14 °C Rethymno, GR
27/11/2020

ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΗΜΟΤΗΤΑ ΤΕΛΕΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΩΔΕΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ «Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΑΘΛΗΤΗ»

Οι καλύτεροι του 2011-12

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάστηκε η ημέρα του αθλητή, που διοργάνωσε η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης σε συνεργασία με την Ένωση Πτυχιούχων Φυσικής Αγωγής Π.Ε. Ρεθύμνης.

Η τελετή έλαβε χώρα στο Ωδείο Ρεθύμνου στην παλιά πόλη και αποδείχθηκε πολύ μικρή για να χωρέσει αθλητές-τριες πρωταθλητές και φυσικά τους φίλους που είδαν, θαύμασαν και χειροκρότησαν τους πρωτεύσαντες για τις χρονιές του 2011 και του 2012.
Επρόκειτο για μια βραδιά μέσα από την οποία όλοι οι αθλητές και οι αθλήτριες ένιωσαν ότι αναγνωρίστηκαν οι κόποι τους. Κορυφαίοι και κορυφαίες σε ατομικό κι ομαδικό επίπεδο, βρέθηκαν όλοι μαζί και γιόρτασαν με τον πιο ευγενή τρόπο το ιδεώδες που εκπέμπει ο αθλητισμός.
Οι διοργανωτές φρόντισαν να μην ξεχάσουν κανέναν, ενώ είχαμε και ειδικές βραβεύσεις όπως αυτή στον Παραολυμπιονίκη μας ακοντιστή Μανόλη Στεφανουδάκη, ο οποίος συμμετείχε στους Παραολυμπιακούς «Λονδίνο 2012» και με βολή στα 27 μ. και 37 εκ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο καταρρίπτοντας συνάμα το πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία F54/55/56.
Κοντά σ’ αυτόν και ο Ορειβατικό Σύλλογος Ρεθύμνου, ο οποίος από το έτος ιδρύσεώς του το 1961, προσφέρει αδιάλειπτα εκπαίδευση και άθληση σε αγωνίσματα όπως η αναρρίχηση και το ορειβατικό σκι, ενώ παράλληλα διοργανώνει σχολές βουνού και ορειβασίας.
Φυσικά τα παιδιά που έλαμψαν με την παρουσία τους κερδίζοντας τα μεγάλα βραβεία ήταν -από τις γυναίκες- η αθλήτρια Αρκαδιού στην πάλη Πελαγία Κλαψινού για το 2011 και η Ελένη Κανίδη του Αρκαδιού στο τμήμα της άρσης βαρών για το 2012.
Από τους άνδρες ξεχώρισε η φυσιογνωμία του Νικόλαου Νεονάκη του Σκοπευτικού Ομίλου Ρεθύμνου, ο οποίος πρώτευσε με διαφορά τόσο για το 2011 όσο και για το 2012 στην σκοποβολή όπου έλαβε πανελλήνιες διακρίσεις. Ας τα δούμε όλα πιο αναλυτικά:

Καλύτερη Ρεθεμνιώτισσα Αθλήτρια του 2011
Βραβείο «Μιχάλης Μαράκης»

Πελαγία Κλαψινού του Ο.Κ.Α Αρκάδι-Πάλη.
Μέλος Εθνικής ομάδας Γυναικών με συμμετοχή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην Σερβία 20-26/6/2011 και την κατάκτηση της 12ης θέσης.
– 1η Πανελλήνια θέση Νεανίδων 67 κιλά Αθήνα 17/4/2011.
– 3η Πανελληνιονίκης Γυναικών 72 κιλά Αθήνα 8/5/2011.
Προπονητής: Νικόλαος Μπονατάκης.

Καλύτερη Ρεθεμνιώτισσα Αθλήτρια του 2012
Βραβείο «Μιχάλης Μαράκης»

Ελένη Κανίδη του Ο.Κ.Α Αρκάδι τμήμα Άρση Βαρών.
– 1η Πανελλήνια θέση Νέων Γυναικών και 5η Γυναικών.
Προπονητής: Παντελής Ζουμπουλάκης.

