19 °C Rethymno, GR
04/04/2020

ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΤΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟ BC ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΜΕ 48-55 ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ ΚΙ ΕΠΕΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Δεν ήταν μία καλή μέρα

Όχι, αυτή δεν ήταν μια καλή συγκομιδή αποτελεσμάτων των ρεθεμνιώτικων ομάδων από τους αγώνες που έδωσαν «σουλατσάροντας» με την πορτοκαλί «σπυριάρα» μπάλα στα κλειστά παρκέ της Κρήτης. Το ρεκόρ που σημειώθηκε 3-5 (νίκες-ήττες) σε διάφορες κατηγορίες δεν είναι ένας συνδυασμός που δεν έχουμε ξαναδεί. Οπωσδήποτε όμως στις μάχες υπάρχει η νίκη, υπάρχει και η ήττα…

Ομολογουμένως, η Ακαδημία Ρεθύμνου στους Άνδρες που μέτρησε την 6η της ήττα, είχε μια ικανοποιητική εικόνα στα Χανιά απέναντι στον Κύδωνα καθώς έχασε με 60-51.

Οι έφηβοι στην Α’ κατηγορία όμως, αποκαθηλώθηκαν από την κορυφή, καθώς γνώρισαν την δεύτερή τους ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα μέσα στο «Μελίνα Μερκούρη» από τον Εργοτέλη (ηττήθηκαν με 48-55). Μοιραία, το Ηράκλειο που κέρδισε τον Ηρόδοτο με 83-59, πέρασε στην κορυφή μετρώντας 21 βαθμούς έναντι 20 του Ρεθύμνου.

Στην β’ κατηγορία, η Ακαδημία είχε εκ προοιμίου δύσκολο έργο απέναντι στο Ακρωτήρι στον Ταυρωνίτη κι έχασε με 55-35.

Στα υπόλοιπα ματς με ρεθεμνιώτικο ενδιαφέρον, η Ακαδημία πέτυχε μια δύσκολη νίκη με 44-42 επί του ΟΦΣ Χανίων, ενώ αντιθέτως άνετη ήταν η επικράτηση του Ρέθυμνο BC2 με 21-52 επί του OAX 2000 για λογαριασμό των Παμπαίδων.

Όλα τα τεκταινόμενα της μπασκετικής δράσης παρουσιάζονται παρακάτω:

 

Πρωτάθλημα Ανδρών

Κύδων – Ακαδημία Ρεθύμνου 60-51

Τα 10λεπτα: 21-12, 35-24, 49-40, 60-51.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης, Ζαμπετάκης, Σκανδάλης 5 (1), Σαρειδάκης 13 (1), Τσικριτέας 5 (1), Καραβάνης, Δουλγεράκης 11 (1), Τερζάκης 7, Κοροβέσης 7, Σειραγάκης, Γιάννης 2, Ιερωνυμάκης 1.

 

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Ιεράπετρα – ΟΑΧ                                      56-69

Ηρόδοτος – Ανδρογέας                               73-55

Μεσσαρά – Πεδιάδα                                   61-54

Κύδων – Ακαδημία Ρεθ.                              60-51

Δειλινό – Ηράκλειο                                     66-78

Ρεπό: Εργοτέλης

 

Η βαθμολογία

ΟΜΑΔΑ                             Β.                  Ν-Η

  1. Εργοτέλης 16 8-0
  2. Ηράκλειο 15 7-1
  3. Ηρόδοτος 15 6-3
  4. ΟΑΧ 14 6-2
  5. Κύδων 14 5-4
  6. Μεσσαρά 14 5-4
  7. Ανδρογέας 13 4-5
  8. Δειλινό 11 3-6 (-1)
  9. Ακαδημία Ρεθ. 10 2-6
  10. Ιεράπετρα 10 2-6
  11. Αναγέννηση 9 2-5
  12. Πεδιάδα 8 0-8

 

Πρωτάθλημα Εφήβων (Α’ Κατηγορία)

Ρέθυμνο BC – Εργοτέλης 48-55

Τα 10λεπτα: 18-14, 27-31, 37-41,48-55.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Καψάλης 16, Ρονάλντο 13, Κωνσταντινίδης 9, Κοτσόκολος 4, Δούσμανης 6, Λεμονάκης Ι., Μπουραλέξης, Σταματάκης, Χριστοδημητρόπουλος, Καμπανάκης, Λεμονάκης, Μανετάκης.

 

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Ηράκλειο-Ηρόδοτος                    83-59

Κύδων-ΑΟΑΝ                              20-0

Ανδρογέας-ΑΟΚΧ                        80-59

ΡέθυμνοBC-Εργοτέλης                 48-55

ΟΦΗ-ΟΑΧ                                  62-53

 

Η βαθμολογία

ΟΜΑΔΑ                      Β.                  Ν-Η

  1. Ηράκλειο 21 10-1
  2. Ρέθυμνο BC 20 9-2
  3. ΟΑΧ 17 6-5
  4. Εργοτέλης 19 8-3
  5. Ηρόδοτος 16 5-6
  6. Ανδρογέας 16 5-6
  7. ΑΟΚ Χανιά 15 4-7
  8. Κύδων 15 4-7
  9. ΟΦΗ 15 4-7
  10. ΑΟΑΝ 0 0-0

 

Πρωτάθλημα Εφήβων (Β’ Κατηγορία)

Ακρωτήρι – Ακαδημία Ρεθύμνου 55-35

Τα 10λεπτα: 16-11, 28-17, 39-20, 55-35

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Θοδωρής Καίσαρης): Χριστοδουλάκης 12(2), Διγενής 3, Γεωργαλής, Παπαδόπουλος, Πέρρος, Καψαλάκης 11(1), Μαριδάκης 5, Μουρατίδης 4.

