20 °C Rethymno, GR
04/04/2020

ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ 8 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Δράση σε όλα τα «μέτωπα» στις υποδομές της ΕΚΑΣΚ

Του ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ
Την τιμητική τους είχαν τα πρωταθλήματα υποδομών της ΕΚΑΣΚ με συνολικά 8 παιχνίδια να παρουσιάσουν ρεθεμνιώτικο ενδιαφέρον. Οι Νεανίδες του Αρκαδίου πανηγύρισαν τη νίκη επί της Ιεράπετρας με 60-50 και με 7 βαθμούς βρίσκονται στην 2 θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Από την άλλη, εντός έδρας ήττα γνώρισαν οι Έφηβοι Β’ της Ακαδημίας και δη με 47-83 από την Ιεράπετρα και οι Παίδες Β’ με 44-52 από τα Χανιά BC. Από κει πέρα, το 4ο ροζ φύλλο προσέθεσαν στη συλλογή τους οι Παίδες Α’ του Ρέθυμνο BC, επικρατώντας του ΑΟΑΝ με 67-47. Επίσης, στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ντέρμπι των Κορασίδων ανάμεσα σε Ηρόδοτο και Αρκάδι, με τις γηπεδούχες να παίρνουν τη νίκη με 42-37.
Τέλος, μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των Παμπαίδων του Ρέθυμνο BC. Η πρώτη ομάδα επικράτησε του Ακρωτηρίου με 58-50, ενώ η δεύτερη ηττήθηκε με 42-49 από την Κίσσαμο. Τέλος, το Αρκάδι χαμογέλασε στο τοπικό ντέρμπι με την ΕΑΠ με 64-17.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Αρκάδι – Ιεράπετρα 60-50
Τα δεκάλεπτα: 11-16, 26-28, 45-36, 60-50.
ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Αποβαλοάιε 4, Ανδρεάδου 5, Ζαμπετάκη 4, Σταυγιαννουδάκη 17, Καλαϊτζιδάκη 20(2), Φραγγελάκη 2, Λαζίδου 7(1), Καβρουλάκη 2, Μυλωνά.
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
ΟΚΑ Αρκάδι – Ιεράπετρα      60-50
ΟΦΗ – ΟΑΧ 0-20      ά.α.
Ρεπό: Ηρόδοτος
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.      ΟΑΧ      8      4-0
2.      Αρκάδι      7      3-1
3.      Ηρόδοτος      4      1-2
4.      Ιεράπετρα      4      0-4
5.      ΟΦΗ      0      0-0
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ
Ακαδημία Ρεθ. – Ιεράπετρα 47-83
Τα δεκάλπετα: 6-24, 14-45, 32-68, 47-83.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Καίσαρης): Χριστοδουλάκης 18 (4), Χαιρέτης 13 (4), Παπαδόπουλος 6, Καψαλάκης 4, Πλευράκης, Μαριδάκης 2, Διγενής 4, Μουρατίδης.
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής
Τηγανίτης – Πεδιάδα      70-41 
Μεσσαρά – Ακρωτήρι      54-40
Πλατανιάς – Σητειακός      (30/11)
Ακαδημία Ρεθύμνου – Ιεράπετρα      47-83
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.       Ν-Η
1.      Δειλινό      15      7-1
2.      Ιεράπετρα      14      7-0
3.      Μεσσαρά      14      6-2
4.      Τηγανίτης      12      4-4
5.      Ακρωτήρι      11      4-3
6.      Ακαδημία Ρεθ.      10      3-5
7.      Πεδιάδα      10      2-6
8.      Σητειακός      7      1-5
9.      Πλατανιάς      6      0-6
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ
Ρέθυμνο BC – ΑΟΑΝ 67-47
Τα δεκάλεπτα: 12-09, 37-18, 47-31, 67-47.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Ηλιάκης 12(1), Τσόλκας 5(1), Στρατιδάκης 5, Τσαχάκης 6, Κωνσταντινίδης 14(1), Κρεβετζάκης 2, Απανωμεριτάκης 3(1), Μαύρος, Παπαμιχαλόπουλος 8(2), Ασμαργιαννάκης 2, Βαμβακάς 2, Γκιουλέας 8.
