29 °C Rethymno, GR
11/07/2020

Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ Α3 ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ, Ο ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΞΑΝΑ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ

ΚΑΘΑΡακΗΣΕ το ντέρμπι…

Ο «φτωχός» λαός συνηθίζει να λέει όταν τον πιάνουν οι «παστρικές» εμμονές του, ότι η «καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά». Μια ελαφρά απεικόνιση της χρήσιμης αυτής ρήσης έλαβε χώρα και στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στην Α3 κατηγορία του Εργασιακού πρωταθλήματος μπάσκετ, όπου ο Καθαρά-κης αποδείχτηκε από μόνος του η μισή «αρχοντιά» της L’Etoile du sud, καθώς με τους 21 πόντους που πέτυχε, οι 15 εκ των οποίων από τις δύσκολες μακρινές αποστάσεις, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη 51-45, διεκδικώντας να γραφτεί για εκείνον μια… Ραψωδία. Δίπλα του και κόντρα στον πλουραλισμό σκοραρίσματος των τυπικά φιλοξενούμενων, η… γλυκιά σαν σοκολάτα γεύση που πρόσφεραν οι 14 πόντοι του ΠΑΥΛΙΔακΗ.

Ευκολότερο το έργο για τους πρωτοπόρους, καθώς η Πρωτοβάθμια στην συνάντηση των δύο άκρων του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας, είχε ξανά Σταθόπουλο σαν «ωρολογιακή βόμβα», με την «έκρηξή» της να πραγματοποιείται στην 3η περίοδο του αγώνα, όταν και το «ωστικό κύμα» του 20-2 που πέτυχαν οι πρωτοπόροι έβαλε και τις πρώτες «βάσεις» για την άνετη επικράτηση τους με 65-45. Από την άλλη το Επιμελητήριο χρειάστηκε ένα δίδυμο να… επιμεληθεί την 8η φετινή νίκη του που το κράτησε στο «ρετιρέ» της κατάταξης. Οι Δασκαλάκης και Παπαδόπουλος, πέτυχαν τους 22 από τους 53 πόντους του ΤΕΕ, επί της ACE Parking, με την ομάδα τους πάντως να παρουσιάζει μια αξιοθαύμαστη «διασπορά» στον τρόπο με τον οποίο πετυχαίνει τους πόντους της.

Την πιο παραγωγική πάντως επίθεση είχε το Αρκάδι, που χάρις σε Λιοδάκη, Αλεξανδράκη και Αγγελάκη έφτασε στο… Αγγελικά πλασμένο 80-43, επί της σύμπραξης των Επιχειρηματιών με τους ιδιωτικούς υπαλλήλους. Τέλος οι Φοιτητές/τριες με προβάδισμα σε κάθε περίοδο της αναμέτρησης κόντρα στο Olympic/Bonobo έφτασαν στο άνετο 65-36 έχοντας τους Ματθαιουδάκη και Διακάκη σε πιο παραγωγική ημέρα αλλά και την πλειοψηφία των παικτών του Βλάσση σε επίτευξη πόντων. Χαρακτηριστικό είναι ότι η μοναδική κυρία Διακάτου «κούνησε» και εκείνη το αντίπαλο διχτάκι.

 

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στην Α3

L’ETOILE DU SUD – ΡΑΨΩΔΙΑ 51 – 45

Διαιτητές: Σταμάτης, Θεοδωράκης.

Δεκάλεπτα: 14-10, 09-13, 17-09, 11-19.

L’ETOILE DU SUD (Παπαδάκης): Ζουρμπαράκης Σ. 7(1), Καλοείδας Α. 1, Παπαδάκης Ν. 2, Γαλλιός Ι. 6(2), Παυλιδάκης Γ. 14, Καθαράκης Β. 21(3), Παπιομύτογλου Σ.

ΡΑΨΩΔΙΑ (Μυρωτής): Χόμπης Γ. 1, Κριτσωταλλάκης Κ. 10(2), Παυλιδάκης Σ. 5(1), Σταματάκης Α. 6(1), Ξενάκης Λ. 13, Νιωτάκης Α. 5(1), Βεργίτσης Γ. 3(1), Ασβέστας Κ., Ψαθάκης Λ., Χόμπης Β. 2.

 

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΚΑΔΙ – ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ & ΙΔ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ 80 – 43

Διαιτητές: Σταμάτης, Σταγάκη.

Δεκάλεπτα: 11-06, 18-13, 22-07, 29-17.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΚΑΔΙ (Σεγρεδάκης): Χρηστουορίδης Σ. 6, Καλλιτσούνας Γ. 10, Αλεξανδράκης Π 17(1), Λιοδάκης Ν. 21(1), Βουρβαχάκης Α. 9(1), Αγγελάκης Γ. 17.

ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ & ΙΔ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ (Φουντιδάκης): Λαδάκης Α. 13(2), Τζαγκαράκης Ν. 4, Παπαδογιάννης Β., Τζανουδάκης Σ. 9, Καπετανάκης Ι. 5(1), Κακλαμάνος Ι. 12, Μιχαλάκης Γ., Φουντιδάκης Ι.

 

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ – ΓΙΑΤΡΟΙ Α3 65 – 45

Διαιτητές: Νικολιδάκη, Σταμάτης.

Δεκάλεπτα: 15-11, 09 -19, 20-02, 21-07.

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ (Δαμιανός): Λιάκος Ν., Κατσόγιαννος Θ. 6, Παλτατσίδης Σ. 3(1), Μάσκας Θ. 3, Παπατριανταφύλλου Γ. 4, Δαμιανός Β. 6, Διαμάντης Π. 6, Λεβεντάκης Χ., Ζεβρουδάκης Π. 10, Νικολιδάκης Β. 2, Σταθόπουλος Κ. 25(5), Καβρουλάκης Β.