Καλύτερος Ρεθεμνιώτης Αθλητής του 2011 και 2012
Βραβείο «Γιάννης Χαλκιαδάκης»

Νικόλαος Νεονάκης του Σκοπευτικού Ομίλου Ρεθύμνου.
– Πρωταθλητής Ελλάδος στο Ολυμπιακό Αγώνισμα Πιστόλι Ταχύτητας Εφήβων και μέλος της Εθνικής Ομάδας Εφήβων.
– Τον Οκτώβριο 2011 έλαβε μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πρακτικής Σκοποβολής ως μέλος της Εθνικής ομάδας στη Ρόδο.
– Τον Ιούνιο 2011 στη Μαλακάσα 2η Πανελλήνια θέση Εφήβων στο Πιστόλι Ταχύτητας και Ασημένιο Μετάλλιο
– Τον Απρίλιο 2012 στη Μαλακάσα 1η Πανελλήνια θέση Εφήβων στο Πιστόλι Ταχύτητας και Χρυσό Μετάλλιο με σπάσιμο τρεις φορές του Πανελληνίου Ρεκόρ.

Ειδικές βραβεύσεις σε ανθρώπους του αθλητισμού

Κριτής Ολυμπιακών Αγώνων Λονδίνο 2012 Νικόλαος Προβιάς.

• Διαιτητές Ποδοσφαίρου:
Μιχάλης Βοσκάκης, Γεώργιος Σταυρουλάκης – Μέλη Εθνικών Ομάδων.

Κολύμβηση

Τριανταφυλλιά Διακουμάκου μέλος Εθνικής Ομάδας το 2011 και 2012.
– Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων Νεανίδων.
– 10η θέση στο ομαδικό 3.000 μέτρων και 21η στα 7.500 μέτρων νεανίδων που πραγματοποιήθηκε στην Τουρκία 13-15 Ιουλίου 2012.
– 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κορασίδων στα 800 μέτρα και 1.500 μέτρα ελεύθερο με τα χρώματα του Ν.Γ.Σ Άρτεμις.
– 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανοικτής θαλάσσης στο αγώνισμα 7.500 μέτρων με τα χρώματα του Ολυμπιακού το 2012 στην Αθήνα.
– 1η θέση στα 400 μέτρα ελεύθερο Νεανίδων το 2012.

Πάλη


Στέλιος Στριλιγκάς
του Α.Π.Ο.Ρ μέλος Εθνικής Ομάδας Παίδων το 2012.
– 3η Πανελλήνια θέση στην Ελευθέρα Πάλη στην Κατηγορία των 76 κιλών των παίδων το 2011.
– 2η Πανελλήνια θέση στην Ελευθέρα Πάλη στην Κατηγορία των 76 κιλών των παίδων το 2012.
Προπονητής: Μανώλης Καραβάνος.

Σκάκι

Νικόλας Θεοδώρου για τις χρονιές 2011 και 2012 του Σκακιστικού Ομίλου Ρεθύμνου.
Μέλος της Εθνική Ομάδα Νέων.
Για το 2011:
– Πρωταθλητής Ελλάδος στα Πανελλήνια Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα στην κατηγορία κάτω των 12.
– Αργυρό Μετάλλιο για την Ε’ Δημοτικού στο Πανελλήνιο Ατομικό Μαθητικό Πρωτάθλημα.
– Πανευρωπαϊκά Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα στην Αλμπένα της Βουλγαρίας, στο οποίο βγήκε 9ος στην κατηγορία κάτω των 12.
Για το 2012:
– Πρωταθλητής Ελλάδος στα Πανελλήνια Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα στην κατηγορία κάτω των 12.
– Δεύτερη θέση στο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα κάτω των 18.
– Συμμετοχή με την Εθνική Ομάδα Νέων στην Ολυμπιάδα Σκακιού κάτω των 16 στην Κωνσταντινούπολη. Η ομάδα έλαβε την έκτη θέση.
– Συμμετοχή με την Εθνική Ομάδα Νέων σε διεθνείς αγώνες στο Ικόνιο της Τουρκίας. Η ομάδα έλαβε τη δεύτερη θέση.
– Πανευρωπαϊκά Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα στην Πράγα της Τσεχίας, στο οποίο βγήκε 14ος στην κατηγορία κάτω των 12.
Προπονητής: Κωνσταντίνος Tσαρουχάς.