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής
Ηράκλειο – Κύδων      47-50
ΟΑΧ – Εργοτέλης      45-71
Ηρόδοτος – Ανδρογέας      45-64
Ρέθυμνο – ΑΟΑΝ      67-47
ΑΟΚΧ – ΟΦΗ      49-59
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.      Εργοτέλης      18      9-0
2.      ΟΦΗ      16      7-2
3.      Κύδων      16      7-2
4.      Ηράκλειο      15      6-3
5.      ΑΟΚ Χανιά      14      5-4
6.       Ανδρογέας      13      4-5
7.      Ρέθυμνο BC      13      4-5
8.      ΟΑΧ      11      2-7
9.      ΑΟΑΝ      10      1-8
10.      Ηρόδοτος      9      0-9
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Ηρόδοτος – Αρκάδι 42-37
Τα δεκάλεπτα: 13-11, 22-20, 32-29, 42-37.
ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Βεργιτσάκη 7, Αποβαλοάιε 12, Ανδρεάδου 2, Μυλωνά 6(1), Μεργέμογλου 6, Ζολώτα Ε.2, Ζολώτα Μ.2, Παλόκα, Πατσάνι, Λεμπιδάκη, Ζαμπετάκη, Καβρουλάκη.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής
ΟΦΗ – ΟΑΧ      35-58
Ανδρογέας – Εργοτέλης      43-58
Ηρόδοτος – Αρκάδι      42-37
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.      Ηρόδοτος      8      4-0
2.      Αρκάδι      8      3-2
3.      Ανδρογέας      7      2-3
4.      ΟΑΧ      7      3-1
5.      Εργοτέλης      6      2-2
6.      ΟΦΗ      5      1-3
7.      Ιεράπετρα      4      0-4
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ
Ακαδημία Ρεθ. – Χανιά BC 44-52
Τα δεκάλεπτα: 13-10, 26-20, 36-38, 44-52.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κατσουλάκης): Μάντζιος 8, Θεοδωρής, Βρέντζος 14, Χριστοδουλάκης Χ. 2, Παρμαξής, Χριστοδουλάκης Σ. 15, Μακρόγιαννης 3, Καλλέργης, Νικολακάκης 2, Σωπασουδάκης.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής
ΟΑΧ2 – Ακρωτήρι      51-67
Δειλινό – Κὐδων2      50-42
Ακαδημία Ρεθ. – Χανιά  BC      44-52
Ηράκλειο2 – ΟΦΣΧ      57-36
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.       Ακρωτήρι      10      5-0
2.      Δειλινό      9      4-1
3.      Ηράκλειο2      9      4-1
4.      Κύδων2      7      2-3
5.      Ακαδημία Ρεθ.      7      2-3
6.      ΟΑΧ2      7      2-3
7.      Χανιά BC      6      1-4
8.      ΟΦΣΧ      5      0-5
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ
Ρέθυμνο BC2 – Κίσσαμος 42-49
Τα δεκάλεπτα:  4-6, 14-17, 32-30, 42-49.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC2 (Τσαρουχάς – Γαβαλάκης): Ψαρουδάκης 14(1), Μαρκάκης 9(1), Κλάδος 2, Χείλαρης, Καργάκης 2, Μαύρος 1, Ξενίδης 10(2), Χούλης, Αραμπατζόγλου 2, Ζυμβραγουδάκης 2, Γαλερός, Σπανουδάκης, Μακρυδάκης, Παπαϊωάννου 1.
Ρέθυμνο BC1 – Ακρωτήρι 58-50
Τα δεκάλεπτα: 17-4, 31-18, 45-32, 58-50.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC1 (Πέτρος Πολοπετράκης): Λίτινας, Μυκονιάτης 2, Γκιουλέας 9, Ανυφαντάκης 4, Μανουκαράκης 6, Τσαχάκης 11, Τσικνάκης 1, Κωνσταντινίδης 9, Απανωμεριτάκης 8(1), Αλεξάκης 6, Στρατιδάκης, Καντάμ 1, Τζώρτζογλου, Βουτσάς 1, Ταταράκης.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Αρκάδι – ΕΑΠ 64-17
Τα δεκάλεπτα: 18-4, 30-7, 50-12, 64-17.
ΑΡΚΑΔΙ (Γιώργος Θεοδοσουλάκης): Σταγογιάννη 4, Πατσάνι 8, Βεργιτσάκη 6, Καμπανάκη, Βεργίτση, Θεοδοσουλάκη, Παλόκα, Λεμπιδάκη 2, Ζολώτα Ε. 7, Ζολώτα Μ. 4, Ιερωνυμάκη 4, Μεργέμογλου 27, Βαράκη 2.
Ε.Α.Π. (Ελένη Χλιαουτάκη): Βουλουμπασάκη 1, Γιαννακάκη 5, Λεβέρ, Βερνάδου 2, Σαρή 4, Κωνσταντινίδου, Μυστράκη, Ποθουλάκη, Εμ. Αράπι, Μελ. Αράπι 3, Ξενίδη 2.