15 °C Rethymno, GR
05/04/2020

ΟΙ ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΕΣ ΗΤΤΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΡΟΔΟΤΟ ΜΕ 50-61

«Τέλος» στο σερί της Ακαδημίας

Ο Ηρόδοτος σταμάτησε το σερί της Ακαδημίας Ρεθύμνου στο ανδρικό πρωτάθλημα μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ. Η ομάδα του Γιώργου Παπαδογιαννάκη προερχόταν από δύο συνεχόμενες νίκες, αλλά απέναντι στους Ηρακλειώτες τα βρήκε… σκούρα και γνώρισε την ήττα με 50-61 στο «Μελίνα Μερκούρη».

Από κει και πέρα και όσο αφορά τις υποδομές της ΕΚΑΣΚ, μακριά από τα ροζ φύλλα παρέμειναν οι Έφηβοι του Ρέθυμνο BC, καθώς ο Ανδρογέας ήταν ο νικητής με 51-58. Από την άλλη, οι Έφηβοι Β’ της Ακαδημίας πανηγύρισαν τη νίκη με 52-48 επί της Μεσσαράς. Ροζ φύλλο για τους Παίδες Α’ του Ρέθυμνο BC και για τις Κορασίδες του Αρκαδίου επί του Ανδρογέα με 61-49 και με 63-28 αντίστοιχα.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Ακαδημία Ρεθύμνου – Ηρόδοτος          50-61

Τα δεκάλεπτα:13-14, 29-30, 35-44, 50-61.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Φουνουραδάκης, Ζαμπετάκης 4, Σκανδάλης 9 (1), Σαρειδάκης 11 (1), Τσικριτέας 6(2), Καραβανής 2, Δουλγεράκης 5 (1), Τερζάκης 2, Κοροβέσης, Παπαδάκης 6, Γιάννης, Ιερωνυμάκης 5 (1).

 

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Πεδιάδα – Ανδρογέας                            59-74

Ακαδημία Ρεθ. – Ηρόδοτος                     50-61

Ιεράπετρα – Ηράκλειο                           65-90

Δειλινό – Μεσσαρά                                61-73

Αναγέννηση – Κύδων                             48-61

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ              Β.           Ν-Η

  1. Εργοτέλης 22           11-0
  2. Ηράκλειο 22           10-2
  3. Κύδων 20           8-4
  4. Ηρόδοτος 20           8-4
  5. ΟΑΧ 18           7-4
  6. Μεσσαρά 18           6-6
  7. Ανδρογέας 18           6-6
  8. Ακαδημία Ρεθ. 16           4-8
  9. Ιεράπετρα 15           3-9
  10. Αναγέννηση 15           3-9
  11. Δειλινό 15           4-8 (-1)
  12. Πεδιάδα 13           1-11

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

Ρέθυμνο BC – Ανδρογέας         51-58

Τα δεκάλεπτα:13-22, 24-36, 37-49, 51-58.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Καψάλης 16(1), Βέλιου 2, Λεμονάκης, Μπουραλέξης 4, Κωνσταντινίδης 12(1), Σταματάκης 4(1), Χριστοδημητρόπουλος, Ηλιάκης, Τσαχάκης, Δουσμάνης 13, Κοτζαμπασίδης, Κανετάκης.

 

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Εργοτέλης – Ηράκλειο                    49-74

ΟΦΗ – Κύδων                               62-47

Ρέθυμνο BC – Ανδρογέας                51-58

ΑΟΚΧ – Ηρόδοτος                          63-56

 

Η βαθμολογία

Θ.           ΟΜΑΔΑ                Β.                Ν-Η

  1. Ηράκλειο 27               13-1
  2. Ρέθυμνο BC 23               9-5
  3. ΟΑΧ 23               9-5
  4. Εργοτέλης 22               8-6
  5. Ανδρογέας 21               7-7
  6. ΟΦΗ 21               7-7
  7. Ηρόδοτος 20               6-8
  8. ΑΟΚ Χανιά 20               6-8
  9. Κύδων 19               5-9
  10. ΑΟΑΝ 0                 0-0

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

Ακαδημία Ρεθύμνου – Μεσσαρά 52-48

Τα δεκάλεπτα: 7-14 , 20-20 , 37-32 , 52-48.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Καίσαρης): Γεωργαλής, Χαιρέτης 4, Χριστοδουλάκης 22(4), Μουρατίδης 7(1), Πέρρος, Καψαλάκης 2, Μαριδάκης 4, Διγενής 13, Πλευράκης.