Άνοδος σε ανώτερη κατηγορία
ομαδικών αθλημάτων
Καλαθοσφαίριση

Ρέθυμνο Aegean: Άνοδος στην Α1 Κατηγορία το 2011 για δεύτερη φορά στην ιστορία του. (Βράβευση μέσω του προέδρου).
Γιώργος Κούμουλος, Στέφαν Γκρούντεμπεργκ, Νταμίρ Λάτοβιτς, Αναστάσιος Χαρισμίδης, Νίκος Θεοδωράκος, Γιώργος Θεοδωράκος, Σπύρος Μαγκουνής, Βαγγέλης Σακελλαρίου, Απόλλωνας Τσόχλας, Γιάννης Κυριακόπουλος, Νίκος Λαγουδάκης, Μιχάλης Πολίτης. Προπονητής: Στέργιος Κουφός – Βοηθός προπονητή: Σταύρος Μυκονιάτης.

Ποδόσφαιρο

Α.Ο. Κρησσες:
Άνοδος στην Α1 Κατηγορία το 2011 για δεύτερη φορά στην ιστορία τους. (Βράβευση μέσω του προέδρου).
Χρυσάνθη Ζάχου, Ευαγγελία Πιτσή, Μαρία Μαμαλάκη, Ελευθερία Δαφέρμου, Μαρία Ψυλλάκη, Θάλεια Μπαροτσάκη, Μαρία Παπαδάκη, Σουζάνα Ζντράγκοβιτς, Ρεμπλέτα Συνομάτι, Βαρβάρα Μπεμπή, Λυδία Μυρσιλίδη, Μαρία Καψαλάκη, Χρυσούλα Χαροκόπου, Ειρήνη Δρακάκη, Κλεάνθη Καβλεντάκη, Μαρία Πολιουδάκη, Εμμανουέλα Χαμογιωργάκη, Ειρήνη Παπαδάκη, Μαριρένα Ξενοπούλου, Ζωή Δρακάκη, Ιωάννα Μαγγανά, Αγγελική Παπαντωνάκη, Γαβριέλα Καργάκη, Αρετή Κατσούγγρη, Σοφία Σλέτς.
Προπονητής: Παναγιώτης Αντωνιάδης.

Α.Ο. Επισκοπής:

Άνοδος στην Γ’ Εθνική 2012 για πρώτη φορά στην ιστορία της. (Βράβευση μέσω του προέδρου).
Οδυσσέας Κελαϊδής, Στέλιος Βογιατζιδάκης, Γιάννης Νικηφόρος, Νικόλαος Ζαμπετάκης, Δημήτρης Σιόρε, Εμμανουήλ Παυλάκης, Μιχάλης Κατσαμάς, Γιάννης Κουδουνάκης, Κωνσταντίνος Καμινιώτης, Βαγγέλης Σπαντιδάκης, Μιχάλης Αργυράκης, Νικόλαος Μποτωνάκης, Βασίλης Κατσαμάς, Ραφαήλ Μαραθιανός, Στέλιος Ξυνομηλάκης, Μιχάλης Φραντζεσκάκης, Βασίλης Μπαστάκης, Λάμπρος Κεφαλούκος, Ηλίας Χνάρης, Δημήτρης Σουμπασάκης, Φίλλιπος Μουρτζανός, Γιώργος Αντιασβίλη, Στέλιος Κοζανίδης, Ανδρέας Μικρόπουλος, Γιώργος Βελονάκης, Νικόλαος Ταμάμης, Βασίλης Γωνιωτάκης, Κωνσταντίνος Μανταδάκης, Νικόλαος Τσεσμελής.
Μιχάλης Νικολιδάκης, πρόεδρος.
Μιχάλης Βελονάκης, γενικός αρχηγός.
Γιανν. Μπακόπουλος, προπονητής τερματοφυλάκων.
Στράτος Γιοκαριδάκης, γυμναστής.
Θανάσης Κολιτσιδάκης, προπονητής.
Κώστας Λουριδάκης, φροντιστής.

