17 °C Rethymno, GR
27/10/2020

ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΕΙ Ο Ν.ΟΠΕΡ ΣΤΟ ΝΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Α2 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΒΟΛΕΪ: Πρώτο σερβίς εντός έδρας

Πραγματοποιήθηκε χθες η κλήρωση της Α2 γυναικών στο βόλεϊ εκεί όπου ανήκει ο Νέος ΟΠΕΡ. Η κλήρωση έλαβε χώρα στα γραφεία της ΕΟΠΕ όπως βέβαια και όλες οι υπόλοιπες των εθνικών πρωταθλημάτων.

Η ρεθεμνιώτικη ομάδα που ανήκει μαζί με τις άλλες κρητικές (Άθλεση, Μεσσαρά και ΓΕΗ) στον Β’ όμιλο της Α’ Ζώνης, θα κληθεί να αντιμετωπίζει από την 1η αγωνιστική την ομάδα της Αγίας Παρασκευής στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στις 31 Οκτώβρη ή 1 Νοεμβρίου, οπότε και ξεκινάει η Α2. Το ρεπό της η ρεθεμνιώτικη ομάδα θα το εκτίσει την 6η και 13η αγωνιστική αντίστοιχα.

Στην Α’ ζώνη αγωνίζονται 7 ομάδες, τις, Ο.Φ.Α. Απολλώνιος. Γ.Σ.Κ. Ηρακλής, Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου, Π.Α.Κ. Χαλανδρίου, Α.Ε. Αγ. Παρασκευής, Γ.Ε. Ηρακλείου και Γ.Σ. Πετρούπολης.

Στη Β’ ζώνη ανήκουν άλλες 7 ομάδες, δηλαδή οι Α2 Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων, Α.Σ.Π. Απόλλων, Α.Ε. Αμπελοκήπων, Ένωση Βύρωνα, Γ.Σ.Π. Ερμής Μυτιλήνης, Ε.Α. Πατρών, Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης.

Πλέι οφ θέσεων 1-6 και πλέι άουτ 7-14
Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις. Στην πρώτη θα έχουμε αγώνες δύο γύρων με βαθμολογία και στην δεύτερη θα γίνει διαχωρισμός των ομάδων όπου από τους δύο ομίλους οι πρώτες τρεις θα φτιάξουν τα δικά τους πλέι οφ με βαθμολογίες.

Την άνοδο στην Pre League θα πάρουν οι πρώτοι από τις δύο ζώνες.
Ο υποβιβασμός θα παιχθεί ανάμεσα στις υπόλοιπες ομάδες (από την 4η θέση και κάτω των δύο ζωνών). Το πόσες ομάδες θα πέσουν από την Α2 στην Β’ Εθνική, έχει να κάνει με κάποιες προϋποθέσεις. Θα εξαρτηθεί δηλαδή πόσες ομάδες θα υποβιβαστούν από την Pre League στην Α2. Το πιο πιθανό είναι πάντως να υποβιβαστούν οι 4 τελευταίοι σύλλογοι από τις δύο ζώνες της Α2 εθνικής κατηγορίας.

Το πλήρες πρόγραμμα (Α’ φάση – Α’ Ζώνη – Β’ Όμιλος)
1η αγωνιστική (31/10 – 1/11/2020) / 8η (19-20/12/20)
Γ.Σ.Κ. Ηρακλής – Γ.Ε. Ηρακλείου
Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου – Α.Ε. Αγ. Παρασκευής
Ο.Φ.Α. Απολλώνιος – Γ.Σ. Πετρούπολης
ΡΕΠΟ: Π.Α.Κ. Χαλανδρίου

2η αγωνιστική (7-8/1120) / 9η 16-17/1/21)
Ο.Φ.Α. Απολλώνιος – Γ.Σ.Κ. Ηρακλής
Γ.Ε. Ηρακλείου – Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου
Γ.Σ. Πετρούπολης – Π.Α.Κ. Χαλανδρίου
ΡΕΠΟ: Α.Ε. Αγ. Παρασκευής

3η αγωνιστική (14-15/11/20) / 10η 23-24/1/21
Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου – Ο.Φ.Α. Απολλώνιος
Π.Α.Κ. Χαλανδρίου – Α.Ε. Αγ. Παρασκευής
Γ.Σ.Κ. Ηρακλής – Γ.Σ. Πετρούπολης
ΡΕΠΟ: Γ.Ε. Ηρακλείου

4η αγωνιστική (21-22/11/20) / 11η 30-31/21
Γ.Σ.Κ. Ηρακλής – Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου
Γ.Ε. Ηρακλείου – Π.Α.Κ. Χαλανδρίου
Γ.Σ. Πετρούπολης – Α.Ε. Αγ. Παρασκευής
ΡΕΠΟ: Ο.Φ.Α. Απολλώνιος

5η αγωνιστική (28-29/11/20) / 12η 6-7/2/21
Π.Α.Κ. Χαλανδρίου – Ο.Φ.Α. Απολλώνιος
Α.Ε. Αγ. Παρασκευής – Γ.Ε. Ηρακλείου
Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου – Γ.Σ. Πετρούπολης
ΡΕΠΟ: Γ.Σ.Κ. Ηρακλής

6η αγωνιστική (5-6/12/20) / 13η 13-14/2/21
Ο.Φ.Α. Απολλώνιος – Α.Ε. Αγ. Παρασκευής
Γ.Σ.Κ. Ηρακλής – Π.Α.Κ. Χαλανδρίου
Γ.Σ. Πετρούπολης – Γ.Ε. Ηρακλείου
ΡΕΠΟ: Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου

7η αγωνιστική (12-13/12/20) /14η 20-21/2/21
Γ.Ε. Ηρακλείου – Ο.Φ.Α. Απολλώνιος
Α.Ε. Αγ. Παρασκευής – Γ.Σ.Κ. Ηρακλής
Π.Α.Κ. Χαλανδρίου – Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου
ΡΕΠΟ: Γ.Σ. Πετρούπολης