 

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Δειλινό – Τηγανίτης                               49-39

Ιεράπετρα – Πεδιάδα                            71-59

Ακαδημία Ρεθ. – Μεσσαρά                      52-46

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ              Β.              Ν-Η

  1. Ιεράπετρα 24             12-0
  2. Δειλινό 22             10-2
  3. Μεσσαρά 21             9-3
  4. Ακρωτήρι 19             7-5
  5. Τηγανίτης 18             6-6
  6. Ακαδημία Ρεθ. 18             5-8
  7. Πεδιάδα 16      3-10
  8. Σητειακός 11             1-9
  9. Πλατανιάς 8               1-6

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

Ρέθυμνο BC – Ανδρογέας         61-49

Τα δεκάλεπτα:19-13, 30-26, 47-38, 61-49.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Κωνσταντινίδης 18, Ασμαριανάκης 2, Ηλιάκης 1, Βαμβακάς 2, Τσοχάκης 8 (1), Σταματάκης 8(1), Γιουλέας15(1), Στρατιδάκης 7, Κοτρώνης, Μαύρος, Απανωμεριτάκης, Τσόκλας.

 

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Εργοτέλης – Ηράκλειο                      64-51

ΟΦΗ – Κύδων                                  57-63

Ρέθυμνο BC – Ανδρογέας                  61-49

ΑΟΚΧ – Ηρόδοτος                            72-53

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ              Β.              Ν-Η

  1. Εργοτέλης 27             13-1
  2. Κύδων 26             12-2
  3. ΟΦΗ 24             10-4
  4. Ηράκλειο 23             9-5
  5. ΑΟΚ Χανιά 21             8-5
  6. Ρέθυμνο BC 19             5-9
  7. Ανδρογέας 18             5-8
  8. Ηρόδοτος 16             2-12
  9. ΟΑΧ 15             3-9
  10. ΑΟΑΝ 13             1-11

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Αρκάδι – Ανδρογέας    63-28

Τα δεκάλεπτα: 15-6, 36-10, 51-24, 63-28.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Πατσάνι 5 (1), Βεργιτσάκη 2, Αποβαλοαιε 11, Μεργέμογλου 5, Λεμπιδάκη 4, Παλόκα, Ζολώτα Ε. 6, Ζολώτα Μ. 20, Ζαμπετάκη 4, Καβρουλάκη 6.

 

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Ιεράπετρα – ΟΦΗ                       36-76

Αρκάδι – Ανδρογέας                     63-28

ΟΑΧ – Εργοτέλης                        62-32

 

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                Β.                Ν-Η

  1. ΟΑΧ 15                7-1
  2. Ηρόδοτος 15                7-1
  3. Αρκάδι 15                6-3
  4. Ανδρογέας 13                4-5
  5. Εργοτέλης 12                3-6
  6. ΟΦΗ 11                3-5
  7. Ιεράπετρα 9                 0-9

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ

Ακρωτήρι – Ρέθυμνο BC1        44-56

Τα δεκάλεπτα:13-15, 27-17, 31-34, 44-56.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC1 (Πολοπετράκης – Νταλιάνης): Απανωμεριτάκης 7(1), Μανουκαράκης 3, Τσαχάκης 9, Λίτινας 4, Κωνσταντινίδης 1, Μπιτζέκου 1, Τζώρτζογλου, Γκιουλέας 11, Αλεξάκης, Ανυφαντάκης, Βουτσάς, Στρατιδάκης 20.

 

Κίσσαμος – Ρέθυμνο BC2        56-49

Τα δεκάλεπτα:14-13, 19-31, 38-40, 56-49.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC2 (Τσαρουχάς – Γαβαλάκης): Χούλης 2, Ψαρουδάκης 4, Μαύρος 2, Αραμπατζόγλου, Ξενίδης 1, Καργάκης 13(1), Χείλαρης 2, Ζυμβραγουδάκης 2, Γαλερός 6, Γαβαλάκης 2, Μακρυδάκης, Μαρκάκης 15.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (1ος ΟΜΙΛΟΣ)

ΕΑΠ – Αρκάδι  22-66

Τα δεκάλεπτα: 5-14, 12-24, 16-45, 22-66.

Ε.Α.Π. (Ελένη Χλιαουτάκη): Βουλουμπασάκη 3 (1), Γιαννακάκη 3, Λεβέρ, Βερνάδου 2, Σαρή, Μυστράκη 6, Χριστοδουλάκη, Εμ. Αράπι 2, Ποθουλάκη 3, Μ. Αράπι, Ξενίδη 3.

ΑΡΚΑΔΙ (Γιώργος Θεοδοσουλάκης): Πατσάνι 6, Παλόκα 2, Χατζηιωαννίδη 2, Σταγογιάννη, Βεργίτση 6, Θεοδοσουλάκη, Λεμπιδάκη 12 (1), Ε. Ζολώτα 9, Μ. Ζολώτα 15, Τσουδερού 2, Μεργιέμογλου 12.