12 °C Rethymno, GR
07/04/2020

Η «ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΑΘΛΗΤΗ» ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (11.00) ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙΩΝ

Οι επιτυχημένοι του 2019

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ

Οι προσπάθειες στον αθλητισμό καταγράφονται, αξιολογούνται και ανάλογα επαινούνται. Φυσικά, όλοι μπορούν να αναγνωριστούν και μόνο για την προσπάθεια που καταβάλλουν… Αλήθεια είναι όμως ότι, οι διακρίσεις αποτελούν το καλό παράδειγμα. Δεν είναι οι αριθμοί και τα ρεκόρ… Είναι ο καθορισμός στόχων και η επιδίωξη πραγμάτωσης αυτών.

Το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνης με την Περιφέρεια Κρήτης και την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, θέλοντας να αναδείξουν τους αθλητές που έφτασαν σε αυτούς τους στόχους ή και σε μεγαλύτερους του αναμενομένου, δημιουργούν τη «γιορτή του αθλητή» αυτή την Κυριακή 22 Δεκεμβρίου λίγο μετά τις 11.00 στο κλειστό γυμναστήριο Περιβολίων.

Πρόκειται για τους καλύτερους αθλητές του Δήμου Ρεθύμνου και των προπονητών τους που διακρίθηκαν το 2019.

 

Οι επίσημοι προσκεκλημένοι

Επίσημος προσκεκλημένος βέβαια, μια και η βαρύτητα θα πέσει στον υγρό στίβο θα είναι ο γενικός γραμματέας Αθλητισμού και ένας εκ των κορυφαίων διαχρονικά, διεθνών αθλητών υδατοσφαίρισης, ο κ. Γεώργιος Μαυρωτάς.

Παράλληλα όμως, οι διοργανωτές έχουν καλέσει κι άλλον ένα μεγάλο αθλητή που κατάγεται από τα Χανιά, τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή κολύμβησης, τον Απόστολο Παπαστάμο, που πρώτευσε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων στην Βουδαπέστη τον περασμένο Αύγουστο, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην Μικτή ατομική κάνοντας Παγκόσμιο ρεκόρ Εφήβων και Πανελλήνιο ρεκόρ Ανδρών. Μαζί του φυσικά θα τιμηθεί και ο προπονητής του κ. Κωνσταντίνος Τζιλιβάκης.

Κι επειδή ο υγρός στίβος ανέδειξε και παιδιά που έφτασαν πολύ ψηλά από το Ρέθυμνο, ένας εξ αυτών είναι ο Ανδρέας Ζήσιμος, ο κολυμβητής στο ελεύθερο «200αρι», όπου την προηγούμενη δεκαετία (2000-2010) έφτασε με την εθνική ομάδα να συμμετάσχει στην ολυμπιάδα της Αθήνας.

 

Κοντά στα νιάτα και οι βετεράνοι

Την τιμητική τους θα έχουν φυσικά και φέτος, αθλητές από το ένδοξο παρελθόν του Δήμου μας, βραβεύοντας τους Ρεθεμνιώτες βετεράνους που διακρίθηκαν τη δεκαετία του ‘50 και του ’60, οι οποίοι διέπρεψαν στο χώρο του υγρού στίβου.

Στη «Γιορτή Αθλητισμού» θα τιμηθούν το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Ρεθύμνου για την πολύτιμη βοήθεια που παρέχει σε όλες τις αθλητικές εκδηλώσεις του Δήμου Ρεθύμνου.

Την τιμητική του θα έχει και ο Ο.Κ.Α Πρέβελη για την κοινωνική του προσφορά όπως και ο Διεθνής Αγώνας Βουνού Ψηλορείτης (Psiloritis Race), που συμπλήρωσε 10 συνεχόμενα χρόνια προσφοράς του στην ανάπτυξη του αθλητικού τουρισμού.

Από τις βραβεύσεις δεν θα λείψει και ο επιστήμονας Χρήστος Λιονής, αθλητής και Αρκαδιοδρόμος. Στη γιορτή θα παραστούν και οι μαραθωνοδρόμοι για την πολυετή συμμετοχή τους σε αγώνες, όπως ο Εμμανουήλ Κουλάκης που έχει τρέξει 40 Μαραθώνιους και ο Στυλιανός Σταυγιαννουδάκης για την συνεχή παρουσία του για 10 χρόνια στον Παγκοσμίου φήμης Διεθνή Αγώνα βουνού «Μαραθώνιος Ολύμπου (Olympus Marathon).

Παρακάτω μπορείτε να δείτε ποιοι αθλητές θα τιμηθούν:

 

Υδατοσφαίριση:

Μαρία Καραγιάννη, Κυριακάκη Καδιανή, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Κατερίνα Γαβαλά, Μαρία Μαλλιαρού Καραγιάννη, Δέσποινα, Καδιανή Κυριακάκη, Μαλαματή Παπαδάκη, Κυριακή Συριανόγλου, Αργυρώ Φραγγελάκη, Χριστίνα Παναγιώτα Λιμπιτάκη, Άννα Παρασκευή Παντελιδάκη, Ελένη Χρυσοβέργη.

Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης.

 

Κολύμβηση:

Γεώργιος Ομαλιανάκης, Πέτρος Πολάκης, Νικόλας Γεωργουλάκης, Παναγιώτης Κωστάκης, Δέσποινα Κωστάκη, Σούλα Μιράμπλα, Γεώργιος Ομαλιανάκης, Χαράλαμπος Πασίδης, Αικατερίνη Πετρακάκη, Αμαλία Γαγάνη, Δροσουλάκη Άννα, Ευδοξία Μανωλακάκη.