ΓΙΑΤΡΟΙ Α3( Ανδρονικίδης): Βλαχοπάνος Γ. 13(2), Κόκας 7(1), Ανδρονικίδης Α. 7, Μουχασίρης Γ. 5(1), Σαλωνάκης Μ. 1, Κριθαράκης Β. 12.

 

ΦΟΙΤΗΤΕΣ/ΡΙΕΣ Α3 – OLYMPIC/BONOBO 65-36

Διαιτητές: Νικολιδάκη, Σταμάτης.

Δεκάλεπτα: 11-07, 19-10, 21-10, 14-09.

ΦΟΙΤΗΤΕΣ/ΡΙΕΣ Α3 (Βλάσσης): Ισχάκης Δ. 8, Διακάτου Ε. 2, Χατζηδάκης Ι. 3, Στέρπης Δ., Ματθαιουδάκης Λ. 17(5), Σταματάκης Ε, 2, Καργιώτης Σ. 13(2), Ροκάι Β. 5, Πεπονάκης Μ. 2, Χιοκτούρης Γ. 5(1), Νάσος Κ., Δράκος Σ. 8.

OLYMPIC/BONOBO(Φοβάκης): Χαζιράκης Ν. 3, Δούκας Ι. 8(2), Αποστολάκης Ν. 5, Βροντάκης Π., Prodanovic M. 11(2), Κατσαντώνης Ι. 7, Κατσαντώνης Γ. 2.

 

BUENO HOTEL – ΓΕΡΑΝΙ BC/JUPITER STORES 43-49

Διαιτητές: Θεοδωράκης, Νικολιδάκη.

Δεκάλεπτα: 05-15, 11-14, 12-10, 11-10.

BUENO HOTEL (Σταγκουράκης): Ανδρεαδάκης Σ. 8(1), Κοπανάκης Μ. 9(1), Σταγκουράκης Δ. 12, Σταυρουλιδάκης Γ. 7, Δαφέρμος Μ. 5(1), Κόλκας Α., Ατλασής Κ., Μοτάκης Γ. 2.

ΓΕΡΑΝΙ BC/JUPITER STORES (Νταλιάνης): Λαζαράνης 16, Τρύφων Γ., Παναγιουλάκης Σ. 2, Νικολακάκης Γ. 17, Φασουλάκης Λ. 11, Φουντουλάκης Β. 3, Μασαούτης Ε. 14(2), Νικολακάκης Γ. 17.

 

ACE PARKING – ΤΕΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 36-53

Διαιτητές: Θεοδωράκης, Λελεδάκης.

Δεκάλεπτα: 10-11, 04-12, 17-22, 05-08.

ACE PARKING (Σαμσών): Τσίκινας Λ., Χαροκοπάκης Σ. 2, Παναγιωτόπουλος Μ. 18(1), Βελονάκης Γ. 1, Τσιμπισκάκης Ν., Κουταλάς Μ. 8(2), Κλώναρης Μ. 3(1), Χαροκοπάκης Γ. 4.

ΤΕΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κατζουλάκης, Ουρανός): Λαμπρινός Σ. 2, Νικολάου Γ. 8, Λαγουδάκης Γ. 5(1), Πατατας Γ. 2, Συμεωνίδης Κ. 4, Δασκαλάκης Μ. 12, Μαθιουδάκης Σ. 8, Καλησπεράκης Σ., Χουσουλάκης 2, Παπαδόππουλος Χ 10(3).

 

Η βαθμολογία στην Α3

Ομάδα                              Βαθμολογία   Παιχν.   Επίθεση    Άμυνα    Διαφορά

1     Πρωτοβάθμια                      16                 8           562           321         241

2     ΤΕΕ Ρεθύμνου                     16                 8           430           326         104

3     Φοιτητές/τριες Α3                15                 8           522           321         201

4     L’etoile Du Sud                   14                 8           444           412         32

5     Σύλλογος Αρκάδι                 13                 8           397           352         45

6     Ραψωδία                            11                 8           376           405         -29

7     Επιχειρ. & Ιδ. Υπάλληλοι       11                 8           377           455         -78

8     Olympic/Bonobo                 11                 8           372           462         -90

9     Γερανι BC/Jupiter Stores       10                 8           339           440         -101

10    ACE Parking                        10                 8           317           411         -94

11    Bueno Hotel                        9                   8           301           421         -120

12    Ιατροί/Α3                           8                   8           291           402         -111

 

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής στην Α1 και της 8ης στην Α2

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου

14:30 (A2) Ρακοδικείο – Platanos Tours

16:00 (A2) Think Villa – NRG Rethymno BC

17:45 (A2) Λέσχη Τραπεζικών Υπαλ. Ν. Ρεθύμνης – Νέοι Επιχειρηματίες

19:30 (A1) Γιατροί – Πυροσβεστική

21:15 (A1) Best Car Ike – Photoέκφραση

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου

10:00 (A2) Χορευτές – Οιωνός-Κ.Α.Ρ.

11:30 (A2) Πολυμήχανο – Macron Store

13:15 (A2) Klados Tours – Αφοί Ζουμπουλάκη BC

15:00 (A1) Πανεπιστήμιο – Sailing Experience

16:45 (A1) Haagen Dazs Bc – Ελεύθεροι Επαγγελματίες

18:30 (A1) Φοιτητές – Billia’s

20:15 (A1) Ocean BC/Σπηλι – Koumoi BC Marmal Mamalakis