15 °C Rethymno, GR
03/12/2020

ΜΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΥΝΔΥΑΣΤΗΚΕ Ο ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ

Τα Αρκάδια που αντέχουν… στον χρόνο

Νέα ήθη και έθιμα κυριάρχησαν στα 80ά Αρκάδια, καθώς η έξαρση της πανδημίας δεν τους επέτρεψε να διεξαχθούν με την αίγλη των προηγούμενων ετών. Ακόμα και έτσι, όμως, στάθηκαν στο… ύψος τους. Ο κοινός παρανομαστής στον ιστορικό Αρκάδιο Δρόμο των 22.6χλμ δεν ήταν άλλος από την τεράστια προσπάθεια και δίψα για τον τερματισμό.

Αυτή είναι η μεγάλη ικανοποίηση των Αρκαδιοδρόμων και των μαραθωνοδρόμων γενικότερα. Είναι η ανταμοιβή των κόπων τους έπειτα από μία επίπονη περίοδο προετοιμασίας για να πετύχουν τον μεγάλο τους στόχο. Δοκιμάζουν τις αντοχές τους, τις δυνάμεις τους και στο φινάλε νοιώθουν την ικανοποίηση στην ψυχή τους.

Στη φετινή διοργάνωση δεν έλειψαν οι εξαιρετικές επιδόσεις και οι αξιοσημείωτοι χρόνοι από τους αθλητές και τις αθλήτριες που συμμετείχαν.

Οι 10 πρώτοι της Γενικής κατάταξης

Άνδρες

  1. Σταύρος Ζαγκανάς 1:20’08’’, 2. Δημήτρης Λαγωνικάκης 1:25’18’’, 3. Γιώργος Κορνάρος 1:25’19’’, 4. Κώστας Μανιουδάκης 1:25’59’’, 5. Αντώνης Μπουτσαράκης 1:26’21’’, 6. Χρυσοβαλάντης Τσάβαλος 1:26’50’’, 7. Εμμανουήλ Πετρογιάννης 1:27’31’’, 8. Χρυσοβαλάντης Αφορδακός 1:27’43’’, 9. Μιλτιάδης Καμπιτάκης 1:28’39’’, 10. Ευτύχης Κλεινάκης 1:30’19’’.

Γυναίκες

1.Ρίτα Μουντάκη 1:45’51’’, 2. Ευαγγελία Βλαχάκη 1:46’53’’, 3. Μαρία Ζαραφωνίτη 1:48’52’’, 4. Νεκταρία Παρινού 1:50’53’’, 5. Μαρία Χαρτζουλάκη 1:51’17’’, 6. Ελένη Πολυχρονάκη 1:52’32’’, 7. Αμαλία Μπουντρογιάννη 1:55’11’’, 8. Καλλιόπη Παπαδάκη 1:55’52’’, 9. Άννα Βέλεβα 1:57’06’’, 10. Μίνα Τακμάκη 1:57’44’’.

