Χριστοδουλάκης, Βαμβακάς, Ασμαριανάκης, Δούσμανης 10(2), Λεμονάκης Ι., Μανετάκης 4(1).

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Ρέθυμνο BC – Ηράκλειο   56-66

Ανδρογέας – Κύδων        64-59

ΑΟΚΧ – ΟΑΧ 49-59

ΟΦΗ – Ηρόδοτος    83-65

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ        Β.       Ν-Η

  1. Ηράκλειο 26      12-2
  2. Ρέθυμνο BC 24 9-6
  3. ΟΦΗ 23      8-7
  4. ΟΑΧ 23      9-5
  5. Εργοτέλης 22      8-6
  6. Ανδρογέας 20      6-8
  7. ΑΟΚ Χανιά 19      5-9
  8. Ηρόδοτος 18      4-10
  9. Κύδων 17      3-10
  10. ΑΟΑΝ 0 0-0

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Αρκάδι – Ηρόδοτος 43-30

Τα δεκάλπετα: 15-12,8-5,8-4,12-9
ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Βεργιτσάκη 4, Μεργέμογλου 4, Αποβαλοάιε 4, Μυλωνά 6, Λαζίδου 9 (1), Σταυγιαννουδάκη 12, Καβρουλάκη 4, Ζολώτα Ε, Ζολώτα Μ, Ζαμπετάκη.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Αρκάδι – Ηρόδοτος 43-30

ΟΦΗ – Ιεράπετρα 0-20 α.α.

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ        Β.       Ν-Η

  1. ΟΑΧ 14      7-0
  2. Αρκάδι 14      6-2
  3. Ηρόδοτος 14      5-4
  4. Ιεράπετρα 12      3-6
  5. ΟΦΗ 0        0-0

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

Ρέθυμνο BC – Ηράκλειο 35-47

Τα δεκάλεπτα: 7-10, 21-16, 31-33, 35-47.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Ηλιάκης,, Μασνουσάκης, Κρεβετζάκης 2, Μαύρος, Κωνσταντινίδης 9 (1), Σταματάκης 8 (1), Απανωμεριτάκης 1, Τσαχάκης 1, Τσόκλας, Ασμαριανάκης 9, Βαμβακάς 1, Γκιουλέας 4.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Ρέθυμνο BC – Ηράκλειο   35-47

Ανδρογέας – Κύδων        (22/3)

ΑΟΚΧ – ΟΑΧ 46-52
ΟΦΗ – Ηρόδοτος    74-48

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ        Β.       Ν-Η

  1. Εργοτέλης 29      14-1
  2. Κύδων 27      12-3
  3. ΟΦΗ 27      11-5
  4. Ηράκλειο 27      11-5
  5. ΑΟΚ Χανιά 26      10-6
  6. Ρέθυμνο BC 22 6-10
  7. ΟΑΧ 21      6-9
  8. Ανδρογέας 20      5-10
  9. Ηρόδοτος 18      2-14
  10. ΑΟΑΝ 13 1-11

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

Ακαδημία Ρεθ. – Κύδων2 50-77

Τα δεκάλεπτα: 11-20 , 17-35 , 34-62 , 50-77
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιάννης Κατσουλάκης): Σκαναδαλάκης 8, Βινογκράτοφ 4, Σωπασουδάκης, Μουρατίδης 20(1), Χριστοδουλάκης Χ., Μακρογιάννης 2, Καψαλάκης 11, Φατάι, Μαριδάκης 5.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

ΟΑΧ2 – ΟΦΣΧ        41-46

Δειλινό – Ακρωτήρι          (22/3)

Ακαδημία Ρεθ. – Κύδων2 50-77

Ηράκλειο2 – Χανιά BC     20-0 ά.α.

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ        Β.       Ν-Η

  1. Ακρωτήρι 19      9-1
  2. Ηράκλειο2 18      7-4
  3. Δειλινό 17      7-3
  4. ΟΑΧ2 17 6-5
  5. Κύδων2 15      6-4
  6. ΟΦΣΧ 15 4-8
  7. Ακαδημία Ρεθ. 14      4-6
  8. Χανιά BC 11      1-9

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Αρκάδι – Ηρόδοτος 39-43

Τα δεκάλεπτα: 7-9, 12-29, 24-36, 39-43.
ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Αποβαλοάιε 9, Βεργιτσάκη 5, Μεργέμογλου 7, Ζολώτα Μ 8, Ζολώτα Ε 4, Ζαμπετάκη 4, Καβρουλάκη 2, Παλόκα, Πατσάνι, Μυλωνά, Λεμπιδάκη.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

ΟΑΧ – ΟΦΗ  71-40

Εργοτέλης – Ανδρογέας   64-40
Αρκάδι – Ηρόδοτος 39-43

Ρεπό: Ιεράπετρα

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ        Β.       Ν-Η

  1. ΟΑΧ 19      9-1
  2. Ηρόδοτος 19      9-1
  3. Αρκάδι 18      7-4
  4. Ανδρογέας 15      4-7
  5. Εργοτέλης 14      4-6
  6. ΟΦΗ 13      3-7
  7. Ιεράπετρα 10      0-10

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Β’ ΦΑΣΗ)

Ρέθυμνο BC1 – Κίσσαμος 84-29

Τα δεκάλεπτα: 32-03, 43-08, 65-18, 84-29.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC1 (Πέτρος Πολοπετράκης): Βουτσάς, Τσικνάκης 8(1), Λίτινας 6, Τσαχάκης 9(1), Στρατιδάκης 2, Κωνσταντινίδης 8(2), Απανωμεριτάκης 2, Αλεξάκης 3(1), Γκιουλέας 12, Ταταράκης 7(1), Μυκονιάτης 14(2), Καμίλ 2, Ανυφαντάκης 7(2).

Ρέθυμνο BC2 – Κύδων 22-87

Τα δεκάλεπτα: 05-19, 09-37, 17-55, 22-87.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC2 (Δημήτρης Τσαρουχάς): Παπαϊωάννου 2, Ξενίδης 4, Χείλαρης 2, Μαύρος 2, Μακρυδάκης, Ζυμβραγουδάκης 2, Ψαρουδάκης 4, Χούλης, Γαβαλάκης, Καργάκης 3, Μαρκάκης 3.

Το «πανόραμα» των προημιτελικών

Ρέθυμνο BC1 – Κίσσαμος 84-29

Ρέθυμνο BC2 – Κύδων    22-87

Ηρόδοτος – Ανδρογέας    (29/2)

ΟΑΣΗ – Ηράκλειο   27-87

ΟΦΗ – Ιεράπετρα   84-35