16 °C Rethymno, GR
04/12/2020

ΣΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΤΗΣ ΕΚΑΣΚ

Νίκες για Αρκάδι, ήττες για Ρέθυμνο BC και Ακαδημία

Δύο νίκες και τρεις ήττες ήταν ο απολογισμός των ρεθεμνιώτικων ομάδων στα πρωταθλήματα υποδομών της ΕΚΑΣΚ. Τα ροζ φύλλα πανηγύρισε το Αρκάδι, εν αντιθέσει με Ρέθυμνο BC και Ακαδημία που έμειναν… με άδεια χέρια.

Οι Νεανίδες του Αρκαδίου μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο το εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΟΑΧ 2000 (14-68), κάνοντας το 2Χ2. Από την άλλη, στην Α’ κατηγορία Εφήβων,  το Ρέθυμνο BC γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον ΟΦΗ με 50-62, σ’ ένα ματς που ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στο φινάλε. Στην Β΄ κατηγορία Εφήβων η Ακαδημία δεν κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστική απέναντι στο Ακρωτήρι (73-47).

Από κει και πέρα, την 1η τους φετινή ήττα με 54-80 από το Ηράκλειο γνώρισαν οι Παίδες Α’ του Ρέθυμνο BC. Τέλος, την ανατροπή έκαναν οι Κορασίδες του Αρκαδίου κόντρα στον Ανδρογέα και με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο ημίχρονο, πανηγύρισαν τη νίκη με 47-43.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΟΑΧ 2000 – Αρκάδι 14-68

Τα δεκάλεπτα: 4-13, 8-32, 10-53, 14-68.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Γιαννακάκη 4, Λαζίδου 2, Πατσάνι 8, Απαβαλοάιε 10, Μυλωνά 6, Θεοδοσουλάκη 8, Μεργέμογλου 2, Καβρουλάκη 3, Ζολώτα Ε. 3, Ζολώτα Μ. 5, Ζαμπετάκη 10, Σταυγιανουδάκη 7.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

ΑΟΚ Ιεράπετρας – Ηρόδοτος     26-63
ΟΑΧ2000 – Αρκάδι          14-68
Πλατανιάς – Εργοτέλης                26-77
Ρεπό: ΟΑΧ

Η βαθμολογία

ΟΜΑΔΑ                Β.            Ν-Η

1.ΟΚΑ Αρκάδι   4              2-0

  1. Εργοτέλης 4 2-0
  2. Ηρόδοτος 2 1-0
  3. ΟΑΧ 2 1-0
  4. ΑΟΚΙ 2 0-2
  5. Πλατανιάς 2 0-2
  6. ΟΑΧ2000 1 0-2*

*Έχει έναν μηδενισμό.

Η επόμενη (3η) αγωνιστική (31/10)

Ηρόδοτος – ΟΑΧ2000

Αρκάδι – Πλατανιάς

Εργοτέλης – ΟΑΧ

Ρεπό: ΑΟΚΙ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

Ρέθυμνο BC – ΟΦΗ 50-62

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 23-30, 37-41, 50-62.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Γιώργος Κούμουλος): Ηλιάκης, Βέλιου 20, Κρεβετζάκης, Μαύρος, Κωνσταντινίδης 17(1), Σταματάκης 1, Χρηστοδημητρόπουλος 4, Τσόλκας, Ασμαργιαννάκης 7(1), Μανουκαράκης, Στρατιδάκης, Μανετάκης 1.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Ηρόδοτος – Εργοτέλης  52-79
Ανδρογέας – ΟΑΧ            65-55
ΑΟΚΧ – Δειλινό 83-61
Ηράκλειο – ΑΟΚΙ              77-68
Ρέθυμνο BC – ΟΦΗ         50-62

Η βαθμολογία

ΟΜΑΔΑ                Β.            Ν-Η

  1. ΑΟΚΧ 4 2-0
  2. Ανδρογέας 4 2-0
  3. Εργοτέλης 4 2-0
  4. Ηράκλειο 4 2-0
  5. Ηρόδοτος 3 1-1
  6. ΟΦΗ 3 1-1
  7. ΑΟΚΙ 2 0-2
  8. Δειλινό 2 0-2
  9. Ρέθυμνο BC 2 0-2
  10. OAX 2 0-2

