11 °C Rethymno, GR
09/04/2020

ΤΟ ΔΡΟΜΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΠΟΥ «ΠΑΡΑΣΕΡΝΕΙ» ΣΤΟ ΔΙΑΒΑ ΤΟΥ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΔΡΟΜΟΥ

Ο ΣΔΥΡ απλώνεται παντού

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου φροντίζει να βρίσκεται παντού και συνάμα, να καταρρίπτει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο, είτε αυτό είναι συμμετοχικό, είτε χρονικό αγωνίσματος.
Σε κάθε περίπτωση, ο εν λόγω ρεθεμνιώτικος σύλλογος έχει φροντίσει να προσελκύσει άτομα κάθε ηλικίας. Το σημαντικότερο δε είναι πως, οι «40αρηδες» και οι «50αρηδες» «φορούν τα γυαλιά» σε πολλούς «20αρηδες» και «30αρηδες» που, είτε επιλέγουν να συμμετάσχουν σε μια ανάλογη αθλητική εκδήλωση, είτε την ίδια στιγμή προτιμούν να πιουν το καφεδάκι τους ή να αράξουν σε κάποια πολυθρόνα…
Γεγονός είναι ένα… από τον υπερμαραθώνιο της Δράμας ως τους αυτούς του Ηρακλείου, τους Αρκάδιους αγώνες και φυσικά τον αυθεντικό μαραθώνιο της Αθήνας, οι αθλητές και οι αθλήτριες του ΣΔΥΡ έδωσαν ένα μαζικά βροντερό «παρών».
Εβδομήντα τρεις ήταν οι συμμετοχές στον Αρκάδιο δρόμο και σαράντα πέντε στον Μαραθώνιο της Αθήνας. Ο Σ.Δ.Υ.Ρ. εκπροσώπησε την πόλη του Ρεθύμνου και το ερασιτεχνικό δρομικό κίνημα με τρόπο ανεπανάληπτο μέχρι σήμερα. Όσοι ανέβηκαν στο βάθρο πήραν μετάλλιο κι όσοι πάλι δεν τα κατάφεραν πήραν παράσημο συμμετοχής, ξεπέρασαν τα δικά τους στάνταρτς και πανευτυχείς έφτασαν ως τον τερματισμό.
Ποιος να πει για την Ρένα Παπά που έτρεχε 24 ολόκληρες ώρες στη Θεσσαλονίκη και ήρθε 2η στη γενική κατάταξη; Ποιος επίσης για τον Βασίλη Τσιαπρούνη που κατετάγη 2ος κατηγορίας στον υπερ-Μαραθώνιο Δράμας; Τι να ψελλίσει κανείς για την Έλλη Προυσιάνου που ήρθε 1η στην κατηγορία της στα 10 χιλιόμετρα του Χαλανδρίου ή για τον Γιάννη Οικονομάκη (3ος γενικής στα 20 χιλιόμετρα του 7ου Ερμονίκειου); Η Πόπη Στάλα ήταν 1η γενικής στα 6 χιλιόμετρα του 7ου Ερμονίκειου και ο Βαγγέλης Κουγεντάκης και ο Στέλιος Μιχελακάκης (1οι κατηγοριών στον 6ο Νυχτερινό Χανίων). Οι Σπύρος Σηφακάκης, Βασίλης Τσιαπρούνης και Δημήτρης Πανταζής (τρεις πρώτοι Ρεθεμνιώτες στον Αρκάδιο Δρόμο αντίστοιχα), η Μαριέλλα Τσίπα (1η γενικής στον Αρκάδιο Δρόμο), ο Κωνσταντίνος Σπανουδάκης (3ος στα 6 χιλιόμετρα των Αρκάδιων Αγώνων), η Μίνα Τακμάκη και η Μαρίτα Παπαβασιλείου (1η και 3η αντίστοιχα στα 6 χιλιόμετρα των Αρκάδιων Αγώνων).
Εκκωφαντικές ακόμα υπήρξαν οι επιδόσεις των Γιάννη Θωμαδάκη και Μανώλη Πετρογιάννη που «άγγιξαν» τις 3 ώρες στον Κλασικό Μαραθώνιο, ενώ το φράγμα των 3,5 ωρών «έσπασαν» ακόμα οι Νεκτάριος και Γιάννης Οικονομάκης, ο Δημήτρης Λαχνιδάκης και ο Ζαχαρίας Λαγουδάκης. Άξιοι αναφοράς οι πολλοί δρομείς του συλλόγου που φέτος δοκίμασαν τις δυνάμεις τους, για πρώτη φορά και με απόλυτη επιτυχία, στο δύσκολο αγώνισμα του Μαραθωνίου: ο Alessandro Gjyla, ο Λευτέρης Αντωνάκης, ο Βαγγέλης Κουγεντάκης, ο Δημήτρης Περβολιανάκης, ο Φραγκίσκος Μπαξεβάνης, ο Κώστας Τσουρδαλάκης, ο Θεόδωρος Πίσσας, ο Γιάννης Καλογεράκης και ο Γιώργος Τσαγκαράκης. Αφήνοντας υποσχέσεις για πολλές ακόμα συμμετοχές στο μέλλον.
Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις επιδόσεις ανδρών και γυναικών του ΣΔΥΡ από τις 12 Οκτωβρίου έως και 10 Νοεμβρίου.
Paranesti VFT (110χλμ., Δράμα):
Βασίλης Τσιαπρούνης 14:20:03
«Τρέξε χωρίς τερματισμό» (Θεσσαλονίκη):
Ρένα Παπά 102χλμ. σε 24 ώρες
Sofia Half Marathon (Βουλγαρία):
Μανώλης Κουλάκης 1:37:50
8ος Αγώνας Ρεματιάς Χαλανδρίου (10χλμ., Αθήνα):
Έλλη Προυσιάνου 52:45
7ος Ερμονίκειος (20χλμ., Σπήλι):
Γιάννης Οικονομάκης 1:29:08, Δημήτρης Καραμπίνας 1:34:10, Μανώλης Λουκάκης 1:34:55, Ζαχαρίας Βασιλάκης 1:43:47, Γιάννης Φωτάκης 1:44:18, Μανώλης Μαρκάκης 1:49:38, Νίκος Μιζαντζίδης 1:56:11, Λευτέρης Αντωνάκης 2:00:35, Κώστας Τσουρδαλάκης 2:03:10
7ος Ερμονίκειος (5χλμ., Σπήλι): Μάρκος Πελαντάκης 37:15, (γυναίκες) Πόπη Στάλα 25:37
8ος Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος (Θεσσαλονίκη): Μανώλης Κουλάκης 1:36:43, Στέλιος Σταυγιανουδάκης 1:42:43, Θεόδωρος Λιόντος 1:49:27, Δημήτρης Περβολιανάκης 1:50:24
6ος Νυχτερινός Χανίων (10χλμ., Χανιά):
Γιάννης Δινιακός 45:21
6ος Νυχτερινός Χανίων (5χλμ., Χανιά):
Άνδρες: Βαγγέλης Κουγεντάκης 20:09, Θεόδωρος Πίσσας 24:09, Κώστας Τσουρδαλάκης 24:09, Φραγκίσκος Μπαξεβάνης 24:09, Στέλιος Μιχελακάκης 24:28, Μάνος Κατικάς 25:27, Γιώργος Γρηγορίου 28:03, (γυναίκες) Γεωργία Γυπαράκη 41:56
1ο Mylopotamos Run (13χλμ., Πέραμα Μυλοποτάμου):
Άνδρες: Γιάννης Θωμαδάκης 48:25, Γιώργος Κανακάκης 57:46, Νίκος Τσικνάκης 58:28, Βαγγέλης Μπικάκης 1:03:33, Γιώργος Σηφακάκης 1:08:12, Κωνσταντίνος Καλλέργης 1:08:13, Γιώργος Ρουσσάκης 1:09:07, Μάνος Κατικάς 1:11:25, Δημήτρης Λαχνιδάκης 1:26:49, (γυναίκες) Ειρήνη Ραπτάκη 1:19:26
Αρκάδιος Δρόμος (22.600μ., Ρέθυμνο):
Άνδρες:
Σπύρος Σηφακάκης 1:33:55, Βασίλης Τσιαπρούνης 1:33:57, Δημήτρης Πανταζής 1:37:47, Νίκος Πενθερουδάκης 1:42:13, Νίκος Τσικνάκης 1:48:06, Απόστολος Νησωτάκης 1:49:19, Λευτέρης Μυστράκης 1:49:31, Γιάννης Δινιακός 1:49:31, Μανώλης Μαρκάκης 1:52:09, Μιχάλης Κουμνάς 1:53:50, Δημήτρης Περβολιανάκης 1:53:50, Μιχάλης Φουρναράκης 1:56:05, Γιώργος Κανακάκης 1:57:48, Νίκος Σκυριανόγλου 1:58:33, Βαγγέλης Μπικάκης 1:58:41, Στέλιος Λαμπρινός 2:00:01, Μανώλης Πετρακάκης 2:03:15, Γιάννης Φωτάκης 2:04:35, Νίκος Μιζαντζίδης 2:08:13, Ιωάννης Ανδρεδάκης 2:10:27, Γιώργος Ρουσσάκης 2:13:50, Κωνσταντίνος Καλλέργης 2:17:21, Στέλιος Μιχελακάκης 2:23:21, Γιώργος Βαροτσάκης 2:48:36, Αντώνης Βολτυράκης 2:56:20, (γυναίκες) Μαριέλλα Τσίπα 1:43:17, Παγώνα Κυδωνάκη 2:16:20, Anna Veleva 2:19:11, Σοφία Γκάλλα 2:38:04
6χλμ. Αρκάδιων Αγώνων (Ρέθυμνο):
Άνδρες:
Κωνσταντίνος Σπανουδάκης 22:57, Γιώργος Γρηγορίου 25:06, Γιώργος Τσαγκαράκης 25:38, Ζαχαρίας Λαγουδάκης 26:46, Βαγγέλης Κουγεντάκης 27:00, Θεόδωρος Βουρβαχάκης 28:03, Πέτρος Χατζηελανίδης 29:08, Δημήτρης Λαχνιδάκης 30:12, Alessandro Gjyla 30:40, Φραγκίσκος Μπαξεβάνης 30:41, Θεόδωρος Πίσσας 30:42, Μάνος Κατικάς 31:54, Διογένης Πελαντάκης 32:12, Κώστας Σπυρόπουλος 32:13, Λευτέρης Αντωνάκης 33:44, Νεκτάριος Στασινόπουλος 33:44, Γαβριήλ Συργιανόγλου 33:52, Χρήστος Μαγνήσαλης 34:31, Γιάννης Καλογεράκης 34:31, Δημήτρης Σπιθουράκης 34:33, Γιώργος Μπαγιαρτάκης 40:00, Αντώνης Μπαγιαρτάκης 40:00, Βασίλης Γυπαράκης 41:49, Βασίλης Βατζέλης 42:24, Γιώργος Σαγιάς 42:39, Άγγελος Ζαγκλής 44:58, Γρηγόρης Παπαδογιάννης 45:10, (γυναίκες) Μίνα Τακμάκη 27:32, Μαρίτα Παπαβασιλείου 29:28, Καλλιόπη Στάλα 33:10, Έφη Κουκλινού 35:38, Βασιλική Λαναρίδου 36:01, Λία Σαββάκη 36:11, Ελένη Στρατιδάκη 36:29, Μαρία Βεργάκη 42:09, Ρένα Παπά 44:58, Γεωργία Γυπαράκη 45:12, Ειρήνη Πενθερουδάκη 45:58, Μαρία Παυλάκη 46:00, Δέσποινα Λαζάρου 48:51
Δυναμικό βάδισμα Αρκάδιων Αγώνων (Ρέθυμνο):
Κωνσταντίνος Κοτζαμπουζούκης 2:35:00, Κωνσταντίνος Ακουμιανάκης 2:40:00, Κωνσταντίνος Ζησιμόπουλος 3:25:00, Ελισάβετ Πενθερουδάκη 4:25:00
10χλμ. 37ου Μαραθώνιου (Αθήνα):
Άνδρες:
Νίκος Πενθερουδάκης 44:24, Μάνος Κατικάς 53:30, Πέτρος Ανδρουλιδάκης 1:03:42, Γιώργος Μπαγιαρτάκης 1:07:48, (γυναίκες) Δέσποινα Ανδρουλιδάκη 1:04:02, Χρύσα Σπέρτου 1:04:02
37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος (Αθήνα):
Άνδρες
Γιάννης Θωμαδάκης 3:04:47, Μανώλης Πετρογιάννης 3:07:37, Νεκτάριος Οικονομάκης 3:17:27, Γιάννης Οικονομάκης 3:17:27, Δημήτρης Λαχνιδάκης 3:27:58, Ζαχαρίας Λαγουδάκης 3:29:39, Μανώλης Κουλάκης 3:31:12, Δημήτρης Καραμπίνας 3:33:01, Νεκτάριος Στασινόπουλος 3:33:36, Στέλιος Σταυγιανουδάκης 3:33:37, Κωνσταντίνος Καλαϊτζάκης 3:35:51, Αντώνης Αγγελογιαννάκης 3:38:39, Alessandro Gjyla 3:42:35, Αντώνης Σπέρτος 3:45:08, Κώστας Σπυρόπουλος 3:46:05, Λευτέρης Αντωνάκης 3:46:17, Νίκος Κοντζεδάκης 3:48:34, Μανώλης Τζίτζικας 3:49:56, Μανώλης Πετειναράκης 3:51:46, Μανώλης Μοσχονάς 3:56:03, Βαγγέλης Κουγεντάκης 4:04:33, Θεόδωρος Βουρβαχάκης 4:07:25, Θεόδωρος Λιόντος 4:08:05, Κωνσταντίνος Τσιάλιος 4:08:52, Γαβριήλ Συριανόγλου 4:10:28, Δημήτρης Περβολιανάκης 4:12:06, Αντώνης Βουλγαρέλης 4:16:44, Μανώλης Μαρκάκης 4:21:04, Φραγκίσκος Μπαξεβάνης 4:21:14, Γιάννης Φωτάκης 4:23:13, Κώστας Τσουρδαλάκης 4:28:56, Θεόδωρος Πίσσας 4:35:01, Γιάννης Καλογεράκης 4:43:06, Γιώργος Τσαγκαράκης 4:46:37, Στέλιος Μιχελακάκης 4:50:44, Δημήτρης Πατακός 4:51:38, Άγγελος Ζαγκλής 5:18:14, Δημήτρης Σταθογιαννόπουλος 6:41:18Β και Βασιλική Λαναρίδου 5:12:05, στις γυναίκες.