30 °C Rethymno, GR
13/07/2020

ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ Ν. ΟΠΕΡ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΤΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΣΕΡΙ - ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ «ΔΙΠΛΟ» ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΚΑΔΙ

«Κυανοκίτρινη» παρέμεινε η κορυφή

• Σε τροχιά πρωτιάς οι Άνδρες του Ν. ΟΠΕΡ. Αναλυτικά το «πανόραμα» στην ΕΣΠΕΚ

Του ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ

Στην κορυφή του γυναικείου πρωταθλήματος βόλεϊ της ΕΣΠΕΚ παρέμεινε ο Ν. ΟΠΕΡ. Οι «κυανοκίτρινες» δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν του Κύδωνα στα Χανιά με 3-0 σετ και με 28 βαθμούς βρίσκονται μόνες πρώτες στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Επίσης, σημαντικό «διπλό» πανηγύρισε και το Αρκάδι, νικώντας με 3-0 σετ τον Παγχανιακό. «Τρίποντο» που το διατήρησε στην 4η θέση.

Από κει και πέρα και όσο αφορά τον «μαραθώνιο» των Ανδρών, ο Ν. ΟΠΕΡ επικράτησε του Ακρωτηρίου με 0-3 σετ, παραμένοντας στην 2η θέση και στο -3 από τον πρωτοπόρο Ηρόδοτο. Από την άλλη, το Αρκάδι ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον Κύδωνα στο «Μελίνα Μερκούρη».

Στις υποδομές της ΕΣΠΕΚ, οι Παίδες του Ν. ΟΠΕΡ ηττήθηκαν με 3-0 σετ από την ΓΕΗ και οι Κορασίδες Α’ με 3-0 σετ από τον Κύδωνα. Στην Α’ κατηγορία Παγκορασίδων, το Αρκάδι γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-3 από τον ΣΦΠΧ. Τέλος και δη στην Β’ ο Ν. ΟΠΕΡ νίκησε με 3-0 σετ την Σούδα3.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Κύδων – Ν. ΟΠΕΡ        0-3

Τα σετ: 12-25, 16-25, 18-25.

Ν. ΟΠΕΡ (Γιώργος Μπονατάκης): Δαβαρία, Εφεντάκη, Σουιτσμέ, Χατζάκη, Πετρακάκη, Παπαδάκι, Μιχαήλ, Μπεμπή, Τσουρουπάκη, Ανυφαντάκη, Σπυριδάκη, Μανούρη, Μακρυδάκη.

 

Παγχανιακός – Αρκάδι 0-3

Τα σετ: 17-25, 19-25, 20-25.

ΑΡΚΑΔΙ (Μανώλης Αντωνάκης): Καβουσανού, Δασκαλάκη, Μηλά, Βερβερίδη, Σκούφη, Νικητάκη, Μηλάκη, Γιαννουλάκη, Θεοδωρακοπούλου.

 

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

ΟΦΗ – ΣΦΠΧ                                        1-3

Αετός – Πήγασος                                  0-3

Κύδων – Ν. ΟΠΕΡ                                 0-3

Παγχανιακός – Αρκάδι                            0-3

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ                   Β.         ΣΕΤ

  1. Ν. ΟΠΕΡ 28        29-3
  2. ΣΦΠΧ 24        27-10
  3. Πήγασος 23        26-12
  4. Αρκάδι 19        21-14
  5. Ακρωτήρι 14        17-14
  6. Κύδων 11        15-21
  7. ΟΦΗ 9          17-26
  8. Αετός 3          5-29
  9. Παγχανιακός 1          2-30

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Ακρωτήρι – Ν. ΟΠΕΡ   0-3

Τα σετ: 14-25, 16-25, 21-25.

Ν. ΟΠΕΡ (Νεκτάριος Νικάκης): Κανακάκης, Πετράκης, Αραμπόπουλος, Γρηγοράκης, Τζανιδάκης, Παπαδάκης, Γαράκης, Ψυχουντάκης, Σιμάκης, Λεμπιδάκης, Διαμαντάκης.

 

Αρκάδι – Κύδων          1-3

Τα σετ: 16-25, 21-25, 25-23, 20-25.

ΑΡΚΑΔΙ (Παύλος Χαραλαμπίδης): Ζαφειριάδης, Λαγκουβάρδος, Φωτεινάκης, Αστρινάκης, Φαρίνα, Σπυριδάκης, Βαλασσάκης, Λάσκα, Ζουμπουλάκης, Καλλέργης, Ανδρεδάκης, Ληξουργιώτης, Χνάρης, Αστρινάκης.