Προπονητής: Στέφανος Κατσιλιάνος.

 

Στίβος ΑμεΑ:

Στυλιανός Βουρβαχάκης (Μήκος), Γεώργιος Ριτσάτος (100 μ.), Στυλιανός Δαμανάκης (Ακόντιο), Εμμανουήλ Στρατιδάκης (Ακόντιο), Γεωργία Νταμπάσα (Δίσκος), Φραγκίσκος Φραγκιουδάκης      (Ακόντιο), Δημήτριος Μπαξεβάνης (Ακόντιο), Εμμανουήλ Νταμπάσας (Σφαίρα), Στέλλα Βελονάκη (Ακόντιο).

Προπονητής: Παναγιώτης Ασλανίδης

 

Σκοποβολή:

Νικόλαος Νεονάκης (Ανδρογέως)

 

Άρση βαρών:

Χρυσή Λιονή (ΟΚΑ Αρκάδι), Μαρία-Μαρίνα Μοναχού

Προπονητής: Παντελής Ζουμπουλάκης

 

Ενόργανη:

Γιώργος Προβιάς (ΟΚΑ Αρκάδι). Προπονητής: Κωνσταντίνος Πολιουδάκης

Χαριτωμένη Κουμαντάκη (ΟΚΑ Αρκάδι). Προπονήτρια: Λιάνα Γεωργοπούλου

 

Στίβος:

Χαρά Χλιαουτάκη (ΟΚΑ Αρκάδι). Προπονήτρια Λιάνα Γεωργοπούλου.

 

Μπάσκετ:

Αθηνά Θεοδοσουλάκη (ΟΚΑ Αρκάδι), Προπονητής. Κώστας Πλευράκης.

Χριστίνα Λίτση (ΟΑ Χανίων).

 

Beach volley:

Ιωάννα Δαβαρία, Βασιλική Εφεντάκη (Νέος ΟΠΕΡ).

Ευστάθιος Αραμπόπουλος (Ρέθυμνο volley Club)

 

Ποδόσφαιρο:

Γιώργος Μπαστάκης, Αντώνης Παπαδάκης, Δημήτρης Σιόρε (ΑΟΝ Αστέρας), Μιχάλης Κριτσωτάκης (Ποσειδώνας)

 

Ποδηλασία:

Αργυρώ Μηλάκη, Γιάννης Δαβαρίας, Ευαγγελία-Σταυρούλα Ηλιάκη, Γιάννης Χιώτης (ΠΑΣ Ατλας).

Προπονητής: Γιώργος Βαρβεράκης.

 

Πάλη στην άμμο

Χρήστος Στριλιγκάς (ΑΠΟΡ)

Γυναικεία πάλη

Βάλια Μακρυδάκη (ΑΠΟΡ)

Προπονητής. Μανώλης Καραβάνος

 

Ταε κβο ντο

Γεωργία Βιδιαδάκη (Απόλλων). Προπονητής: Απόστολος Σανιδάς

Μαρία Τσοντάκη (Δαυίδ). Προπονητής: Δαυίδ Τσοντάκης

 

Πυγμαχία – Κικ μπόξινγκ

Στέλιος Τζωρτζινάκης (Σαμψών). Προπονητής: Νικόλαος Σαμψών

 

Παγκράτιο:

Γιώργος Παντελιδάκης, Θανάσης, Καλαμάκης, Ευαγγελία Δασκαλάκη (Καβρός Ρεθύμνου).

Προπονητής: Μιχάλης Γαραντωνάκης

Ευαγγελία Καλλιτσουνάκη (Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου).

Προπονητής: Παναγιώτης Κανακαράκης

Κοντού Ιωάννα, Χρυσή Ευστρατίου, Μιχαήλ Παπαδάκης, Αντώνιος Κουγιουμουτζής (Πολυδάμας).

Προπονητής: Νεκτάριος Κόνδυλας

Μάρκος Φουρναράκης, Γιώργος Μοράκης, Ευάγγελος Παπατζανής (Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Ατσιποπούλου).

Προπονητής: Δημήτρης Δημητρόπουλος

 

Ζίου-Ζίτσου

Οδυσσέας Ζερβουδάκης, Χαράλαμπος Κακλαμάνος, Καλλιτσουνάκη Έλενα

Μάνος Κωστογιάννης, Μιχαήλ Βόλακας, Ιωάννα Τζιλιγκάκη (Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου)

Προπονητής: Παναγιώτης Κανακαράκης

Παυλίνα Λουλούδη, Κωνσταντίνος Χατζηδάκης, Μιχάλης Γαγάνης (Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου).

Προπονητής: Βαγγέλης Συνολάκης

Σωτηρία Κόνδυλα, Χρυσή Ευστρατίου, Μιχάλης Παπαδάκης, Αμαλία Κόνδυλα (Πολυδάμας)

Προπονητής: Νεκτάριος Κόνδυλας

Μάρκος Φουρναράκης, Γιάννης-Αντώνης Καρπουζάκης (Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Ατσιποπούλου).

Προπονητής: Δημήτρης Δημητρόπουλος

 

Γου Σου Κουνγκ-Φου

Κυριακή Λελεδάκη, Γιάννης Κούτρας (Sanda), Γιάννης Μπέης (Light Sanda), Θεόδωρος Αμάραντος (Tao Lu)

Προπονητής: Θεόδωρος Αμάραντος

 

Cheerleading (Σωματείο: Τέχνη και Άθληση Ρεθύμνου).