14 °C Rethymno, GR
17/02/2020

ΠΡΟΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΛΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΑΕΚ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ ΜΗΝΑ

«Καυτός» Μάρτιος

Όλα τα βλέμματα των φίλων του μπάσκετ θα είναι και πάλι στραμμένα στο Ηράκλειο, καθώς μετά το All Star Game, τα «Δύο Αοράκια» φιλοξενούν την Κυριακή (17:00) τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος ανάμεσα σε ΑΕΚ κα Προμηθέα Πατρών. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει πως η Basket League βρίσκεται στο περιθώριο, καθώς σιγά-σιγά μπαίνουμε και πάλι σε ρυθμούς πρωταθλήματος.

Ο ΕΣΑΚΕ ανακοίνωσε το πρόγραμμα από την 19η έως την 23η αγωνιστική και είναι πλέον επίσημο πως το παιχνίδι Ρέθυμνο Cretan Kings – Λαύριο της 19ης «στροφής» θα διεξαχθεί το Σάββατο 22 Φεβρουαρίου και δη νωρίτερα από το ματς της 18ης αγωνιστικής (26/2) όπου οι «μελανόλευκοι» φιλοξενούνται από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Έτσι κλείνουν τις υποχρεώσεις του Φεβρουαρίου, αλλά στη συνέχεια έχουν μπροστά τους ένα πραγματικά «καυτό» Μάρτιο. Δεν αποκλείεται σε αυτούς τους 4 αγώνες να ξεκαθαρίσει οριστικά η παραμονή. Οι Ρεθεμνιώτες θέλουν να απαλλαγούν μια και καλή από αυτό το άγχος και παράλληλα να κοιτάξουν τα πλέι-οφ.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου φιλοξενείται από τον Προμηθέα στην Πάτρα (7/3), υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη» (14/3), ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Άρη (22/3) και στις 28/3 θα αντιμετωπίσει τη Λάρισα στο κλειστό γυμναστήριο Ρεθύμνου.

 

Το πρόγραμμα από την 19η έως την 23η αγωνιστική

 

19η αγωνιστική

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου

15.30 Ρέθυμνο Cretan Kings – Λαύριο (ΕΡΤ Sports)

Σάββατο 29 Φεβρουαρίου

15.00 Ήφαιστος – ΠΑΟΚ (ΕΡΤ Play3)

15.30 Κολοσσός – Άρης (ΕΡΤ Play2)

15.30 Πανιώνιος – ΑΕΚ (ΕΡΤ Play2)

17.45 Περιστέρι – Προμηθέας (ΕΡΤ Sports)

Κυριακή 1 Μαρτίου

17.00 Ηρακλής – Ιωνικός (ΕΡΤ Sports)

 

20η αγωνιστική

Σάββατο 7 Μαρτίου

15.30 Άρης – Ήφαιστος (ΕΡΤ Play2)

15.30 Λάρισα – Κολοσσός (ΕΡΤ Play4)

15.30 Προμηθέας – Ρέθυμνο Cretan Kings (ΕΡΤ Play1)

15.30 Λαύριο – Πανιώνιος (ΕΡΤ Play3)

17.00 ΑΕΚ – Ηρακλής (Cosmotesport4)

17.30 ΠΑΟΚ – Περιστέρι (ΕΡΤ Sports)

Κυριακή 8 Μαρτίου

17.00 Ιωνικός – Παναθηναϊκός (ΕΡΤ Sports)

 

21η αγωνιστική

Σάββατο 14 Μαρτίου

15.00 Ήφαιστος – Λάρισα (ΕΡΤ Play4)

15.30 Κολοσσός – Ιωνικός (ΕΡΤ Play3)

15.30 Ρέθυμνο Cretan Kings – ΠΑΟΚ (ΕΡΤ Play1)

15.30 Πανιώνιος – Προμηθέας (ΕΡΤ Play2)

17.00 ΑΕΚ – Λαύριο (Cosmotesport4)

17.45 Περιστέρι – Άρης (ΕΡΤ Sports)

Κυριακή 15 Μαρτίου

19.00 Ηρακλής – Παναθηναϊκός (ΕΡΤ Sports)

 

22η αγωνιστική

Σάββατο 21 Μαρτίου

15.45 Λάρισα – Περιστέρι (ΕΡΤ Play2)

15.45 Ιωνικός – Ήφαιστος (ΕΡΤ Play4)

15.45 Λαύριο – Ηρακλής (ΕΡΤ Play3)

15.45 ΠΑΟΚ – Πανιώνιος (ΕΡΤ Play1)

17.45 Προμηθέας – ΑΕΚ (ΕΡΤ Sports)

Κυριακή 22 Μαρτίου

17.00 Παναθηναϊκός – Κολοσσός (Cosmotesport4)

17.45 Άρης – Ρέθυμνο Cretan Kings (ΕΡΤ3)

 

23η αγωνιστική

Σάββατο 28 Μαρτίου

15.30 Ηρακλής – Κολοσσός (ΕΡΤ Play2)

15.30 Ρέθυμνο Cretan Kings – Λάρισα (ΕΡΤ Play4)

15.45 Περιστέρι – Ιωνικός (ΕΡΤ Play3)

15.45 Λαύριο – Προμηθέας (ΕΡΤ Play1)

17.45 Πανιώνιος – Άρης (ΕΡΤ Sports)

19.00 ΑΕΚ – ΠΑΟΚ (Cosmotesport4)

Δευτέρα 30 Μαρτίου

16.00 Ήφαιστος – Παναθηναϊκός (ΕΡΤ Sports)