Υδατοσφαίριση Γυναικών
Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου

Άνοδος στην Α1 Κατηγορία το 2011 για δεύτερη φορά στην ιστορία τους. (Βράβευση μέσω του προέδρου).
Έλσα Πατσαχάκη, Νόρμα Φραγκιουδάκη, Κωνσταντίνα Ταβούρογλου, Κατερίνα Κυριακάκη, Αναστασία Μανουσάκη, Μαρίνα Καζίλα, Αργυρώ Κουφάκη, Μαρία Παλικαράκη, Δέσποινα Μπεκρή, Μαρία Παπουτσιδάκη, Δήμητρα Τσόγκα, Νίκη Τσαγδή, Βασιλίνα Πετράκη.

Πετοσφαίριση

ΟΠΕΡ: Άνοδος στην Α1 Κατηγορία το 2012 για πρώτη φορά στην ιστορία του κρητικού βόλεϊ. (Βράβευση μέσω του προέδρου).
Μαρία Βλαχάκη, Μαρία Μυτιληναίου, Νικολέττα Τουρλίτη, Μάγδα Δραμιτινού, Μαριλή Βροντάκη, Αθηνά Ροδινού, Σοφία Χατζοπούλου, Αναστασία Κουνδουράκη, Ελένη Σμπιράκη, Άννα Σαλούστρου, Φιντάνκα Σαπαρέφσκα, Γεωργία Παρασκάκη, Ιρίνα Φεντότοβα, Πολυξένη Σημαντηράκη.
Προπονητής: Μιχάλης Χαχαγιόπουλος.
Β’ προπονητές: Γιώργος Μπονατάκης, Γιώργος Λαδάκης.
Τεχνικός σύμβουλος: Θανάσης Ντζαφέρης.

Ποδόσφαιρο Σάλας

REKAL: Η ομάδα της RE.KAL συμμετείχε στο πρωτάθλημα Β’ εθνικής τη χρόνια 2009-2010, όπου κατάφερε την άνοδο στην Α’ εθνική από την πρώτη της συμμέτοχη! Τη σεζόν 2010-2011 αγωνίστηκε στην Α’ εθνική από όπου υποβιβάστηκε στη Β’ Εθνική. Την σεζόν 2011-2012 κατάφερε ξανά την άνοδο στην Α εθνική, όπου αγωνίζεται και σήμερα! Η RE.KAL είναι η μοναδική ομάδα ποδόσφαιρου σάλας σε όλη την Κρήτη!!
Δημήτρης Καλογεράκης, Μελχής Καλαϊτζάκης, Νίκος Κυριακόπουλος, Μαρίνος Χαμογιωργάκης, Μιχάλης Χατζηδάκης, Γιώργος Καράλης, Όμηρος Τρουλλινός, Κώστας Κουτάκης, Σήφης Μαμαλάκης, Λευτέρης Δαγαράκης, Στέλιος Σταυριδάκης, Σταύρος Λαζόπουλος, Γιάννης Μπικάκης, Γιώργος Καλογεράκης, Στέλιος Πατρικαλάκης.
Προπονητής Γιώργος Βασσάλος.
Πρόεδρος Ανδρέας Μονιάκης.

Βραβεύσεις αθλητών-αθλητριών

Για τις αθλητικές επιτυχίες τους το 2011 και 2012 σε συλλογικό επίπεδο.

