23 °C Rethymno, GR
08/07/2020

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟ BC, ΑΡΚΑΔΙ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΚ

Θετικό πρόσημο στα πρωταθλήματα υποδομών

Τα τμήματα υποδομών… κράτησαν ψηλά τη σημαία στο αγωνιστικό διήμερο της ΕΚΑΣΚ, πανηγυρίζοντας σημαντικές νίκες. Οι Έφηβοι του Ρέθυμνο BC επέστρεψαν μετά από καιρό στα θετικά αποτελέσματα, φεύγοντας με το «διπλό» από την έδρα του Κύδωνα με 61-65. Η ομάδα του Κώστα Μπαλάφα ανέβηκε ξανά στην 2η θέση της Α’ κατηγορίας, συγκατοικώντας βέβαια με τον ΟΑΧ στους 25 βαθμούς.

Το ροζ φύλλο πανηγύρισαν και οι Παίδες Α’ του Ρέθυμνο BC, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας του Κύδωνα με 53-64. Επίσης, τη δικιά τους «μάχη» δίνουν οι Κορασίδες του Αρκαδίου, κάνοντας το καθήκον τους με νίκη επί του ΟΦΗ με 44-59. Η ρεθεμνιώτικη ομάδα ισοβαθμεί στην 1η θέση με ΟΑΧ και Ηρόδοτο.

Τέλος, πολύ δύσκολο έργο είχαν οι Άνδρες της Ακαδημίας, μιας και φιλοξενούνταν στην έδρα του πρωτοπόρου Εργοτέλη. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 68-51.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Εργοτέλης – Ακαδημία Ρεθύμνου 68-51

Τα δεκάλεπτα: 22-5, 33-18, 53-36, 68-51.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ Ρεθύμνου (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης 5 (1), Σκανδάλης 4(1), Τσικριτέας 1, Καραβανής 12 (1), Δουλγεράκης 13(2), Τερζάκης 8(1), Παπαδάκης, Γιάννης 2, Ιερωνυμάκης 6.

 

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

ΟΑΧ – Πεδιάδα                                       59-42

Εργοτέλης – Ακαδημία Ρεθ.                      68-51

Ηρόδοτος – Ηράκλειο                              55-54

Ιεράπετρα – Δειλινό                                72-87

Μεσσαρά – Κύδων                                   60-61

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ              Β.              Ν-Η

  1. Εργοτέλης 24             12-0
  2. Ηράκλειο 23             10-3
  3. Ηρόδοτος 22             9-4
  4. Κύδων 22             9-4
  5. ΟΑΧ 20             8-4
  6. Μεσσαρά 19             6-7
  7. Ανδρογέας 18             6-6
  8. Ακαδημία Ρεθ. 17             4-9
  9. Δειλινό 17             5-8 (-1)
  10. Ιεράπετρα 16             3-10
  11. Αναγέννηση 15             3-9
  12. Πεδιάδα 14             1-12

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

Κύδων – Ρέθυμνο BC 61-65

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 33-37, 46-50, 61-65.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Καψάλης 32(3), Λεμονάκης Α., Μπουραλέξης, Κωνσταντινίδης 6(2), Σταματάκης 3, Χριστοδημητρόπουλος, Ηλιάκης, Δούσμανης 8, Μανετάκης 10(2), Ασμαργιαννάκης 4.

 

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Ηράκλειο – ΟΦΗ                                   57-63

Κύδων – Ρέθυμνο BC                             61-65

ΟΑΧ – Ανδρογέας                                  52-51

Ηρόδοτος – Εργοτέλης                          63-74

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ              Β.                Ν-Η

  1. Ηράκλειο 28                13-2
  2. Ρέθυμνο BC 25                10-5
  3. ΟΑΧ 25                10-5
  4. Εργοτέλης 24                9-6
  5. ΟΦΗ 23                8-7
  6. Ανδρογέας 22                7-8
  7. ΑΟΚ Χανιά 22                7-8
  8. Ηρόδοτος 21                6-9
  9. Κύδων 20                5-10
  10. ΑΟΑΝ 0                 0-0

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

Κύδων – Ρέθυμνο BC 53-64

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 26-34, 44-51, 53-64.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Ηλιάκης 3, Κρεβετζάκης, Στρατιδάκης 12(2), Μαύρος 2, Κωνσταντινίδης 13(2), Απανωμεριτάκης 4, Μανουσάκης, Ασμαργιαννάκης 6, Τσόλκας 2, Γκιουλέας 19.

 

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Ηράκλειο – ΟΦΗ                            67-47

Κύδων – Ρέθυμνο BC                     53-64

ΟΑΧ – Ανδρογέας                          53-52

Ηρόδοτος – Εργοτέλης                   58-69

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ              Β.                   Ν-Η

  1. Εργοτέλης 29                  14-1
  2. Κύδων 27                  12-3
  3. ΟΦΗ 25                  10-5
  4. Ηράκλειο 25                  10-5
  5. ΑΟΚ Χανιά 25                  10-5
  6. Ρέθυμνο BC 21                  6-9
  7. Ανδρογέας 20                  5-10
  8. Ηρόδοτος 17                  2-13
  9. ΟΑΧ 17                  4-9
  10. ΑΟΑΝ 13                  1-11

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΟΦΗ – Αρκάδι 44-59

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 20-34, 26-48, 44-59.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Πατσάνι 6(1), Παλόκα, Βεργιτσάκη 12, Μυλωνά 4, Μεργέμογλου, Ζαμπετάκη, Απαβαλοάιε 16, Ζολώτα Ε. 4, Ζολώτα Μ. 13, Καβρουλάκη 4.

 

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

ΟΦΗ – Αρκάδι                                 44-59

Ανδρογέας – ΟΑΧ                             35-59

Ηρόδοτος – Ιεράπετρα                     61-27

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                Β.                Ν-Η

  1. ΟΑΧ 17                8-1
  2. Ηρόδοτος 17                8-1
  3. Αρκάδι 17                7-3
  4. Ανδρογέας 14                4-6
  5. Εργοτέλης 12                3-6
  6. ΟΦΗ 12                3-6
  7. Ιεράπετρα 10                0-10

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ

Χανιά BC – Ρέθυμνο BC1 23-72

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 10-42, 17-57, 23-72.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Πέτρος Πολοπετράκης): Ανυφαντάκης 10(2), Γκιουλέας 15, Στρατιδάκης 8, Κωνσταντινίδης 5, Απανωμεριτάκης 7(1), Τζώρτζογλου 7, Ρέντα 8, Ταταράκης 4, Μπιτζέκου 8.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (1ος ΟΜΙΛΟΣ)

ΟΑΧ 2000 – ΕΑΠ 33-32

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 11-24, 23-24, 33-32.

Ε.Α.Π. (Ελένη Χλιαουτάκη): Βουλουμπασάκη 3, Λεβέρ, Βερνάδου 6, Μυστράκη 1, Χριστοδουλάκη, Εμ. Αράπι 3, Ποθουλάκη, Μ. Αράπι 10, Ξενίδη 9.