26 °C Rethymno, GR
18/06/2021

ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ-ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΡ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Κυνήγησαν τα όριά τους

«Ήταν μία έκτακτη ημερίδα ορίων για να μπορέσουν να δουν τα παιδιά σε τι κατάσταση βρίσκονται. Οι επιδόσεις που έγιναν, μας δίνουν το δικαίωμα να πιστεύουμε ότι με την σωστή διαχείριση και προπόνηση τις επόμενες 40 μέρες θα είναι σε θέση να διεκδικήσουν την είσοδό τους σε τελικούς του Πανελληνίου και από εκεί και πέρα, ό,τι καλύτερο μπορέσουν. Όλα αυτά, σε σχέση με την περίεργη χρονιά που διανύουμε». Αυτά ήταν μεταξύ άλλων, τα λόγια του προπονητή κολύμβησης του ΝΟ Ρεθύμνου, Στεφανου Κατσιλιάνου για την παρουσία των αθλητών-τριών του στην ημερίδα ορίων κολύμβησης που έγινε πρόσφατα στο Ηράκλειο.
Πολλοί από τους 27 κολυμβητές-τριες που έλαβαν μέρος κατέλαβαν υψηλές θέσεις (1η, 2η και 3η θέση) όμως αυτό δεν είχε και τόση σημασία όσο οι χρόνοι τους.
Άλλωστε όπως έδωσε να εννοηθεί ο εν λόγω κόους του Ναυτικού Ομίλου… «Εμείς χρησιμοποιήσαμε τους αγώνες σαν προπονητική ημερίδα γιατί ψάχνουμε προσαρμογές στην 50άρα πισίνα. Είχαμε αρκετά καλές επιδόσεις, ειδικά από μικρά παιδιά, καθώς τα μεγάλα συμμετείχαν σε πολύ λίγα αγωνίσματα διότι ετοιμάζονταν για το Εθνικό πρωτάθλημα» (σ.σ. αυτό που διεξάγεται αυτές τις ώρες στο «Ποσειδώνιο» κολυμβητήριο στη Θεσσαλονίκη).

Τα αποτελέσματα των κολυμβητών του ΝΟΡ:

Άνδρες

Δημήτρης Καφφάτος (ΟΣΦΠ): 14ος στα 50μ. Ελεύθερο (28’’04), 1ος στα 50μ. Ύπτιο (29’’92).
Ορέστης – Ελευθ. Βαφειαδάκης: 19ος στα 50μ. Ελεύθερο (28’’42), 5ος στα 400μ. Ελεύθερο (4’41’’83), 6ος στα 100μ. Ύπτιο (1’11’’01), 4ος στα 1500μ. Ελεύθερο (18’50’’05).
Χένρυ Κόουλμαν: 22ος στα 50μ. Ελεύθερο (29’’02), 8ος στα 400μ. Ελεύθερο (4’50’’57), 4ος στα 200μ. Μ.Α. (2’33’’20), 1ος στα 400μ. Μ.Α. (5’27΄’’36).
Αλεσάντρο Σούλα: 37ος στα 50μ. Ελεύθερο (31’’28), 15ος στα 50μ. Πεταλούδα (33’’96), 9ος στα 200μ. Μ.Α. (2’55’’51), 4ος στα 400μ. Μ.Α. (6’11’’60).
Γιώργος Αποστολάκης: 38ος στα 50μ. Ελεύθερο (31’’29), 32ος στα 100μ. Ελεύθερο (1’10’’34), 11ος στα 50μ. Πρόσθιο (38’’10), 10ος στα 100μ. Πρόσθιο (1’24’’01).
Πέτρος Πολάκης: 46ος στα 50μ. Ελεύθερο (32’’47).
Ηλίας Πρωιμάκης: 2ος στα 100μ. Ελεύθερο (56’’93), 2ος στα 400μ. Ελεύθερο (4’27’’93).
Νίκος Πετράκης: 3ος στα 100μ. Ελεύθερο (57’’49), 2ος στα 200μ. Ελεύθερο (2’06’’77), 1ος στα 400μ. Ελεύθερο (4’24’’78), 2ος στα 50μ. Ύπτιο (30’’43).
Γιώργος Πελεκανάκης: 9ος στα 100μ. Ελεύθερο (1’00’’68), 5ος στα 50μ. Ύπτιο (31’’24).
Δημήτρης Σηφάκης: 8ος στα 100μ. Ύπτιο (1’12’’80), 3ος στα 200μ. Ύπτιο (2’26’’00), 6ος στα 200μ. Μ.Α. (2’36’’90).