 
Ατομικά Αθλήματα
Αθλητισμό ΑμεΑ
Στίβος

– Στέλιος Δαμανάκης 1η θέση στη σφαιροβολία ανδρών το 2011.
– Γεωργία Νταμπάσα 1η θέση στο δίσκο, 1η θέση ακόντιο το 2011 και 2012.
– Στέλλα Βελονάκη 1η θέση στην σφαίρα, 2η θέση στο ακόντιο το 2011.
– Στέφανος Νταμπασιάχ 1η θέση στην σφαίρα και δεύτερος στη δισκοβολία το 2011 και το 2012 1η θέση ακόντιο και δεύτερη στη σφαίρα.
– Στέλιος Βελονάκης 2η θέση στο ακόντιο, 3η θέση στο δίσκο το 2011.
– Δημήτρης Μπαξεβάνης 2η θέση στο ακόντιο, 3η θέση στο δίσκο το 2011 και το 2012 1η θέση στο ακόντιο και δεύτερη στο δίσκο.
– Ειρήνη Ντουμπάρλα 1η θέση ακόντιο Γυναικών το 2011 και 1η θέση το 2012 στο κάτω των 18 ετών με πανελλήνιο ρεκόρ και 2η στη σφαίρα το 2011 και 1η θέση το 2012 στο κάτω των 18 ετών με πανελλήνιο ρεκόρ.
– Μανώλης Στρατιδάκης 2η θέση στο ακόντιο ανδρών το 2011 και το 2012.
– Ζαφείρα Μαραβελάκη 1η θέση στο δίσκο και 1η θέση στη σφαίρα το 2012.
– Μανώλης Σηφακάκης 1η θέση στο ακόντιο και 1η θέση στα 100 μέτρα κάτω των 18 ετών το 2012.
– Ζαχαρένια Σταματάκη 1η θέση ακόντιο και δεύτερη στα 100 μέτρα το 2012.
Προπονήτρια: Μαρίνα Βενιανάκη.

Αντισφαίριση

Κάτια Σταυρουλάκη του Ομίλου Αντισφαίρισης Ρεθύμνου.
– 1η θέση στο Μάστερ που έγινε στην Πετρούπολη τον Νοέμβριο του 2011.
 (Το Μάστερ είναι το τελευταίο τουρνουά της χρονιάς και αγωνίζονται οι οκτώ καλύτεροι αθλητές).
– 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αντισφαίρισης στην Πάτρα αρχές Ιουλίου 2011.
Προπονητής: Σταμάτης Γαλερός.

Ενόργανη Γυμναστική

Γεώργιος Προβιάς του Ο.Κ.Α Αρκάδι.
– 2ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων στο έδαφος και 3ος στους κρίκους που διεξήχθη τον Ιούνιο του 2011 στην Θεσσαλονίκη.
– Το 2012 1ος στο σύνθετο ατομικό, στο έδαφος, στο δίζυγο, 2ος στον ίππο με λαβές, στους κρίκους και στο μονόζυγο και 7ος στο άλμα.
Ανδρέας Σταυρουλάκης του Ο.Κ.Α Αρκάδι.
– 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων στους κρίκους και 3ος στο δίζυγο.
Προπονητής: Κωνσταντίνος Πολιουδάκης.

Κολύμβηση

Ειρήνη Διακουμάκου (ΝΟΡ).
– 3η Πανελλήνια θέση στα 800 μέτρα ελεύθερο κορασίδων στην Αθήνα τον Ιούλιο 2012.
Χειμερινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Φεβρουάριος στην Αθήνα 2012.
– 2η Πανελλήνια θέση στα 4χ200 Ελεύθερο Παγκορασίδων Β’.
(Αθηνά Παπαδάκη – Βάσια Δεβετζή – Μαρία Πετρακάκη – Ζωή Κατσιπουλάκη).
Προπονητής: Στέφανος Κατσιλιάνος.

Στίβος
Ο.Κ.Α Αρκάδι

– Ευγένιος Λιουδάκης. 3ος Πανελληνιονίκης στα 600 μέτρα παμπαίδων με 1.28.30 το 2012.
Προπονητής: Γιώργος Βιζιργιανάκης

Αθλητές και αθλήτριες της Ε. Α. Ρ.

