31 °C Rethymno, GR
04/07/2020

ΟΙ ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΣΤΟ ΑΝΔΡΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ - Η «ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ» ΣΤΙΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΚ

Πρεμιέρα με «διπλό» στη Μεσσαρά η Ακαδημία

Του ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ

Με… το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο 2020 η ανδρική ομάδα της Ακαδημίας. Το συγκρότημα του Γιώργου Παπαδογιαννάκη πανηγύρισε το «διπλό» στην έδρα της Μεσσαράς με 54-56, σ’ ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αναμφίβολα ήταν η έκπληξη της 12ης αγωνιστικής στον «μαραθώνιο» των Ανδρών.

Από την άλλη, την ήττα με 71-49 από τον ΟΦΗ γνώρισαν οι Έφηβοι του Ρέθυμνο BC, όπως και οι Παίδες Α’ με 63-45. Από την άλλη, εύκολο έργο είχαν οι Έφηβοι Β’ της Ακαδημίας, επικρατώντας με 61-29 της Πεδιάδας και οι Παίδες Β’ με 61-29 του ΟΑΧ2. Ακόμα, οι Κορασίδες του Αρκαδίου ηττήθηκαν με 33-40 από τον ΟΑ Χανίων.

Επίσης, το κλειστό γυμναστήριο Περιβολίων φιλοξένησε τα πρώτα επίσημα παιχνίδια από καταβολή λειτουργίας του. Σημαντική εξέλιξη που βοηθάει σε μεγάλο βαθμό την αποσυμφόρηση που επικρατεί στο «Μελίνα Μερκούρη».

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Μεσσαρά – Ακαδημία  54-56

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 23-33, 34-41, 54-56.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘ. (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Ζαμπετάκης, Σκανδάλης 5(1), Σαρειδάκης 11, Τσικριτέας 5(1), Καραβάνης 5(1), Δουλγεράκης 12, Κοροβέσης 11(3), Γιάννης 4, Ιερωνυμάκης 3.

 

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Εργοτέλης – ΟΑΧ                                    82-79 παρ., κ.α. 67-67

Ηρόδοτος – Πεδιάδα                               104-62

Μεσσαρά – Ακαδημία Ρεθ.                        54-56

Αναγέννηση – Ηράκλειο                           65-77

Κύδων – Δειλινό                                      61-60

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ                   Β.                Ν-Η

  1. Εργοτέλης 20                10-0
  2. Κύδων 18                7-4
  3. Ηράκλειο 18                8-2
  4. Ηρόδοτος 18                7-4
  5. ΟΑΧ 17                7-3
  6. Μεσσαρά 15                5-5
  7. Ανδρογέας 14                4-6
  8. Ακαδημία Ρεθ. 13                3-7
  9. Ιεράπετρα 13                3-7
  10. Αναγέννηση 13                3-7
  11. Δειλινό 12                3-7 (-1)
  12. Πεδιάδα 11                1-9

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

ΟΦΗ – Ρέθυμνο BC     71-49

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 28-22, 43-32, 71-49.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Καψάλης 20, Ρονάλντο 8, Λεμονάκης, Μπουραλέξης, Κωνσταντινίδης 2, Σταματάκης 1, Χριστοδημητρόπουλος, Ηλιάκης, Δουσμάνης 16, Λεμονάκης 2.

 

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

ΑΟΑΝ – Ηράκλειο                                  0-20 ά.α.

ΑΟΚΧ – Κύδων                                     72-64

Εργοτέλης – Ανδρογέας                         60-61

ΟΦΗ – Ρέθυμνο BC                               71-49

Ηρόδοτος – ΟΑΧ                                   64-71

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ              Β.              Ν-Η

  1. Ηράκλειο 23             11-1
  2. Ρέθυμνο BC 21             9-3
  3. ΟΑΧ 19             7-5
  4. Εργοτέλης 20             8-4
  5. Ηρόδοτος 17             5-7
  6. Ανδρογέας 18             6-6
  7. ΑΟΚ Χανιά 17             5-7
  8. Κύδων 16             4-8
  9. ΟΦΗ 17             5-7
  10. ΑΟΑΝ 0               0-0

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

Ακαδημία Ρεθ. – Πεδιάδα        61-29

Τα δεκάλεπτα: 11-6 , 30-10 , 45-18 , 61-29.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Καίσαρης): Γεωργαλής 8, Χαιρέτης 4, Παπαδόπουλος 1, Μουρατίδης 6, Πέρρος, Χριστοδουλάκης 20(4), Καψαλάκης 4, Μαριδάκης 8(2), Διγενής 6, Πλευράκης 4.

 

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Πλατανιάς – Τηγανίτης                           0-20 ά.α.

Ακαδημία Ρεθ. – Πεδιάδα                       61-29

Δειλινό – Ακρωτήρι                               57-44

Ιεράπετρα – Σητειακός                          79-25

Ρεπό: Μεσσαρά

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                Β.              Ν-Η

  1. Ιεράπετρα 20             10-0
  2. Μεσσαρά 18             8-2
  3. Ακρωτήρι 18             7-4
  4. Δειλινό 18             8-2
  5. Τηγανίτης 15             5-5
  6. Πεδιάδα 14             3-8
  7. Ακαδημία Ρεθ. 15             4-7
  8. Σητειακός 11             1-9
  9. Πλατανιάς 8               1-6

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ΚΑΤΓΗΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

ΟΦΗ – Ρέθυμνο BC     63-45

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 36-24, 51-38, 63-45.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Ηλιάκης, Τσαχάκης, Στρατιδάκης 2, Τσόλκας 3 (1), Κωσταντινίδης 12, Σταματάκης 8, Απανωμεριτάκης, Μανουσάκης, Μαυρος, Ασμαριανάκης 7, Βαμβακάς 4, Γκιουλέας 5.

