13 °C Rethymno, GR
23/01/2020

ΜΕ 5 ΝΙΚΕΣ ΚΑΙ 2 ΗΤΤΕΣ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΚ

Θετικό πρόσημο για τις ρεθεμνιώτικες ομάδες


Με απολογισμό 5 νίκες και 2 ήττες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους οι ρεθεμνιώτικες ομάδες μπάσκετ στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚ. Το ανδρικό τμήμα της Ακαδημίας γνώρισε την 4η ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια, αυτή τη φορά με 47-58 από τον ΟΑ Χανίων.
Στις υποδομές του κρητικού μπάσκετ, το νικηφόρο σερί συνέχισαν οι Έφηβοι (Α’ κατ.) του Ρέθυμνο BC, επικρατώντας του Κύδωνα με 76-68. Στην Β’ κατηγορία, στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η Ακαδημία με το ροζ φύλλο απέναντι στον Πλατανιά με 56-49.
Στους Παίδες (Α’ κατ.) το Ρέθυμνο BC δεν τα κατάφερε απέναντι στον Κύδωνα (55-57), ενώ οι Παμπαίδες επικράτησαν του ΟΑΧ με 53-46. Από κει και πέρα, με νίκη επέστρεψαν στη δράση οι Κορασίδες του Αρκαδίου, παίρνοντας το «διπλό» επί του Ανδρογέα με 47-61. Τέλος, εκτός έδρας νίκη πανηγύρισαν οι Παγκορασίδες της ΕΑΠ με 30-55 απέναντι στην Κίσσαμο.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ
Ακαδημία Ρεθύμνου – ΟΑΧ 47-58
Τα δεκάλεπτα: 13-18, 20-30, 33-43, 47-58.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης, Ζαμπετάκης, Σκανδάλης 11(1), Σαρειδάκης 10(2), Τσικριτέας, Καραβάνης, Δουλγεράκης 1, Τερζάκης 10, Κοροβέσης 9(1), Σειραγάκης, Γιάννης, Ιερωνυμάκης 6.
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής
Ακαδημία Ρεθ. – ΟΑΧ      47-58
Ηράκλειο – Ανδρογέας      68-63
Δειλινό – Εργοτέλης      69-81
Κύδων – Ηρόδοτος      45-48
Ιεράπετρα – Αναγέννηση      αναβλήθηκε
Τηγανίτης – Πεδιάδα      58-48
Ρεπό: Μεσσαρά
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.      Εργοτέλης      8      4-0
2.      Ηρόδοτος      7      3-1
3.      Κύδων      6      2-2
4.      Τηγανίτης      6      2-2
5.      Ανδρογέας      6      2-2
6.      Ηράκλειο      5      2-1**
7.      Ιεράπετρας      4      2-0**
8.      Μεσσαρά      4      1-2
9.      Ακαδημία Ρεθ.      4      0-4
10.      Δειλινό      4      1-3 (-1)
11.      ΟΑΧ      6      3-0*
12.      Πεδιάδα      3      0-3*
13.      Αναγέννηση      2      0-2*
*Έχουν εκτίσει το ρεπό τους.
**Έχουν ένα ματς λιγότερο.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ
Ρέθυμνο BC – Κύδων 76-68
Τα δεκάλεπτα: 27-18, 16-15, 19-13, 14-22.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Μπαλάφας): Καψάλης 32, Ρονάλντο 9, Σταματάκης 1, Μπουραλέξης, Κωσταντινίδης 5(1), Βαλμάς 14, Χριστοδημητράκης, Καμπακάκης, Κοτσόκολος, Δούσμανης 12, Λεμονάκης, Κανετάκης 3.
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
ΟΦΗ – Ηράκλειο      44-68
Ρέθυμνο BC – Κύδων      76-68
Ανδρογέας – ΟΑΧ      61-67
Εργοτέλης – Ηρόδοτος      81-76
ΑΟΚΧ – ΑΟΑΝ      20-0 ά.α
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.      Ηράκλειο      12      6-0
2.      Ρέθυμνο BC      11      5-1
3.      ΟΑΧ      10      4-2
4.      ΑΟΚ Χανιά      9      3-3
5.      Εργοτέλης      9      3-3
6.      Ηρόδοτος      9      3-3
7.      Κύδων      8      2-4
8.      ΟΦΗ      8      2-4
9.      Ανδρογέας      8      2-4
10.      ΑΟΑΝ      0      0-0