– Ανδρέας Δρυγιαννάκης. 1η Πανελλήνια θέση στα 4χ100 μέτρα ανδρών το 2011.
– Μανώλης Σφακιανάκης. 2η Πανελλήνια θέση στον Κλειστό Στίβο Παιανία Φεβρουάριος 2011.
– Μαρία Μαλαγαρδή. 3η Πανελλήνια θέση στην κατηγορία παγκορασίδων στα 80 μέτρα εμπόδια στα Τρίκαλα τον Ιούλιο του 2011.
Μαρία Φακιδάρη. 1η Πανελληνιονίκης στα 80 μέτρα των Παγκορασίδων στο Ναύπλιο τον Ιούλιο του 2012.
– Ειρήνη Κλάδου, Μαρία Μαλαγαρδή, Ευγενία Νικηφόρου, Μαρία Φακιδάρη. 2η Πανελλήνια θέση στην κατηγορία κορασίδων στη σκυταλοδρομία 4χ100 στις Σέρρες τον Ιούνιο του 2012.
– Προπονητής: Παναγιώτης Ασλανίδης. 3η Πανελλήνια θέση ανδρών στη γενική κατάταξη το 2011.
Για τις παρακάτω αθλητικές επιτυχίες των αθλητών-τριών της Ε.Α.Ρ με μεταγραφή απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα στον σύλλογο.
– Στέφανος Τσάκωνας. 1η Πανελλήνια θέση στα 100 και 200 μέτρα Ανδρών και Νέων το 2011 και 2012 αντίστοιχα.
Προπονητής: Γιώργος Παναγιωτόπουλος.
– Κώστας Δουβαλίδης. 1η Πανελλήνια θέση στα 110 Εμπ. το 2011.
Προπονητής: Χαράλαμπος Σδρόλας.
– Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ. 1η Πανελλήνια θέση στα 20.000 Βάδην
Προπονητής: Θανάσης Δεληγιάννης
– 1η Πανελλήνια θέση στα 4Χ100 Ανδρών Ανδρέας Δρυγιαννάκης, Νίκος Φιλανδαράκης, Λυκούργος Τσάκωνας, Κώστας Δουβαλίδης.
– Χριστίνα Χαντζή-Νεάγκ. 1η Πανελλήνια θέση στα 400 μέτρα εμπόδια το 2011.
Προπονητής: Τριαντάφυλλος Παπαευαγγέλου.
– Αγγελική Τσιολακούδη. 2η Πανελλήνια θέση στον Ακοντισμό το 2011 και 3η το 2012.
Προπονητής: Χρήστος Παπαδόπουλος.
– Αθηνά Κοΐνη. 1η Πανελλήνια θέση 3.000 Φυσικά Εμπόδια Ε/Ν στη Λάρισα Ιούλιο 2011.
Προπονητής: Χρήστος Παπαχρήστος.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Α-Γ
(Παιανία -19-20 Φεβρουάριου)

– Λυκούργος Τσάκωνας. 2η Πανελλήνια θέση στα 60 μέτρα.
Προπονητής: Γιώργος Παναγιωτόπουλος.

Πάλη

Ο.Κ.Α Αρκάδι
– Χρήστος Μαράκης. 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων Πάλης στην κατηγορία των 50 κιλών στην Θεσσαλονίκη το 2011 και 2ος Πανελληνιονίκης εφήβων.
– Απόστολος Λάνος. 2ος Πανελληνιονίκης εφήβων στα 55 κιλά στις Σέρρες το 2012.
– Γεώργιος Γιακουμάκης. 1ος Πανελληνιονίκης Παίδων στα 33 κιλά στην Αθήνα το 2012.
– Βασίλειος Γιακουμάκης. 1ος Πανελληνιονίκης Παίδων στα 38 κιλά στην Αθήνα το 2012.
– Νικόλαος Σκορδίλης. 2ος Πανελληνιονίκης Παίδων στα 57 κιλά στην Αθήνα το 2012.
– Αντώνιος Τζουγανάκης. 1η Πανελλήνια θέση Παμπαίδων 47 κιλά Αθήνα το 2011. Κάλεσμα στην Εθνική ομάδα για το διεθνές τουρνουά στην Τουρκία.
– Αντρέας Κλαψινός. 3ος Πανελληνιονίκης Παμπαίδων 52 κιλά Αθήνα Φεβρουάριος 2011.
Προπονητής: Νικόλαος Μπονατάκης.

Άρση Βαρών
– 2η Πανελλήνια θέση στην γενική βαθμολογία συλλόγων το 2011.

 
• Βαθμολογία Συλλόγου Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων το 2011:

Νέων Γυναικών 252 βαθμούς και 2ος.
Ανδρών 359 βαθμούς και 3ος.
Γυναικών 252 βαθμούς και 3ος.
Νέων Ανδρών 286 βαθμούς και 4ος.
– Ελένη Κανίδη 2η Πανελληνιονίκης Γυναικών.

