30 °C Rethymno, GR
12/07/2020

ΟΙ «ΚΥΑΝΟΚΙΤΡΙΝΟΙ» ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΝ ΜΕ 2-3 ΣΕΤ ΤΟΥ ΚΥΔΩΝΑ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ

Ν. ΟΠΕΡ – Ηρόδοτος στα ημιτελικά

Έπεσε η αυλαία της κανονικής διάρκειας στο ανδρικό πρωτάθλημα βόλεϊ της ΕΣΠΕΚ, με τον Ν. ΟΠΕΡ να προετοιμάζεται ήδη για τα ημιτελικά. Οι «κυανοκίτρινοι» πανηγύρισαν το «διπλό» με 2-3 σετ επί του Κύδωνα στα Χανιά, κατακτώντας την 2η θέση. Αντίπαλός τους στους «4» ο Ηρόδοτος, σειρά που κρίνεται στα δύο παιχνίδια. Στο έτερο ζευγάρι βρίσκονται οι ΣΦΠ Χανίων – Κύδωνας.

Από κει και πέρα, ολοκλήρωσαν τις φετινές τους υποχρεώσεις οι Άνδρες του Αρκαδίου, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 από τον Ηρόδοτο. Ήττα και για τις «ερυθρόλευκες» με 3-1 από τον ΣΦΠ Χανίων. Από την άλλη, ο Ν. ΟΠΕΡ πανηγύρισε το «διπλό» με 1-3 σετ επί του Πήγασου και συνεχίζει… να οδηγεί την κούρσα στον… μαραθώνιο των Γυναικών.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Κύδων – Ν. ΟΠΕΡ 2-3

Τα σετ: 25-23, 25-13, 21-25, 21-25, 12-15.

Ν. ΟΠΕΡ (Νεκτάριος Νικάκης): Καψαλάκης, Παπαδάκις, Αραμπόπουλος, Διαμαντάκης, Γαράκης, Ψυχουντάκης, Σιμάκης, Τζανιδάκης, Λεμπιδάκης, Γρηγοράκης.

Αρκάδι – Ηρόδοτος 1-3

Τα σετ: 26-24, 25-27, 18-25, 15-25.

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Παύλος Χαραλαμπίδης): Αστρινάκης, Ληξουργιώτης, Σπυριδάκης, Φωτεινάκης, Λαγκουβάρδος, Ζαφειριάδης, Βαλασάκης, Ζουμπουλάκης, Φαρίνα.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Αρκάδι – Ηρόδοτος                             1-3

Κύδων – Ν. ΟΠΕΡ                               2-3

ΣΦΠΧ – Σούδα                                   3-0

Ρεπό: Ακρωτήρι

Η τελική βαθμολογία

Θ.           ΟΜΑΔΑ                Β.                   ΣΕΤ

  1. ΣΦΠΧ 31                  33-8
  2. Ν. ΟΠΕΡ 29                  32-10
  3. Ηρόδοτος 28                  29-10
  4. Κύδων 16                  18-23
  5. Σούδα 9                    12-27
  6. Ακρωτήρι 7                    10-33
  7. Αρκάδι 6                    10-33

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πήγασος – Ν. ΟΠΕΡ 1-3

ΤΑ ΣΕΤ: 09-25, 25-22, 20-25, 17-25.

Ν. ΟΠΕΡ (Γιώργος Μπονατάκης): Σουιτσμέ, Χατζάκη, Δαβαρία, Εφεντάκη, Παπαδάκι, Μιχαήλ, Μπεμπή, Τσουρουπάκη, Ανυφαντάκη, Σαριδάκη, Μανούρη, Μακρυδάκη, Γολέμη.

ΣΦΠ Χανίων – Αρκάδι 3-1

ΤΑ ΣΕΤ: 25-14, 25-17, 20-25, 25-23.

ΑΡΚΑΔΙ (Μανώλης Αντωνάκης): Καβουσανού, Δασκαλάκη, Μηλά, Βερβερίδη, Σκούφη, Μηλάκη, Γιαννουλάκη, Θεοδωρακοπούλου, Τζιμπουκάκη, Παυλάκη, Νικητάκη.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

ΣΦΠΧ – Αρκάδι                           3-1

ΟΦΗ – Ακρωτήρι                         3-2

Αετός – Παγχανιακός                    3-1

Πήγασος – Ν. ΟΠΕΡ                     1-3

Ρεπό: Κύδων

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ            Β.              ΣΕΤ

  1. Ν. ΟΠΕΡ 40             41-4
  2. ΣΦΠΧ 39             42-12
  3. Πήγασος 35             39-16
  4. Αρκάδι 22             25-20
  5. Κύδων 16             22-29
  6. ΟΦΗ 15             25-31
  7. Ακρωτήρι 12             19-29
  8. Αετός 6               8-36
  9. Παγχανιακός 1               3-42

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

Ν. ΟΠΕΡ – ΣΦΠ Χανίων 0-3

Τα σετ: 7-25, 15-25, 19-25.