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ
Ακαδημία Ρεθύμνου – Πλατανιάς 56-49
Τα δεκάλεπτα: 12-13, 27-21, 43-29, 56-49.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Καίσαρης): Χριστοδουλάκης 13(3), Χαιρέτης 10, Παπαδόπουλος 2, Γεωργαλής, Παπαδάκης, Καψαλάκης 8(1), Πλευράκης, Μαριδάκης 11(1), Διγενής 12(1), Μουρατίδης.
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
ΑΟΚΙ – Τηγανίτης      80-52
Πεδιάδα – Σητειακός      56-58
Δειλινό – Μεσσαρά      65-43
Ακαδημία Ρεθ. – Πλατανιάς      56-49
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.       Ν-Η
1.      Δειλινό      11      5-1
2.      Ιεράπετρα      10      5-0
3.      Μεσσαρά      9      4-1
4.      Ακαδημία Ρεθ.      8      2-4
5.      Πεδιάδα      8      2-4
6.      Τηγανίτης      7      2-3
7.      Ακρωτήρι      6      2-2
8.      Πλατανιάς      5      0-5
9.      Σητειακός      5      1-3
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ
Ρέθυμνο BC – Κύδων 55-57
Τα δεκάλεπτα: 15-15, 11-21, 9-12, 20-9
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Μπαλάφας): Ηλιάκης 7(1), Παπαμιχόπουλος, Στρατιδάκης 8(1), Μαύρος, Κωσταντινίδης 21(1), Σταματάκης 5(1), Απανωμεριτάκης 6, Τσαχάκης 4, Μανουκαράκης 2, Ασμαριανάκης 2, Τσιλακάς, Βαμβακάς.
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
ΟΦΗ – Ηράκλειο      63-62
Ρέθυμνο BC – Κύδων      55-57
Ανδρογέας – ΟΑΧ      74-44
Εργοτέλης – Ηρόδοτος      85-37
ΑΟΚΧ – ΑΟΑΝ      59-44
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.      Εργοτέλης      10      5-0*
2.      ΟΦΗ      10      4-2
3.      ΑΟΚ Χανιά      10      4-2
4.      Κύδων      10      4-2
5.      Ηράκλειο      9      4-1*
6.      Ανδρογέας      9      3-3
7.      Ρέθυμνο BC      8      2-4
8.      ΟΑΧ      8      2-4
9.      ΑΟΑΝ      7      1-5
10.      Ηρόδοτος      6      0-6
*Έχουν ένα ματς λιγότερο.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Ανδρογέας – Αρκάδι 47-61
Τα δεκάλεπτα: 6-14, 10-12, 14-17, 17-13
ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης): Παλόκα, Καμπανάκη, Απαβαλοάιε 5, Βεργιτσάκη 18, Μυλωνά 11, Μερμέμογλου 6, Λεμπιδάκη, Ζολώτα Ε. 6, Ζολώτα Μ. 15, Ζαμπετάκη, Καβρουλάκη.
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής
ΟΦΗ – Ιεράπετρα      75-60
Ανδρογέας – Αρκάδι      47-61
Εργοτέλης – ΟΑΧ      26-65
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.      Αρκάδι      5      2-1
2.      Ηρόδοτος      4      2-0
3.      Εργοτέλης      4      1-2
4.      Ανδρογέας      4      1-2
5.      ΟΑΧ      4      2-0
6.      ΟΦΗ      3      1-1
7.      Ιεράπετρα      3      0-3
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ
Ρέθυμνο BC – ΟΑΧ 53-46
Τα δεκάλεπτα: 22-9, 39-15, 45-32, 53-46.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Πέτρος Πολοπετράκης): Τσικνάκης 8, Λίτινας, Τσαχάκης 13, Τζώρτζογλου 6, Κωνσταντινίδης 5, Μυκονιάτης 6, Αλεξάκης 4, Ταταράκης 2, Καντάμ, Βουτσάς, Ντουκάι 1, Μπιζέκου 8(2).
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Κίσσαμος – ΕΑΠ 30-55
Τα δεκάλεπτα: 9-17, 14-27, 16-42, 30-55.
Ε.Α.Π. (Ελένη Χλιαουτάκη): Βουλουμπασάκη 2, Γιαννακάκη 15, Λέβερ 4, Βερνάδου 2, Χριστοδουλάκη 1, Κωνσταντινίδου, Μυστράκη 8, Ποθουλάκη 6, Σαρή 1, Αποστολάκη, Μ. Αράπι 10, Ξενίδη 6.