22 °C Rethymno, GR
22/09/2020

ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΖΕΣΤΗ ΟΙ ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ-ΠΟΔΗΛΑΤΙΣΣΕΣ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ

ΠΟΔΗΛΑΤΟ: Τα πεντάλ «πήραν φωτιά» σε Αγκουσελιανά-Καλονύκτη

Παγκρήτιοι αγώνες δρόμου ποδηλάτου

Έτοιμοι, παρά την πολλή ζέστη έδειξαν οι Ρεθεμνιώτες ποδηλάτες μέσα από τις τελευταίες τους προσπάθειες στον Παγκρήτιο αγώνα δρόμου που έλαβε χώρα στα Αγκουσελιανά και στον Καλονύκτη.

Τα παιδιά του ΠΑΣ Ρεθύμνου «Άτλας» έλαβαν σε όλες τις κατηγορίες μέρος κατακτώντας συνολικά 9 μετάλλια και δίδοντας πολύ καλές αφορμές για τις εκδηλώσεις που έρχονται.
Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι το ερχόμενο Σάββατο διεξάγεται το πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου Ανδρών – Γυναικών στην Άρτα εκεί όπου ο Άτλαντας θα έχει φυσικά εκπροσώπηση αθλητών-τριών του.

Στα του διήμερου αγώνα που πέρασε, αρκετοί ποδηλάτες-τισσες του Άτλαντα πραγματοποίησαν σπουδαίες εμφανίσεις κάνοντας εξαιρετικούς χρόνους (χρονόμετρο και αντοχή).

Στους αγώνες μάλιστα, μέρος έλαβε και η διεθνής ποδηλάτισσα Ηρώ Μηλάκη η οποία φυσικά και κατέκτησε τις πρώτες θέσεις στις δύο εκδοχές.

Ασυναγώνιστος ήταν επίσης ήταν ο Γιάννης Χιώτης (1ος στο χρονόμετρο και 2ος στην αντοχή), μνημειώδης η προσπάθεια του Μανώλη Μανιουδάκη (2ος στην αντοχή), ξεχωριστή η Αθηνά Τζουλάκη (3η στο χρονόμετρο και 4η στην αντοχή) όπως επίσης και εκείνη της Άρτεμις Ταταράκη που αναδείχθηκε 3η στην κατηγορία των παγκορασίδων.
Πολύ καλά τα πήγε η Ευαγγελία Ηλιάκη (4η στην αντοχή). Στις κατηγορίες τους ξεχώρισαν ακόμα, η Γεωργία Χουρδάκη (2η στα μίνι μεγάλα κορίτσια) και η Ελβίρα Τζουλάκη (2η στα μίνι μικρά κορίτσια).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Γυναίκες
Ηρώ Μηλάκη 1η (χρονόμετρο), 1η (αντοχή)
Ευαγγελία Ηλιάκη 4η (αντοχή)

Παίδες
Ιωάννης Χιώτης 1ος (χρονόμετρο), 2ος (αντοχή)

Έφηβοι
Εμμανουήλ Μανιουδάκης 4ος (χρονόμετρο), 2ος (αντοχή)
Νίκος Γεωργουλάκης 13ος (χρονόμετρο)

Άνδρες
Σταύρος Τζεκάκης 12ος (χρονόμετρο), 10ος (αντοχή)

Κορασίδες
Αθηνά Τζουλακη 3η (χρονόμετρο), 4η (αντοχή)

Παγκορασίδες
3η Άρτεμις Ταταράκη

Παμπαίδες
7ος Ιωάννης Ρυακιωτάκης
12ος Λεωνίδας Τζουλάκης
15ος Μάρκος Μαρκουλάκης

Μίνι Μεγάλα Κορίτσια
2η Γεωργία Χουρδάκη

Μίνι Μεγάλα Αγόρια
8ος Σήφης Βιδιαδάκης
11ος Αγησίλαος Μαρκαντώνης
14ος Λευτέρης Φουρτίνης

Μίνι Μικρά Κορίτσια
2η Ελβίρα Τζουλάκη
5η Μαριλένα Φουρτίνη
6η Μαριλέτα Κουμιωτάκη

Μίνι Μικρά Αγόρια
7ος Δημήτρης Καλογριδάκης
11ος Σάββας Πελτέκης

Masters
12ος Ιωάννης Παπαδάκης (χρονόμετρο).