16 °C Rethymno, GR
02/04/2020

ΣΕ ΑΝΔΡΕΣ, ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥΣ Α’ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΑΣΚ

Νίκες για Ακαδημία, Αρκάδι, Ρέθυμνο BC


Εξαιρετικό απολογισμό είχαν οι ρεθεμνιώτικες ομάδες στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚ, μετρώντας 4 νίκες και μόλις 1 ήττα. Το ανδρικό τμήμα της Ακαδημίας πανηγύρισε το 2ο συνεχόμενο ροζ φύλλο, επικρατώντας του Τηγανίτη με 67-43. Επίσης, με… το δεξί ξεκίνησαν οι Γυναίκες του Αρκαδίου και δη με «διπλό» επί του ΟΑΧ2000 με 41-55.
Στις υποδομές του κρητικού μπάσκετ, οι Έφηβοι του Ρέθυμνο BC έκαμψαν την αντίσταση και του Ηροδότου με 74-64, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, την ήττα γνώρισαν οι Έφηβοι Β’ της Ακαδημίας από το Δειλινό με 95-64. Τέλος, οι Παίδες Α’ νίκησαν με 59-51 τον Ηρόδοτο.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ
Ακαδημία Ρεθ. – Τηγανίτης 67-43
Τα δεκάλεπτα: 19-13, 27-19, 45-35, 67-43.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Παπαδάκης, Ζαμπετάκης 2, Σκανδάλης 6, Σαρειδάκης 2, Τσικριτέας 6(2), Καραβάνης 10(2), Δουλγεράκης 6(2), Τερζάκης 17(1), Κοροβέσης 1, Σειραγάκης 9(1), Γιάννης 7(1), Ιερωνυμάκης 1.
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
Δειλινό – ΟΑΧ      56-75
Κύδων – Ανδρογέας      57-54
Μεσσαρά – Ηρόδοτος      56-54
Ηράκλειο – Πεδιάδα      81-42
Ακαδημία Ρεθ. – Τηγανίτης      67-43
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.      Εργοτέλης      10      5-0
2.      Ηρόδοτος      10      4-2
3.      Κύδων      9      3-3
4.      ΟΑΧ      9      4-1
5.      Ηράκλειο      9      4-1
6.      Ακαδημία Ρεθ.      8      2-4
7.      Ανδρογέας      8      2-4
8.      Τηγανίτης      7      2-3
9.      Δειλινό      7      2-4 (-1)
10.      Μεσσαρά      6      2-2
11.      Πεδιάδα      5      0-5
12.      Ιεράπετρα      4      2-0
13.      Αναγέννηση      3      0-3
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΟΑΧ2000 – Αρκάδι 41-55
Τα δεκάλεπτα: 13-17, 26-29, 31-42, 41-55.
ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Κουλούρη Μ. 9 (1), Κανδεράκη, Γιαλαμά 4, Απαβαλοάιε, Κουλούρη Σ. 9 (3), Λαζίδου 4, Καζά 6, Μυλωνά, Καλαϊτζιδάκη 6, Ανδρεάδου 2, Καούκη 15, Καβρουλάκη.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής
ΟΑΧ2000 – Αρκάδι      41-55
Εργοτέλης – ΟΦΗ      60-38
Ρεπό: Ηρόδοτος
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.      Εργοτέλης      3      1-1
2.      Ηρόδοτος      2      1-0
3.      Αρκάδι      1      1-0 (-1)
4.      ΟΦΗ      1      0-1
5.      ΟΑΧ2000      1      0-1
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ
Ρέθυμνο BC – Ηρόδοτος 74-64
Τα δεκάλεπτα: 23-11, 40-26, 59-48, 74-64.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Καψάλης 21(1), Βέλιου 6, Σταματάκης 1, Κωνσταντινίδης 7, Βαλμάς 14, Χριατοδημητρόπουλος, Λεμονάκης Α., Κοτσόκολος, Δούσμανης 10(1), Λεμονάκης Ι., Μανετάκης 15(5).
Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής
Ανδρογέας – Ηράκλειο      48-68
Κύδων – ΟΑΧ      56-75
Ρέθυμνο BC – Ηρόδοτος      74-64
ΟΦΗ – ΑΟΑΝ      20-0 ά.α
Εργοτέλης – ΑΟΚΧ      62-38
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.      Ρέθυμνο BC      15      7-1
2.      Ηράκλειο      15      7-1
3.      ΟΑΧ      14      6-2
4.      Εργοτέλης      13      5-3
5.      Ηρόδοτος      12      4-4
6.      ΑΟΚ Χανιά      11      3-5
7.      Κύδων      11      3-5
8.      ΟΦΗ      11      3-5
9.      Ανδρογέας      10      2-6
10.      ΑΟΑΝ      0      0-0
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ
Δειλινό – Ακαδημία Ρεθ. 95-64
Τα δεκάλεπτα: 21-17, 48-29, 69-46, 95-64.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Καίσαρης): Χριστοδουλάκης 7 (1), Χαιρέτης 13 (3), Γεωργαλής 4, Καψαλάκης 17 (3), Πλευράκης, Μαριδάκης 6, Διγενής 8, Μουρατίδης 9 (1).
Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής
Ακρωτήρι – Τηγανίτης      48-42
Μεσσαρά – Σητειακός      67-35
Δειλινό – Ακαδημία Ρεθύμνου      95-64
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.       Ν-Η
1.      Δειλινό      15      7-1
2.      Ιεράπετρα      12      6-0
3.      Μεσσαρά      12      5-2
4.      Ακρωτήρι      10      4-2
5.      Τηγανίτης      10      3-4
6.      Ακαδημία Ρεθ.      9      3-4
7.      Πεδιάδα      9      2-5
8.      Σητειακός      7      1-5
9.      Πλατανιάς      6      0-6
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ
Ρέθυμνο BC – Ηρόδοτος 59-51
Τα δεκάλεπτα: 19-13, 27-19, 45-35, 59-51.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Μπαλάφας – Νταλιάνης): Ηλιάκης 13(2), Παπαμιχαλόπουλος, Στρατιδάκης, Κοτρώνης, Κωνσταντινίδης 21(2), Σταματάκης, Απαννωμεριτάκης, Τσαχάκης 6, Τσόλκας, Ασμαριανάκης 6, Βαμβακάς, Γκιουλέας 13.
Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής
Ανδρογέας – Ηράκλειο      57-79
Κύδων – ΟΑΧ      67-58
Ρέθυμνο BC – Ηρόδοτος      59-51
ΟΦΗ – ΑΟΑΝ      82-53
Εργοτέλης – ΑΟΚΧ      73-50
Η βαθμολογία
Θ.      ΟΜΑΔΑ      Β.      Ν-Η
1.      Εργοτέλης      16      8-0
2.      ΟΦΗ      14      6-2
3.      Κύδων      14      6-2
4.      Ηράκλειο      14      6-2
5.      ΑΟΚ Χανιά      13      5-3
6.      Ανδρογέας      11      3-5
7.      Ρέθυμνο BC      11      3-5
8.      ΟΑΧ      10      2-6
9.      ΑΟΑΝ      9      1-7
10.      Ηρόδοτος      8      0-8