Γυναίκες
Μιράλμπα Σούλα: 2η στα 50μ. Ελεύθερο (28’’33), 3η στα 50μ. Ύπτιο (33’’72).
Αμαλία Γαγάνη: 5η στα 50μ. Ελεύθερο (28’’66), 3η στα 100μ. Ελεύθερο (1’02’’30), 6η στα 800μ. Ελεύθερο (10’37’’13), 11η στα 50μ. Πεταλούδα (33’’07).
Μελίνα Μανιουδάκη: 6η στα 50μ. Ελεύθερο (29’’50), 5η στα 100μ. Ελεύθερο (1’03’’17), 1η στα 50μ. Ύπτιο (33’’14), 1η στα 100μ. Ύπτιο (1’12’’50).
Κατερίνα Πετρακάκη: 10η στα 50μ. Ελεύθερο (30’’18), 3η στα 200μ. Ελεύθερο (2’22’’48).
Αλεξάνδρα Καπετανάκη: 20η στα 50μ. Ελεύθερο (31’’51), 13η στα 100μ. Ελεύθερο (1’08’’78), 9η στα 50μ. Ύπτιο (37’’41), 3η στα 100μ. Ύπτιο (1’18’’18).
Μαρία Δεληγιάννη: 21η στα 50μ. Ελεύθερο (31’’54), 8η στα 100μ. Πρόσθιο (1’29’’82), 6η στα 200μ. Πρόσθιο (3’14’’51).
Άννα Δροσουλάκη: 22η στα 50μ. Ελεύθερο (31’’55), 5η στα 50μ. Πρόσθιο (39’’94), 2η στα 100μ. Πρόσθιο (1’26’’99), 1η στα 200μ. Πρόσθιο (3’03’’60).
Κατερίνα Δερεδάκη: 23η στα 50μ. Ελεύθερο (31’’85), 10η στα 50μ. Πεταλούδα (33’’03), 3η στα 200μ. Πεταλούδα (2’50’’72), 1η στα 400μ. Μ.Α. (5’49’’00).
Ευαγγελία Μυριοκεφαλιτάκη: 40η στα 50μ. Ελεύθερο (33’’55), 12η στα 50μ. Ύπτιο (38’’51), 7η στα 100μ. Ύπτιο (1’21’’24), 29η στα 50μ. Πεταλούδα (37’’96).
Θεανώ Μοναχού: 17η στα 100μ. Ελεύθερο (1’08’’78), 5η στα 100μ. Ύπτιο (1’19’’33), 25η στα 50μ. Πεταλούδα (36’’20).
Μαρία Μπλυμάκη: 44η στα 100μ. Ελεύθερο (1’20’’82), 26η στα 200μ. Ελεύθερο (2’56’’16), 35η στα 50μ. Πεταλούδα (42’’36), 25η στα 50μ. Πρόσθιο (50’’73).
Ιφιγένεια Θεοδωράκη: 2η στα 400μ. Ελεύθερο (4’48’’44), 2η στα 800μ. Ελεύθερο (9’45’’62), 4η στα 50μ. Ύπτιο (33’’92).
Αναστασία Διακουμάκου: 3η στα 400μ. Ελεύθερο (5’10’’54), 6η στα 100μ. Ύπτιο (1’20’’93).
Ναταλία Μυριοκεφαλιτάκη: 6η στα 50μ. Ύπτιο (36’’17), 4η στα 100μ. Ύπτιο (1’18’’20), 2η στα 200μ. Ύπτιο (2’47’’36), 16η στα 50μ. Πεταλούδα (34’’53).
Μαρία Δεληγιάννη: 3η στα 50μ. Πρόσθιο (39’’41).