Ν. ΟΠΕΡ (Στέλιος Πετράκης): Χάσικος, Ξυδάκης, Γαλλιάκης, Ταταράκης, Απλαδάς, Βαλουμάς, Γαλλιάκης Α., Θυμιατζής, Βαβουδάκης, Ποθητός.

Αρκάδι – ΟΦΗ 3-0

Τα σετ: 25-10, 25-20, 25-15.

ΑΡΚΑΔΙ (Παύλος Χαραλαμπίδης): Αστρινάκης, Βαλασσάκης, Λάσκα, Ζουμπουλάκης, Ανδρεδάκης, Τσάκωνας, Καλλέργης, Φαρίνα, Τζαγκαράκης, Παρασκευόπουλος, Μπαρκάτσας.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Αρκάδι – ΟΦΗ                             3-0

Ν. ΟΠΕΡ – ΣΦΠΧ                         0-3

Ρεπό: ΓΕΗ

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ         Β.            ΣΕΤ

  1. ΓΕΗ 13           14-3
  2. ΣΦΠΧ 11           12-5
  3. Αρκάδι 9             11-8
  4. Ν. ΟΠΕΡ 6             6-12
  5. ΟΦΗ 0             0-15

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ν. ΟΠΕΡ – Κύδων 3-0

Τα σετ: 25-15, 25-23, 25-19.

Ν. ΟΠΕΡ (Στέλιος Πετράκης): Φραγκιαδάκη Σ., Φραγκάκου, Φραγκιαδάκη Μ., Βενιανάκη, Φοβάκη, Σαριδάκη, Μπεκιαράι, Ανυφαντάκη, Κουταλά, Παπαδοπετράκη, Τσαμπεκίδου, Εφεντάκη, Δαβαρία, Παπαδογιάννη.

Αρκάδι – Ακρωτήρι 0-3

Τα σετ: 15-25, 17-25, 16-25.

ΑΡΚΑΔΙ (Μανώλης Αντωνάκης): Χατζηδάκη, Χατζηορφανού, Σκούφη, Γιαννούλη, Σταυρουλάκη, Μαμαλάκη, Φουρφουλάκη, Παπαδάκη, Μεταξάκη, Μπενάκη, Πικιόνι, Κανδεράκη.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

ΣΦΠΧ – Παγχανιακός             3-0

Αρκάδι – Ακρωτήρι               0-3

Ν. ΟΠΕΡ – Κύδων                 3-0

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ         Β.            ΣΕΤ

  1. Ν. ΟΠΕΡ 18           20-8
  2. Κύδων 16           18-9
  3. Ακρωτήρι 16           20-11
  4. ΣΦΠΧ 13           14-12
  5. Αρκάδι 3             3-16
  6. Παγχανιακός 0             2-21

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ

Αρκάδι – Ν. ΟΠΕΡ 3-1

Τα σετ: 25-13, 21-25, 25-10, 25-09.

ΑΡΚΑΔΙ (Παύλος Χαραλαμπίδης): Μπαρκάτσας, Παρασκευόπουλος, Ζουμπουλάκης, Λάσκα, Αστρινάκης, Καλλέργης, Φαρίνα, Ανδρεδάκης.

Ν. ΟΠΕΡ (Στέλιος Πετράκης): Χάσικος, Ξυδάκης, Γαλλιάκης, Απλαδάς, Βαλουμάς, Ταταράκης, Γαλλιάκης Α., Θυμιατζής, Βαβουδάκης.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

ΓΕΗ – Ηρόδοτος                          3-0

Αρκάδι – Ν. ΟΠΕΡ                       3-1

ΣΦΠΧ – ΓΕΙ                                3-0 ά.α.

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ       Β.         ΣΕΤ

  1. ΓΕΗ 9          9-1
  2. Αρκάδι 8          9-3
  3. Ν. ΟΠΕΡ 3          4-6
  4. ΣΦΠΧ 4          3-9
  5. Ηρόδοτος 0          0-6
  6. ΓΕΙ -3         0-6

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Κύδων – Αρκάδι 1-3

Τα σετ: 14-25, 25-21, 17-25, 18-25.

ΑΡΚΑΔΙ (Μανώλης Αντωνάκης): Ξεκαλάκη, Αγγελάκη, Παυλάκη, Μυγιάκη, Λιονή, Χατζάκη, Χατζηορφανού, Ξεκαλάκη, Φουρφουλάκη.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Σούδα1 – Άνεμος1             3-0

Αετός – Ακρωτήρι              0-3

Κύδων – Αρκάδι                 1-3

Ρεπό: ΣΦΠΧ

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ              Β.              ΣΕΤ

  1. ΣΦΠΧ 16             17-4
  2. Κύδων 15             18-8
  3. Αρκάδι 17             18-9
  4. Ακρωτήρι 12             13-8
  5. Σούδα1 9               9-9
  6. Αετός 2               4-20
  7. Άνεμος1 1               2-21