2η Νέων Γυναικών. 2η Νεανίδων.
– Μαλβίνα Κρεμμυδά. 3η Νέων Γυναικών – 3η Νεανίδων
– Στέλλα Ποθουλάκη. 3η Νεανίδων.
– Νικόλαος Λιονής. 3ος Παίδες.
– Αθανάσιος Χανούζας. 4ος Ανδρών – 3ος Επολέ ζετέ ανδρών.
– Ευάγγελος Λάριος. 3ος Νέων Ανδρών.
– Κωνσταντίνος Μπουλί. 4ος Νέων Ανδρών
– Νικόλαος Δρυγιαννάκης. 5ος Ανδρών
– Εμμανουήλ Ζουμπουλάκης. 6ος Παίδων.
– Ελευθέριος Τσινιάρης. 7ος Νέων Ανδρών – 5ος Εφήβων.
– Στυλιανός Γασπαράκης. 8ος Ανδρών.
– Ιωάννης Οικονομάκης. 5ος Ανδρών.
– Ερωφίλη Αλεξανδράκη. 6η Νέων Γυναικών.
– Θεανώ Γαβαλά. 8η Νέων Γυναικών.
– Εμμανουήλ Αλεξανδράκης. 7ος Παίδων.

3η Πανελλήνια θέση στην Κατηγορία
των Νέων Αντρών το 2012

Πανελλήνιο Ν. Ανδρών-Ανδρών
– Ευάγγελος Λάριος. 3ος Ν. Ανδρών.
– Ελευθέριος Τσινιάρης. 6ος Νέων Ανδρών – 7ος Ανδρών.
– Γεώργιος Σαλονικιός. 7ος Νέων Ανδρών.
– Νικόλαος Δρυγιαννάκης. 7ος Ανδρών.

4η Πανελλήνια θέση στην Κατηγορία
των Νέων Γυναικών το 2012

Ελένη Κανίδη. 1η Νέων Γυναικών – 5η Γυναικών.
– Στυλιανή Ποθουλάκη. 4η Νέων Γυναικών.
– Ερωφίλη Αλεξανδράκη. 7η Νέων Γυναικών.
Προπονητής: Παντελής Ζουμπουλάκης.
Τιμητική πλακέτα στον Όμιλο Κλασικού Αθλητισμού «Αρκάδι».

Βραβεύσεις για το 2011 και 2012

– Μαλβίνα Κρεμμυδά. 3η Πανελλήνια θέση Νέων Γυναικών – 3η Νεανίδων το 2011.
– Στυλιανή Ποθουλάκη. 3η Πανελλήνια θέση στην Κατηγορία των Νεανίδων το 2011 και το 2012.
– Νικόλαος Λιονής. 3η Πανελλήνια θέση στην Κατηγορία των Παίδων το 2011.
– Αθανάσιος Χανούζας. 3ος Επολέ ζετέ ανδρών- 4ος Ανδρών το 2011.
– Ευάγγελος Λάριος. 3η Πανελλήνια θέση στην Κατηγορία των Νέων Αντρών το 2011 και το 2012.
– Εμμανουήλ Αλεξανδράκης. 2η Πανελλήνια θέση στην Κατηγορία των Παίδων το 2012.
Προπονητής: Παντελής Ζουμπουλάκης.

Μη Ολυμπιακά Αθλήματα
Σκάκι

Χρυσή Κουκουράκη του Σκακιστικού Ομίλου Ρεθύμνου.
– 3η Ατομικό Σχολικό Πανελλήνιο.
– 3η Ατομικό Νεανικό Πανελλήνιο στην κατηγορία των 8 ετών.
Προπονητής: Τσαρουχάς.

