29 °C Rethymno, GR
31/07/2021

ΝΩΤΕΡΗ Η ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕΝΟ ΤΕΡΜΑ ΣΤΟ 8ο ΛΕΠΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Της έλειψε η ουσία

Μια ολιγωρία εμφάνισε και το πλήρωσε ακριβά η Επισκοπή. Μία ατομική ενέργεια κι ένα εξαιρετικό τελείωμα από τον Μπουσμπίμπα στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης στέρησε από τους Ρεθεμνιώτες τουλάχιστον τον έναν βαθμό. Οι «γυπαετοί» -δεν είναι κοινότυπο να το αναφέρουμε- ηττήθηκαν με σκορ 1-0 παρ’ ότι ήταν σαφέστατα ανώτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Το πληρέστατο ρόστερ της Καλαμάτας και οι μεταγραφές που θα μπορούσαν να γεμίσουν το γήπεδο της Μεσσηνίας δεν αποδείχθηκαν πανάκεια καθώς η Επισκοπή είχε καλύτερα τρεξίματα, είχε περισσότερες φάσεις αλλά δεν είχε την τύχη και το καθαρό μυαλό την κατάλληλη στιγμή.

Ήταν ένα ματς που και πάλι δεν ξεχείλιζε από φάσεις αλλά είχε ρυθμό, είχε όμορφες στιγμές (περίτεχνες αλλά και ουσίας) και κράτησε το άγχος στους παριστάμενους μέχρι και το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Επιθετικό φάουλ στον Ανδρικόπουλο το 1-0
Το ματς ξεκίνησε με τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων και την εκρηκτικότητα του Μπουσμπίμπα. Ο ίδιος στο 8′ αποφάσισε να τρέξει γρήγορα και αφού τράβηξε καθαρά με το αριστερό του χέρι ρίχνοντας κάτω τον Ανδρικόπουλο, διήνυσε μια απόσταση 30 μέτρων φτάνοντας ως την περιοχή. Εκεί «όπλισε» και σκόραρε (και ο Βουτσελάς έδειξε ότι δεν ήταν ακόμα «ζεστός») δίνοντας την ευκαιρία στον ίδιο και στους συμπαίκτες του να πανηγυρίσουν για το 1-0.

Δεν πτοήθηκαν
Οι Ρεθεμνιώτες παρ’ ότι δέχθηκαν νωρίς το γκολ δεν πτοήθηκαν. Στο 18′ έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Λίμα όταν η κεφαλιά του αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Ταϊρη και από εκεί κι έπειτα οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.
Γενικώς, οι παίκτες του Βέλιτς έκαναν το παιγνίδι τους όπου, όχι μόνο είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά έφτασαν αρκετές φορές κοντά στην ισοφάριση. Ιδίως στο β’ ημίχρονο δημιουργούσαν τις προϋποθέσεις από τα πλάγια βασιζόμενοι στην ταχύτητά του κυρίως του Γεωργούση, έναν παίκτη που ο Βέλιτς αποφάσισε να τον ρίξει στον αγώνα στη θέση του στόπερ Χρουσιέλ αλλάζοντας το σχήμα του από το κλασικό 4-2-3-1 σε 4-4-3.
Ο Αναστόπουλος βλέποντας ότι οι ορμητικότητα των αντίπαλων ποδοσφαιριστών δεν σταματούσε ακόμα κι όταν ο ίδιος πίστευε ότι θα φρεσκάριζε το κέντρο με τους Κέρι, Ηλιόπουλο, γύρισε αρκετά μέτρα πίσω με την Επισκοπή να βασίζεται, εκτός από τις πλαγιοκοπήσεις του Γεωργούση και σε κάπιοες εξαιρετικές προσωπικές ενέργειες του Λίμα, του Σουμπασάκη αλλά και του Νάνι. Τί έλειπε σε όλους…; Η ουσία…

Κυριαρχία για την Επισκοπή

Στην επανάληψη λοιπόν μια πρώτη μεγάλη φάση ήταν αυτή με το σουτ του Παναγιωτίδη στο 68′ όταν σούταρε για να φύγει η μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του Ταϊρη.
Προηγήθηκαν δύο φάσεις. Η πρώτη για την Επισκοπή και η άλλη για την Καλαμάτα. Στο 56′ ο Τσιριγώτης θέλησε να εκμεταλλευτεί την ολιγωρία των Μπακαγιόκο, Παναγιώτου. Ο 21χρονος φορ επιδίωξε με γυριστό να σκοράρει όμως η μπάλα δεν έφτασε στα δίχτυα.
Από την πλαγιοκόπηση του Γεωργούση στο 59′ ο Τσιριγώτης ωστόσο δεν πρόλαβε με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 68′ ο Παναγιωτίδης έπιασε ένα φοβερό σουτ το οποίο πέρασε ελάχιστα πάνω από το «Γ» του Ταϊρη.
Στο 85′ από τη σέντρα του Τριανταφυλλάκη, ο Τσελεπίδης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

Η κορυφαία ευκαιρία δεν είχε τελική

Η μεγαλύτερη στιγμή για τους «γυπαετούς» όμως ήρθε στο 88′ όταν ο Νάνι έκοψε στον Γεωργούση και ο 22χρονος επιθετικός από το ύψος του πέναλτι ενώ ήταν έτοιμος να σουτάρει έχασε την ισορροπία του και έπεσε στο έδαφος δίχως ποτέ να σουτάρει.
Στο 90′ ο Μαρκόφσκι έκοψε στον Ηλιόπουλο αλλά ο τελευταίος δεν σούταρε όπως θα ήθελε και μ’ αυτόν τον τρόπο έκλεισε ένα ματς και μια πραγματικά μεγάλη ευκαιρία για την Επισκοπή να πάρει βαθμό ή βαθμούς από μια ομάδα που τα δίνει όλα για να μπορέσει να φτάσει πολύ ψηλά. Στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο, η Επισκοπή δεν άφησε να φανεί κάτι τέτοιο κατα γενική ομολογία όλων στη «Μαύρη θύελλα».
Η διαιτησία: Ανδριανός (Αχαΐας). Βοηθοί: Κακαφώνης (Αχαΐας), Καραλής (Ηλείας). 4ος: Καδδάς (Αχαΐας). Κίτρινη κάρτα αντίρκισαν, Αλεξόπουλος, Αναστασόπουλος, Τριανταφυλλάκης (Καλαμάτα). Νάνι (Επισκοπή).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Αναστόπουλος): Ταϊρης, Αλεξόπουλος (69′ Ηλιόπουλος), Αναστασόπουλος (46′ Παπατόλιος), Κωνσταντινόπουλος, Σουμπίνιο (60′ Κέρι), Παναγιώτου, Μαρκόφσκι, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Παυλίδης (78′ Ζαχαρόπουλος), Μπουσμπίμπα (69′ Τριανταφυλλάκης),
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Βουτσελας, Ανδρικόπουλος,Λίμα, Γιαννούτσος, Χρουσιέλ (44′ λ.τ. Γεωργούσης), Ανδρέου (66′ Γιαννιώτης), Παναγιωτίδης, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης (80′ Κουτάντος), Νάνι, Τσιριγώτης (66′ Τσόφλιος).