Η κατάταξη των Ρεθεμνιωτών-ισσων αθλητών-τριών

Άνδρες

  1. Χρυσοβαλάντης Τσάβαλος 1:26’50’’, 2. Εμμανουήλ Πετρογιάννης 1:27’31’’ (ΣΔΥΡ), 3. Στέλιος Γεραντίδης 1:30’51’’ (ΣΔΥΡ), 4. Μανώλης Κουλάκης 1:30’56’’ (ΣΔΥΡ), 5. Σπύρος Σηφακάκης 1:31’24’’ (ΣΔΥΡ), 6. Σήφης Κιόσε 1:31’26’’, 7. Θωμάς Παπαδάκης 1:32’40’’, 8. Ευάγγελος Κουγεντάκης 1:37’34’’ (ΣΔΥΡ), 9. Simon Mather 1:39’30’’, 10. Γιάννης Δινιακός 1:39’56’’ (ΣΔΥΡ), 11. Θεόδωρος Χριστοφοράκης 1:40’21’’, 12. Θεόδωρος Παπαδάκης 1:40’43’’, 13. Κων/νος Καλαϊτζάκης 1:41’18’’ (ΣΔΥΡ), 14. Βασίλης Κατσής 1:43’37’’ (ΣΔΥΡ), 15. Krishan Kumar 1:43’57’’ (ΣΔΥΡ), 16. Γεώργιος Μανουσάκης 1:44’15’’, 17. Λευτέρης Αντωνάκης 1:46’05’’ (ΣΔΥΡ), 18. Rafa van den Broeck 1:46’50’’ (ΣΔΥΡ), 19. Μανώλης Μοσχονάς 1:47’33’’ (ΣΔΥΡ), 20. Γεώργιος Γρηγορίου 1:47’38’’ (ΣΔΥΡ), 21. Απόστολος Νησωτάκης 1:49’29’’ (ΣΔΥΡ), 22. Χρήστος Γκούμας 1:51’02’’, 23. Ελεύθεριος Μυστράκης 1:51’41’’ (ΣΔΥΡ), 24. Μιχάλης Φουρναράκης 1:53’07’’, 25. Αχιλλέας Ντινόπουλος 1:53’27’’, 26. Νίκος Σκυριανόγλου 1:54’45’’ (ΣΔΥΡ), 27. Γιάννης Φωτάκης 1:55’45’’ (ΣΔΥΡ), 28. Φραγκίσκος Μπαξεβάνης 1:55’54’’ (ΣΔΥΡ), 29. Γιώργος Ρουσσάκης 1:56’06’’ (ΣΔΥΡ), 30. Μανώλης Μαρκάκης 1:57’48’’ (ΣΔΥΡ), 31. Εμμανουήλ Πευκιανάκης 1:57’59’’ (ΣΔΥΡ), 32. Γιώργος Βεργίτσης 2:02’50’’, 33. Γαβριήλ Συριανόγλου 2:03’00’’ (ΣΔΥΡ), 34. Κώστας Τσουρδαλάκης 2:03’25’’ (ΣΔΥΡ), 35. Μιχάλης Παπαδάκης 2:03’58’’, 36. Νίκος Μιζαντζίδης 2:06’38’’ (ΣΔΥΡ), 37. Ιωάννης Ανδρεαδάκης 2:10’30’’, 38. Celnik Guri 2:14’09’’, 39. Νίκος Βαρούχας 2:15’09’’, 40. Γιώργος Σαλονικιός 2:16’03’’, 41. Ιωάννης – Νικόλαος Χατζημπεκιάρης 2:17’17’’, 42. Γρηγόρης Αντωνόπουλος 2:22’12’’, 43. Γιώργος Κουμάνταρος 2:22’22’’, 44. Κων/νος Βλατάκης 2:22’22’’, 45. Γιώργος Τζωρτζινάκης 2:23’00’’, 46. Στέλιος Κουνδουράκης 2:23’19’’, 47. Βασίλης Φωτάκης 2:27’45’’, 48. Μάρκος Θεοδωράκης 2:28’11’’, 49. Κων/νος Καλλέργης 2:28’35’’ (ΣΔΥΡ), 50. Μιχάλης Παπαδάκης 2:29’03’’, 51. Ελευθέριος Τσαούσης 2:30’34’’, 52. Αθανάσιος Βούρδας 2:36’24’’ (ΣΔΥΡ), 53. Ευάγγελος Τσουπάκης 2:48’33’’, 54. Κων/νος Δουλουμπέκης 2:56’03’’.

Γυναίκες

  1. Άννα Βέλεβα 1:57’06’’ (ΣΔΥΡ), 2. Μίνα Τακμάκη 1:57’44’’ (ΣΔΥΡ), 3. Anzhelika Iastremska 2:00’10’’, 4. Camila Eriksson Manioudaki 2:01’29’’, 5. Ελένη Χριστοδυλάκη 2:02’14’’, 6. Μαρίνα Φλουρή 2:10’18’’ (ΣΔΥΡ), 7. Άννα Σκουλουφιανάκη 2:14’36’’, 8. Μαρία Τσιχλάκη 2:15’38’’ (ΣΔΥΡ), 9. Μαριάννα Γαλεράκη 2:19’43’’, 10. Ελένη Στρατιδάκη 2:19’47’’ (ΣΔΥΡ), 11. Nora Karfa 2:28’00’’, 12. Anastasia Volkova 2:47’26’’, 13. Ελένη Σαριδάκη 2:55’10’’, 14. Γεωργία Κτιστάκη 2:55’10’’.