Ιστιοπλοΐας

Οι αθλητές για το έτος 2011 κατέλαβαν την 2η θέση στη γενική κατάταξη της κλάσης ΟRC Club με το ναυλωμένο σκάφος El Viento για την συμμετοχή τους στον διεθνή αγώνα ιστιοπλοΐας Aegean Regatta είναι:
Κυβερνήτης: Ηλίας Κοβατζής. Το πλήρωμα: Δημήτρης Σταυρουλιδάκης, Δόξα Κάββαλου, Γιώργος Ξερουδάκης, Μαρίνα Καμηλάκη, Μιχάλης Ταταράκης, Δημήτρης Σταυρουλάκης, Βαλάντης Μανωλεσάκης, Βαγγέλης Μαστορογιαννάκης.

Παγκράτιο

Δημήτρης Δημητρόπουλος του Αθλητικού Συλλόγου Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου.
– 1ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παγκρατίου και 3η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και μέλος της Εθνικής Ομάδας.
Προπονητής: Παναγιώτης Κανακαράκης.

Ζίου-Ζίτσου

Παντελής Περάκης του Αθλητικού Συλλόγου Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου.
– 1ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ζίου-Ζίτσου στην κατηγορία 69 κιλών ανδρών και μέλος της Εθνικής Ενόπλων.
Προπονητής: Παναγιώτης Κανακαράκης.

Ποδηλασία
Ποδηλατικός Αθλητικός
Σύλλογος Ρεθύμνης «Άτλας»

Γιάννης Δαβαρίας.
– 2ος Πανελληνιονίκης στην αντοχή το 2011.
– 3ος Πανελληνιονίκης στο Σπριντ το 2012.
Εκτός από τους πανελλήνιους αγώνες ο Γιάννης Δαβαρίας είχε μια πολύ καλή εμφάνιση στα τελευταία δυο χρόνια και σε όλους τους τοπικούς αγώνες στους οποίους τερμάτιζε είτε πρώτος είτε στην τριάδα.
Προπονητής Νίκος Ταμπακάκης.

Πάλη

Πάλη «Άμμου» Παίδων «Παλαίστρα» 1ος 2012.
Μανώλης Καραβάνος 1ος Άνδρες.
Χρήστος Στριλιγκάς 3ος Παίδων.
Προπονητής: Μανώλης Καραβάνος.

Ομαδικά Αθλήματα
Καλαθοσφαίριση Γυναικών ΟΚΑ Αρκάδι
Κατηγορία Κορασίδων


– 2η θέση στο πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο Βόλο το 2012

Ελένη Μίχου, Ευγενία Ζουμπεράκη, Στεφάνου Κωνσταντίνα, Λίτσι Χριστίνα, Σταυρούλα Λελεδάκη, Γαριφαλιά Αγαθαγγέλου, Μαρία Αγαθαγγέλου, Ελεάννα Σαλιαί, Μελίνα Δημήτρη, Ειρήνη Μπότση, Ναταλία Βελίσκοβιτς, Κατερίνα Μαρκουλάκη.
Προπονητής: Κωνσταντίνος Πλευράκης.
Τιμητική πλακέτα στον Όμιλο Κλασικού Αθλητισμού «Αρκάδι».

Υδατοσφαίριση
Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου
Ομάδα Παίδων


4η θέση Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2012

Αλέξανδρος Ζαχαράκης, Σταμάτης Σπαντιδάκης, Αριστείδης Μακρυγιάννης, Νικόλαος Ραπτάκης, Γεώργιος Μπουγιούρης, Ιωάννης Μανουσάκης, Στράτος Μανωλάκης, Βασίλης Χάσικος, Κωνσταντίνος Φραγκάκης, Ζουράρος Ιωάννης, Κωνσταντίνος Ταταράκης, Μιχάλης Τζωρτζινάκης, Μανώλης Παπαδάκης, Επαμινώντας Κολυβάκης, Χριστόφορος Πίσσας, Νίκος Τζαγκαράκης.
Προπονητής Κώστας Φιτζανάκης.

Ομάδα Κορασίδων


4η θέση Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2012

Φλώρα Κυριακάκη, Μαρία Γαβαλά, Ευαγγελία Θεωδοράκη, Εύα Γαγάνη, Αλεξάνδρα Φωτίου, Φρειδερίκη Τζανιδάκη, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Άννα Μαρία Δελήμπαση, Στέλλα Λυμπιτάκη, Αναστασία Χαμογεωργάκη.
Προπονητής Κώστας Χατζηδάκης.