 

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Ακρωτήρι – Ν. ΟΠΕΡ                    0-3

Σούδα – Ηρόδοτος                      0-3

Αρκάδι – Κύδων                          1-3

Ρεπό: ΣΦΠΧ

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ              Β.                     ΣΕΤ

  1. Ηρόδοτος 21                    21-3
  2. Ν. ΟΠΕΡ 18                    20-5
  3. ΣΦΠΧ 17                    18-6
  4. Κύδων 9                      10-16
  5. Σούδα 6                      8-18
  6. Ακρωτήρι 6                      8-21
  7. Αρκάδι 4                      6-22

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

ΓΕΗ – Ν. ΟΠΕΡ            3-0

Τα σετ: 25-14, 25-11, 25-10.

Ν. ΟΠΕΡ (Στέλιος Πετράκης): Ποθητός, Χάσικος, Σηφάκης, Γαλανάκης, Γαλλιάκης, Βουμβουλάκης, Απλαδάς, Βαλουμάς, Ταταράκης, Ξυδάκης.

 

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

ΟΦΗ – ΣΦΠΧ                         0-3

ΓΕΗ – Ν. ΟΠΕΡ                       3-0

Ρεπό: Αρκάδι

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ            Β.                       ΣΕΤ

  1. ΣΦΠΧ 6                        6-0
  2. ΓΕΗ 3                        3-0
  3. Ν. ΟΠΕΡ 3                        3-6
  4. Αρκάδι 0                        0-0
  5. ΟΦΗ 0                        0-6

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Κύδων – Ν. ΟΠΕΡ        3-0

Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-19.

Ν. ΟΠΕΡ (Στέλιος Πετράκης): Σαριδάκη, Παπαοδπετράκη, Δαβαρία, Κουταλά, Φοβάκη, Βενιανάκη, Ανυφαντάκη, Φραγκιαδάκη, Εφεντάκη, Φραγκάκου, Φραγκιαδάκη Μ.

 

Ακρωτήρι – Αρκάδι     3-0

ΤΑ ΣΕΤ: 25-15, 25-17, 25-21.

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Μανώλης Αντωνάκης): Γιαννούλη, Κανδεράκη, Σταγάκη, Παπαδάκη, Πικιόνι, Λισίτσκα, Μπενάκη, Μυγιάκη, Χατζηορφανού, Μεταξάκη, Φουρφουλάκη, Σκούφη.

 

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παγχανιακός – ΣΦΠΧ                    0-3

Ακρωτήρι – Αρκάδι                      3-0

Κύδων – Ν. ΟΠΕΡ                        3-0

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ              Β.              ΣΕΤ

  1. Κύδων 8               9-2
  2. Ακρωτήρι 6               8-5
  3. ΣΦΠΧ 6               6-3
  4. Ν. ΟΠΕΡ 4               5-6
  5. Παγχανιακός 0               0-6
  6. Αρκάδι 0               0-6

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

 

Αρκάδι – ΣΦΠΧ 1-3

Τα σετ: 25-19, 23-25, 23-25, 10-25.

ΑΡΚΑΔΙ (Αντωνάκης – Σταυρουλάκης): Παυλάκη, Χατζιδάκη, Λιονή, Φουρφουλάκη, Ξεκαλάκη Δ., Μπαροτσάκη, Αραμπατζόγλου, Αγγελάκη, Ξεκαλάκη Μ., Μυγιάκη, Χατζηορφανού.

 

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Άνεμος – Αετός                      2-3

Αρκάδι – ΣΦΠΧ                       1-3

Κύδων – Σούδα                      3-0

Ρεπό: Ακρωτήρι

 

Η βαθμολογία

Θ.           ΟΜΑΔΑ              Β.                ΣΕΤ

  1. Κύδων 7                 8-3
  2. Σούδα1 6                 6-3
  3. ΣΦΠΧ 6                 6-1
  4. Ακρωτήρι 3                 3-3
  5. Αρκάδι 2                 3-5
  6. Αετός 2                 3-8
  7. Άνεμος1 1                 2-9

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ν. ΟΠΕΡ – Σούδα3       3-0

Τα σετ: 25-07, 25-12, 25-13.

Ν. ΟΠΕΡ (Ήρα Φεντότοβα): Παπανίκου, Τσιμπάκου, Σοφουλάκη, Μαραγκουδάκη, Βεργάκη, Ζουλάκη, Παλουτσάι, Μπακοπούλου, Χαντίλι, Ραπτάκη, Ψυχουντάκη, Λιανδρή, Χατζηκάκου, Μούτσου.

 

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Ν. ΟΠΕΡ – Σούδα3                           3-0

ΟΠΑ – Σούδα2                                 (αναβλήθηκε)

Αρκάδι – Άνεμος                              3-0 ά.α.

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ              Β.                ΣΕΤ

  1. Ν. ΟΠΕΡ 9                 9-0
  2. Ακρωτήρι 6                 6-0
  3. Σούδα2 3                 3-4
  4. Αρκάδι 3                 4-6
  5. Σούδα3 0                 1-6
  6. Άνεμος –           –