9 °C Rethymno, GR
11/04/2021

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FOOTBALL LEAGUE: ΕΠΙΣΚΟΠΗ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 1-0

Δεκατρείς με πάθος χιλίων λεόντων

Τί κι αν παρουσίασε 13αδα στο φ.α. η Επισκοπή… Οι 12 που αγωνίστηκαν (στον πάγκο έμεινε ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Γιάννης Μανιαδάκης) έπαιξαν σα να μην υπάρχει αύριο και έδειξαν ότι στο διάβα τους, τίποτε δεν μπορεί να τους σταματήσει.  (Οι «γυπαετοί» ήταν αναγκασμένοι να παρουσιάσουν λίγους παίκτες καθώς απαγορεύεται να χρησιμοποιήσουν τις μεταγραφές του χειμώνα. Πρόκειται ωστόσο για ένα πρόβλημα που επιλύθηκε αφού οι διοικούντες κατέβαλλαν ένα σημαντικό ποσό για τα τροφεία του πρώην ποδοσφαιριστή τους, Ντιόγκο Μπρίτο).

Η Επισκοπή έκανε στην άκρη λοιπόν τα όποια προβλήματα και επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Βλαχιώτη πραγματοποιώντας ένα πολύ-πολύ ελπιδοφόρο ξεκίνημα στη Football League.
Το γκολ του Κωνσταντίνου Λίμα στο 41′ ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση.

Ήταν η υπέροχη ασίστ του Γιαννούτσου που κινήθηκε από αριστερά και ο Λίμα που βρέθηκε ως φορ πλάσαρε στα δίχτυα του Φαρμάκη.
Το γκολ αυτό έφερε ευφορία στον πάγκο των κυανόλευκων που πανηγύρισαν όλοι μαζί σαν μικρά παιδιά! Αυτό καταδείκνυε το πόσο μονιασμένοι είναι, οπλισμένοι από το γεγονός ότι ήταν αριθμητικά λίγοι.

Όσο νωρίς κι αν είναι, το να βλέπει κανείς την ομάδα του στην 1η θέση, αν μη τί άλλο «φουσκώνει» από υπερηφάνεια και αισιοδοξία…

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Επισκοπή – Αστέρας Βλ. …..1-0
(41′ Λίμα)
Αιγάλεω – Ιάλυσος …………..0-2
(50′, 74′ Παπαδόπουλος)
Ρόδος – Νίκη Βόλου ………….1-1
(64′ Δελαπόρτας, 67′ Μέτσε)
Καλλιθέα – Σαντορίνη ……….1-1
(32′ Μουσταφίδης)
Ασπρόπυργος – Καλαμάτα ..0-2
(28′ Αλεξόπουλος, 85′ Μπακαγιόκο)

Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα ….Β. …Ν-Ι-Η …Τέρματα
1. Επισκοπή ….4 …..1-1-0 ………1-0
-. Καλαμάτα ….4 ….1-1-0 ………2-0
-. Ιάλυσος …….4 …..1-1-0 ………3-1
4. Αιγάλεω ……3 …..1-0-1 ……..2-3
5. Αστέρας Βλ. 3 …..1-0-1 ………1-1
6. Καλλιθέα ….2 …..0-2-0 …….2-2
-. Ρόδος ……….2 …..0-2-0 ……..1-1
-. Σαντορίνη …2 …..0-2-0 …….1-1
9. Νίκη Βόλου 1 ……0-1-1 ……..2-3
10. Ασπρόπυργος 0 0-0-2 …….0-3

Η επόμενη (3η) αγωνιστική
Νίκη Βόλου – Ιάλυσος
Αστέρας Βλαχιώτη – Ρόδος
Σαντορίνη –Αιγάλεω
Ασπρόπυργος – Καλλιθέα
Καλαμάτα – Επισκοπή (4/4)