Η επόμενη (3η) αγωνιστική (31/10)

Εργοτέλης – Ανδρογέας
ΟΑΧ – ΑΟΚΧ
Δειλινό – Ηράκλειο
ΑΟΚ Ιεράπετρας – ΟΦΗ
Ρέθυμνο BC – Ηρόδοτος

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

Ακρωτήρι – Ακαδημία 73-47

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 32-20, 50-30, 73-47.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Καίσαρης Θ.): Χριστοδουλάκης Σ., Χριστουδουλάκης Β. 24(4), Παπαδόπουλος, Μουρατίδης, Νικολακάκης, Καψαλάκης 12(1), Μαριδάκης 4, Διγενής 5, Βινογκράτοβ, Κατράκης, Νικητάκης 2.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Ακρωτήρι – Ακαδημία Ρεθ.         73-47

ΟΑΣΗ – Πεδιάδα              65-47

Κύδων – ΑΣΚΗΣΗ              68-28

Ρεπό: ΑΟΑΝ

Η βαθμολογία

ΟΜΑΔΑ                                Β.            Ν-Η

  1. Ακρωτήρι 4 2-0
  2. Κύδων 4 2-0
  3. ΑΣΚΗΣΗ 3 1-1
  4. ΟΑΣΗ 3 1-1
  5. Πεδιάδα 2 0-2
  6. ΑΟΑΝ 1 0-1
  7. Ακαδημία Ρεθ. 1 0-1

Η επόμενη (3η) αγωνιστική (1/11)

Ακαδημία Ρεθύμνου – ΟΑΣΗ
Πεδιάδα – Κύδων
ΑΣΚΗΣΗ – ΑΟΑΝ
Ρεπό: Ακρωτήρι

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

Ρέθυμνο BC – Ηράκλειο 54-80

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 21-38, 36-60, 54-80.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Δημήτρης Τσαρουχάς): Ξενίδης, Μανουκαράκης 2, Τσαχάκης 11(1), Τσικνάκης 3(1), Κωνσταντινίδης 11, Αλεξάκης 3(1), Απανωμεριτάκης 4, Τζώρτζογλου 2, Λίτινας 8, Γκιουλέας 5, Ταταράκης 3, Μπιτζέκου 2.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Ρέθυμνο BC – Hράκλειο                54-80
Ακρωτήρι – ΟΑΧ               74-42
ΑΟΚΧ – ΟΦΗ      50-74
Εργοτέλης – Πεδιάδα    100-33
Κύδων – Ανδρογέας       53-52

Η βαθμολογία

ΟΜΑΔΑ                Β.            Ν-Η

  1. Εργοτέλης 4 2-0
  2. Ηράκλειο 4 2-0
  3. Ακρωτήρι 4 2-0
  4. Ρέθυμνο BC 3 1-1
  5. Κύδων 3 1-1
  6. ΟΦΗ 3 1-1
  7. ΑΟΚΧ 3 1-1
  8. Πεδιάδα 2 0-2
  9. Ανδρογέας 2 0-2
  10. ΟΑΧ 2 0-2

Η επόμενη (3η) αγωνιστική (31/10)

Ηράκλειο – Ακρωτήρι

ΟΑΧ – ΑΟΚΧ

ΟΦΗ – Εργοτέλης

Πεδιάδα – Ανδρογέας

Κύδων – Ρέθυμνο BC

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Αρκάδι – Ανδρογέας 47-43

Τα δεκάλεπτα: 5-15, 16-26, 34-33, 47-43.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Πατσάνι 2, Βεργιτσάκη 21, Λεμπιδάκη 2, Ζολώτα Ε. 2, Ζολώτα Μ. 16, Γιαννακάκη 4, Ξενίδη, Μεργέμογλου, Ιερωνυμάκη, Τσόλκα, Καμπανάκη.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Αρκάδι – Ανδρογέας      47-43

ΟΦΗ – ΟΑΧ         80-37

Ρεπό: Ηρόδοτος

Η επόμενη (2η) αγωνιστική (1/11)

Ανδρογέας – Ηρόδοτος

ΟΑΧ – Αρκάδι

Ρεπό: ΟΦΗ