11 °C Rethymno, GR
09/04/2020

ΣΕ ΑΝΔΡΕΣ, ΕΦΗΒΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΑΝΙΔΕΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ

Νίκες για Ακαδημία, Ρέθυμνο BC -Ήττα για Αρκάδι

Του ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ…

Την 3η φετινή νίκη τους πανηγύρισαν οι Άνδρες της Ακαδημίας, επικρατώντας του Δειλινού με 67-56. Η ομάδα του Γιώργου Παπαδιογιαννάκη βρίσκεται σε ανοδική πορεία και φροντίζει να το αποδεικνύει με κάθε ευκαιρία.

Από κει και πέρα και όσο αφορά τις υποδομές της ΕΚΑΣΚ, το Ρέθυμνο BC συνδύασε την επιστροφή του στη δράση με το 9ο ροζ φύλλο, καθώς πανηγύρισε το «διπλό» στην έδρα του ΑΟΚ Χανιά με 64-72, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ντέρμπι των Νεανίδων ανάμεσα σε Ηρόδοτο και Αρκάδι, με τις Ρεθεμνιώτισσες να γνωρίζουν την ήττα με 50-42.

Αναλυτικά:

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Ακαδημία Ρεθύμνου – Δειλινό 67-56
Τα δεκάλεπτα
: 10-15, 28-37, 45-45, 67-56.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης, Σκανδάλης, Σαρειδάκης 30 (1), Τσικριτέας 2, Δουλγεράκης 10, Τερζάκης 2, Κοροβέσης 17(4), Σειραγάκης, Γιάννης, Ιερωνυμάκης 6.

 

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

ΟΑΧ – Μεσσαρά                            80-40

Ανδρογέας – Ιεράπετρα                  81-69

Εργοτέλης – Ηρόδοτος                   67-53

Πεδιάδα – Αναγέννηση                   48-76

Τηγανίτης – Κύδων                        0-20 ά.α.

Ακαδημία Ρεθύμνου – Δειλινό          67-56

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                            Β.                       Ν-Η

  1. Εργοτέλης 18                       9-0
  2. Ηράκλειο 15                       7-1
  3. Κύδων 14                       5-4
  4. ΟΑΧ 14                       6-2
  5. Ηρόδοτος 13                       5-3
  6. Ανδρογέας 13                       4-5
  7. Δειλινό 12                       4-5 (-1)
  8. Μεσσαρά 12                       4-4
  9. Ακαδημία Ρεθ. 11                       3-5
  10. Ιεράπετρα 9                        2-5
  11. Αναγέννηση 9                        2-5
  12. Πεδιάδα 8                        0-8
  13. Τηγανίτης 0

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

ΑΟΚ Χανιά – Ρέθυμνο BC 64-72

Τα δεκάλεπτα: 09-16, 30-39, 48-58, 64-72.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Καψάλης 23(1), Βέλιου 14, Ηλιάκης, Μπουραλέξης, Κωνσταντινίδης, Σταματάκης, Χριστοδημητρόπουλος, Λεμονάκης Α., Κοτσόκολος 16(3), Δούσμανης 16, Λεμονάκης Ι., Μανετάκης 3(1).

 

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

ΟΑΧ – Ηράκλειο                                           58-63

Ηρόδοτος – Κύδων                                      65-63

ΑΟΑΝ – Ανδρογέας                                       0-20 ά.α.

ΑΟΚΧ – Ρέθυμνο BC                                     64-72

Εργοτέλης – ΟΦΗ                                        60-49

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                     Β.                Ν-Η

  1. Ρέθυμνο BC 19                9-1
  2. Ηράκλειο 19                9-1
  3. ΟΑΧ 16                6-4
  4. Εργοτέλης 17                7-3
  5. Ηρόδοτος 15                5-5
  6. ΑΟΚ Χανιά 14                4-6
  7. Κύδων 13                3-7
  8. ΟΦΗ 13                3-7
  9. Ανδρογέας 14                4-6
  10. ΑΟΑΝ 0                 0-0

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Ηρόδοτος – Αρκάδι 50-42

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 30-17, 44-27, 50-42.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Αποβαλοάιε 9, Ανδρεάδου 6, Μυλωνά 5, Ζαμπετάκη 3, Σταυγιαννουδάκη 12 (1), Λαζίδου 5 (1), Καβρουλάκη 2.

 

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Ηρόδοτος – Αρκάδι                        50-42

Ιεράπετρα – ΟΦΗ                          20-0 ά.α.

