23 °C Rethymno, GR
25/10/2020

ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS – ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Η ΑΚΑΔΗΜΙΑ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΚΑΣΚ: Διπλή ρεθεμνιώτικη πρόκριση

Χαμόγελα στις ρεθεμνιώτικες ομάδες μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ, με νίκες-προκρίσεις σε Αλικαρνασσό και «Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της Β’ φάσης του Κυπέλλου.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Ηρόδοτο και πανηγύρισε το «διπλό» με 44-63. Ροζ φύλλο που του έδωσε την απευθείας πρόκριση στον τελικό του θεσμού.

Η Ακαδημία βγήκε… ζωντανή από το θρίλερ με την Αναγέννηση, της οποίας έκαμψε την αντίσταση με 64-63. Συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε και έδωσε τους «πορτοκαλί»… το εισιτήριο της πρόκρισης στον ημιτελικό. Εκεί θα συναντήσει τον Εργοτέλη (ομάδα Γ’ Εθνικής), με το έργο της να κρίνεται κάτι παραπάνω από δύσκολο (11/10).

Συνεπώς, το Ρέθυμνο Cretan Kings περιμένει τον αντίπαλό του στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΚ, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ 44-63

Διαιτητές: Σκανδαλάκης-Τσικριτσάκη.

Τα δεκάλεπτα: 4-18, 20-13, 12-19, 8-13.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Νασούφης): Σταθάκης 3(1), Αποστολίδης 1, Λεφής 14, Αναστασάκης, Γρύλλης 5(1), Πρωτογεράκης 3, Μανουκάκης, Γκουτσίδης 5, Κυρίτση 1, Κατσαμάνης 12.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Μητρόπουλος): Ασουμανάκης 3(1), Κούμουλος 27(3), Βέλιου, Θεοδωρίδης 6(1), Κωνσταντινίδης, Βάμβουκας 2, Λαγουδάκης, Φωτάκης, Τσαρουχάς 15(2), Ζουμπουλάκης 4, Μαραυγάκης 5(1), Ασμαργιαννάκης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 64-63

Διαιτητές: Τσαϊρίδης-Μπουζουνιεράκης.

Τα δεκάλεπτα: 27-19 , 15-17 , 15-12, 07-15

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Παπαδογιαννάκης): Ζαμπετάκης 3(1), Σκανδάλης 3, Σαρειδάκης 12, Τσικριτέας 9(3), Παπαδάκης, Δουλγεράκης 11(2), Αναστασιάδης 4, Κοροβέσης 12(2), Σειραγάκης 8, Γιάννης 2, Βαλμάς.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Σταράκης 14(1), Κολαρετάκης 2, Μαυρίκης, Καλογεράκης 2, Σταματάκης 3, Δραγάζης 3(1), Κουτσαράδης 6(2), Μπελεφάντης 13(1), Φραγκιαδάκης 12, Αλετράς 8.

Τα αποτελέσματα της Β’ φάσης και ο… δρόμος προς τον τίτλο

Β’ Φάση – Σάββατο 10 Οκτωβρίου

(7) Εργοτέλης – Ιεράπετρα     79-70
(8) Ακαδημία Ρεθύμνου – Αναγέννηση         64-63
(9) Ηρόδοτος – Ρέθυμνο Cretan Kings          44-63

Ημιτελικά – Κυριακή 11 Οκτωβρίου

(10) Εργοτέλης – Ακαδημία

(11) Ρέθυμνο Cretan Kings (προκρίνεται στον τελικό άνευ αγώνος)

Τελικός – Τετάρτη 14 Οκτωβρίου

Νικητής 10 – Ρέθυμνο Cretan Kings