 

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

ΑΟΑΝ – Ηράκλειο                                  50-74

ΑΟΚΧ – Κύδων                                     6-60

Εργοτέλης – Ανδρογέας                         87-42

ΟΦΗ – Ρέθυμνο BC                               63-45

Ηρόδοτος – ΟΑΧ                                   20-0 ά.α.

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ              Β.                Ν-Η

  1. Εργοτέλης 24               12-0
  2. Κύδων 22               10-2
  3. ΟΦΗ 21               9-3
  4. Ηράκλειο 21               9-3
  5. ΑΟΚ Χανιά 17               6-5
  6. Ανδρογέας 16               5-6
  7. Ρέθυμνο BC 16               4-8
  8. ΟΑΧ 13               2-9
  9. ΑΟΑΝ 13               1-11
  10. Ηρόδοτος 13               1-11

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

Ακαδημία Ρεθ. – ΟΑΧ2            43-44

Τα δεκάλεπτα: 4-15, 21-23, 28-34, 43-44.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιάννης Κατσουλάκης): Θεοδωρής 4, Βρέντζος, Χριστοδουλάκης Χ., Καψαλάκης 7(1), Χριστοδουλάκης Σ., Μαριδάκης 8, Διγενής 21, Νικολακάκης, Μακρόγιαννης.

 

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Ακαδημία Ρεθ. – ΟΑΧ2               43-44

Ηράκλειο2 – Δειλινό                  48-47

Χανιά BC – Κύδων2                   32-61

ΟΦΣΧ – Ακρωτήρι                     23-73

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                Β.              Ν-Η

  1. Ακρωτήρι 16             8-0
  2. Δειλινό 14             6-2
  3. Ηράκλειο2 13             5-3
  4. ΟΑΧ2 12             4-4
  5. Ακαδημία Ρεθ. 11             3-5
  6. Κύδων2 11             4-3
  7. Χανιά BC 9               1-7
  8. ΟΦΣΧ 9               1-7

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Αρκάδι – ΟΑ Χανίων 33-40

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 15-22, 24-33, 33-40.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Αποβαλοάιε 11(1), Βεργιτσάκη 3, Μυλωνά 3, Μεργέμογλου 6, Ζολώτα Ε. 5, Ζολώτα Μ. 5.

 

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Ηρόδοτος – Ανδρογέας                   72-40

Ιεράπετρα – Εργοτέλης                  30-65

Αρκάδι – ΟΑΧ                                33-40

Ρεπό: ΟΦΗ

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                Β.              Ν-Η

  1. ΟΑΧ 13             6-1
  2. Ηρόδοτος 13             6-1
  3. Αρκάδι 11             4-3
  4. Ανδρογέας 10             3-4
  5. Εργοτέλης 10             3-4
  6. ΟΦΗ 8               2-4
  7. Ιεράπετρα 7               0-7

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (1ος ΟΜΙΛΟΣ)

Ρέθυμνο BC1 – Κύδων 53-58

Τα δεκάλεπτα: 13-7, 20-26, 36-39, 53-58.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC1 (Πέτρος Πολοπετράκης): Ταταράκης 2, Τζώρτζογλου 2, Τσαχάκης 11(1), Τσικνάκης, Κωνσταντινίδης 3, Λίτινας 5(1), Στρατιδάκης 7, Γκιουλέας 11, Ανυφαντάκης 2, Μυκονιάτης 5, Αλεξάκης, Απανωμεριτάκης 5(1).

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ)

Ρέθυμνο BC2 – Κύδων1           53-57

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 25-33, 33-43, 53-57.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC2 (Δημήτρης Τσαρουχάς): Μακριδάκης, Μαύρος, Μελιδονιώτης, Πετυχάκης, Χούλης, Αραμπατζόγλου, Ξενίδης 2, Γαλερός, Ζυμβραγουδάκης 13(1), Κλάδος, Μαρκάκης 28, Ψαρουδάκης 10.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (1ος ΟΜΙΛΟΣ)

Αρκάδι – ΟΑΧ 2000     44-22

Τα οκτάλεπτα: 11-0, 29-3, 31-14, 44-22.

ΑΡΚΑΔΙ (Γιώργος Θεοδοσουλάκης): Πατσάνι 4, Λεμπιδάκη 6, Παπαδάκη, Βεργιτσάκη 8, Βεργίτση, Παλόκα, Καμπανάκη, Τσουδερού, Ζολώτα Ε. 12, Ζολώτα Μ. 4, Σέτα, Μεργέμογλου 10.

 

ΟΑ Χανίων – ΕΑΠ        50-19

Τα οκτάλεπτα: 6-6, 22-6, 35-19, 50-19.

Ε.Α.Π. (Ελένη Χλιαουτάκη): Βουλουμπασάκη, Γιαννακάκη 13, Ποθουλάκη, Βερνάδου, Σαρή 2, Κωνσταντινίδου, Μυστράκη 2, Χριστοδουλάκη, Αράπι, Ξενίδη 2.