29 °C Rethymno, GR
08/07/2020

Η ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΗΡΟΔΟΤΟ ΜΕ 1-0 ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΤΕΣ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΕΪ ΟΦ

Πρώτη και καλύτερη

Η Επισκοπή κέρδισε τον Ηρόδοτο στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος με 1-0 χάρη σ’ ένα καταπληκτικό τέρμα από 35μ. του Δημήτρη Πολυχρόνη. Οι Ρεθεμνιώτες είχαν την καλύτερη ομάδα, γεγονός αδιαμφισβήτητο ολοκληρώνοντας το πρωτάθλημα αήττητοι με 11 νίκες και 5 ισοπαλίες και φυσικά έχοντας και τους καλύτερους αριθμούς στο γκολ-άβερετζ (σ.σ συντελεστή τερμάτων) με 38 θετικό και 10 παθητικό.

Οι «γυπαετοί» βλέπουν με χαρά από ψηλά πια, την λεία των 38 βαθμών και το γεγονός ότι θα τεθούν απόλυτο φαβορί του ομίλου των πλέι οφ με το +7 από τον 2ο Γιούχτα (κέρδισε 3-0 τον Ρεθυμνιακό), στο +13β. από τον 3ο Ηρόδοτο και 15 από τον 4ο Πανακρωτηριακό.

Συνεπώς, θα πρέπει να γίνουν σημεία και τέρατα για να χαθεί ένα προδιαγεγραμμένο πρωτάθλημα για την Επισκοπή, καθώς θα δοθούν 6 αγώνες σε έδρες.

Στον άλλο όμιλο, αυτόν των πλέι άουτ, η έτερη ρεθεμνιώτικη ομάδα έχει μια δύσκολη αποστολή, καθώς θα ξεκινήσει από -1 από τον Πόρο, το -3 από ΠΟΑ, και ΣΥΝΚΑ και από το -5 από τον ΑΟΑΝ που πρωτοστατεί μετά και τη σπουδαία σε σημασία νίκη του επί του Πόρου την τελευταία αγωνιστική με 2-1.

Παρ’ όλα αυτά, αν οι της Σοχώρας ξεκινήσουν με νίκη στο πρώτο ματς θα έχουν κάνει ένα καταλυτικό βήμα για την παραμονή που θα κριθεί στα 8 παιγνίδια (εντός – εκτός).

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

ΑΟΑΝ – Πόρος   2-1

(2’ Μουζιούρας, 39’ Τσακμάκης – 45’ Ποκόνγκ)

Γιούχτας – Ρεθυμνιακός            3-0

(14’ Φραγκουλάκης, 24’, 88’ Πλουσής)

AEEK ΣΥΝKA. – Πανακρωτηριακός          0-0

Ρεπό: ΠΟ Ατσαλένιος

Γ’ Εθνική – 8ος όμιλος

Η τελική βαθμολογία

Θ. Ομάδα                        Β.           Ν-Ι-Η      Γκολ

  1. ΑΟ Επισκοπής 38 11-5-0     33-10
  2. Γιούχτας 31 9-4-3       28-15
  3. Ηρόδοτος 25 7-4-5       18-13
  4. Πανακρωτηριακός 23 6-5-5       22-18
  5. Άγιος Νικόλαος 18 5-3-8       17-25
  6. ΠΟ Ατσαλένιου 17 3-8-5       14-18
  7. ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 17 4-5-7       14-19
  8. ΑΟ Πόρου 14 4-2-10     15-27
  9. Ρεθυμνιακός 13 3-4-9       15-30

Η βαθμολογία (πλέι οφ)

  1. Επισκοπή 38
  2. Γιούχτας 31
  3. Ηρόδοτος 25
  4. Πανακρωτηριακός 23

Η βαθμολογία των πλέι άουτ

  1. Άγιος Νικόλαος 18
  2. ΠΟ Ατσαλένιος 17
  3. ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 17
  4. Πόρος 14
  5. Ρεθυμνιακός 13