 

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Τηγανίτης – Μεσσαρά                         52-55

Πεδιάδα – Πλατανιάς                          20-0

Ακρωτήρι – Ακαδημία Ρεθύμνου           55-35

Σητειακός-Δειλινό (αναβλήθηκε)

 

Η βαθμολογία

ΟΜΑΔΑ                    Β.              Ν-Η

  1. Ιεράπετρα 18 9-0
  2. Μεσσαρά 18 8-2
  3. Ακρωτήρι 17 7-3
  4. Δειλινό 16 7-2
  5. Τηγανίτης 13 4-5
  6. Πεδιάδα 13 3-7
  7. Ακαδημία Ρεθ. 11 2-7
  8. Σητειακός 9 1-7
  9. Πλατανιάς 8 1-6

 

Πρωτάθλημα Παίδων (Α’ Κατηγορία)

Ρέθυμνο BC – Εργοτέλης 40-76

Τα 10λεπτα: 12-16, 20-36, 27-50, 40-76.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Ηλιακής 6, Μανουκαράκης, Στρατιδάκης 11(1), Μαύρος, Κωνσταντινίδης 9(1), Σταματάκης, Απανωμεριτάκης, Κρεβετζάκης 3(1), Τσόλκας, Ασμαριανάκης 5, Βαμβακάς 4, Τσαχάκης 2.

 

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Ηράκλειο – Ηρόδοτος                              95-45

Κύδων – ΑΟΑΝ                                       52-26

Ανδρογέας – ΑΟΚΧ                                  (αναβολή)

ΡέθυμνοBC – Εργοτέλης                           40-76

ΟΦΗ-ΟΑΧ                                              67-33

 

Η βαθμολογία

ΟΜΑΔΑ                 Β.                Ν-Η

  1. Εργοτέλης 22 11-0
  2. Κύδων 20 9-2
  3. ΟΦΗ 19 8-3
  4. Ηράκλειο 19 8-3
  5. ΑΟΚ Χανιά 16 6-4
  6. Ανδρογέας 15 5-5
  7. Ρέθυμνο BC 15 4-7
  8. ΟΑΧ 13 2-9
  9. ΑΟΑΝ 12 1-10
  10. Ηρόδοτος 11 0-11

 

Πρωτάθλημα Παίδων (Β’ Κατηγορία)

Ακαδημία Ρεθύμνου – ΟΦΣ Χανίων 44-42

Τα 10λεπτα: 10-14, 25-23, 34-32, 44-42.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιάννης Κατσουλάκης): Χάσικος, Βρέντζος 2, Χριστοδουλάκης Χ., Μαραγκάκης, Καψαλάκης 6, Χριστοδουλάκης Σ. 7, Διγενής 23 (1), Νικολακάκης 3 (1), Μακρογιάννης 3(1).

 

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

ΟΑΧ2-Δειλινό                                       37-65

Ακαδημία Ρεθύμνου-ΟΦΣΧ                     44-42

Ηράκλειο2-Κύδων2                               47-49

Χανιά BC – Ακρωτήρι                             20-86

 

Η βαθμολογία

Ομάδα                  Β.                Ν-Η

  1. Ακρωτήρι 14 7-0
  2. Δειλινό 13 6-1
  3. Ηράκλειο2 11 4-3
  4. ΟΑΧ2 10 3-4
  5. Ακαδημία Ρεθ. 10 3-4
  6. Κύδων2 9 3-3
  7. Χανιά BC 8 1-6
  8. ΟΦΣΧ 8 1-6

 

Πρωτάθλημα Παμπαίδων

ΟΑΧ2000 – Ρέθυμνο BC2 21-52

Τα 10λεπτα: 05-21, 07-35, 19-46, 21-52.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC2 (Νταλιάνης – Γαβαλάκης): Ψαρουδάκης 3, Μαρκάκης 18, Κλάδος 2, Χούλης, Παπαϊωάννου 2, Γαβαλάκης, Γεωργουλάκης 6, Ξενίδης, Καργάκης 7, Χείλαρης 2, Μελιδονιώτης 2, Γαλερός 5(1), Μακρυδάκης, Χατζηγιαννάκης 2, Χατζηιωαννίδης 2.

 

ΟΑ Χανίων – Ρέθυμνο BC1 62-46

Τα 10λεπτα: 15-16, 37-28, 50-40, 62-46.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Πέτρος Πολοπετράκης): Καντάμ 4, Ανυφαντάκης 6(1), Βουτσάς, Τσικνάκης 2, Κωνσταντινίδης 6, Απανωμεριτάκης 9, Αλεξάκης 1, Τζώρτζογλου 9, Λίτινας, Ταταράκης 4, Μυκονιάτης 5.