Ρεπό: ΟΑΧ

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ              Β.                Ν-Η

  1. ΟΑΧ 10                5-0
  2. Αρκάδι 10                4-2
  3. Ηρόδοτος 8                 3-2
  4. Ιεράπετρα 8                 2-4
  5. ΟΦΗ 0                 0-0

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

ΑΟΚ Χανιά – Ρέθυμνο BC 66-60

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 28-21, 46-35, 66-60.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Ηλιάκης 10, Τσαχάκης 5(1), Στρατιδάκης 5, Τσόλκας, Κωνσταντινίδης 18(1), Σταματάκης 12(1), Απανωμεριτάκης 2, Κοτρώνης, Παπαμιχαλόπουλος, Ασμαριανάκης 2, Βαμβακάς, Γκιουλέας 6.

 

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

ΟΑΧ – Ηράκλειο                          47-65

Ηρόδοτος – Κύδων                      45-75

ΑΟΑΝ – Ανδρογέας                      55-71

ΑΟΚΧ – Ρέθυμνο BC                     66-60

Εργοτέλης – ΟΦΗ                        61-56

 

Η βαθμολογία

ΟΜΑΔΑ                            Β.            Ν-Η

  1. Εργοτέλης 20 10-0
  2. Κύδων 18 8-2
  3. ΟΦΗ 17 7-3
  4. Ηράκλειο 17 7-3
  5. ΑΟΚ Χανιά 16 6-4
  6. Ανδρογέας 15 5-5
  7. Ρέθυμνο BC 14 4-6
  8. ΟΑΧ 12 2-8
  9. ΑΟΑΝ 11 1-9
  10. Ηρόδοτος 10 0-10

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

Δειλινό – Ακαδημία Ρεθύμνου 67-51

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 33-27, 50-42, 67-51.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιάννης Κατσουλάκης): Βρεντζος, Χριστοδουλάκης Χ., Μακρογιαννης, Καψαλακης 23(3), Χριστοδουλάκης Σ. 2, Διγενής 16(1), Νικολιδακης 4, Μουρατίδης 6.

 

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Κυδων2 – ΟΑΧ2                            0-20 ά.α.

Δειλινό – Ακαδημία Ρεθ.                 67-51

Ακρωτήρι – Ηράκλειο2                   68-41

ΟΦΣΧ – Χανιά BC                           34-31

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ              Β.                   Ν-Η

  1. Ακρωτήρι 12                  6-0
  2. Δειλινό 11                  5-1
  3. Ηράκλειο2 10                  4-2
  4. ΟΑΧ2 9                    3-3
  5. Ακαδημία Ρεθ. 8                    2-4
  6. Κύδων2 7                    2-3
  7. Χανιά BC 7                    1-5
  8. ΟΦΣΧ 7                    1-5

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ

ΑΟΚ Χανιά – Ρέθυμνο BC1 45-37

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 23-23, 35-29, 43-37.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC1 (Πολοπετράκης – Μπαλάφας): Καντάμ 5, Μανουκαράκης 4, Τσαχάκης 6, Τσικνάκης 2, Κωνσταντινίδης 1, Απανωμεριτάκης 7, Αλεξάκης 1, Τζώρτζογλου 3, Λίτινας 4, Ταταράκης, Μυκονιάτης 4, Βουτσάς.

 

Ρέθυμνο BC2 – Πλατανιάς 52-46

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 26-22, 32-34, 52-46.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC2 (Δημήτρης Τσαρουχάς): Μελιδονιώτης 2, Χείλαρης 4, Καργάκης 5(1), Μαύρος, Ξενίδης 7, Χούλης 3(1), Αραμπατζόγλου 11(1). Ζυμβραγουδάκης 2, Γαλερός , Παπαϊωάννου 4, Μακρυδάκης 4, Σπανουδάκης, Ψαρουδάκης 7, Μαρκάκης 3.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Αρκάδι – ΟΑ Χανίων 48-32

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 24-18, 36-26, 48-32.

ΑΡΚΑΔΙ (Γιώργος Θεοδοσουλάκης): Πατσάνι 6, Βαράκη 2, Καμπανάκη, Βεργιτσάκη 12, Κοτρώνη, Θεοδοσουλάκη, Τσουδερτού, Λεμπιδάκη Κ. 4, Ζολώτα Ε. 7, Ζολώτα Μ. 13, Μεργέμογλου 2, Σταγογιάννη 2.