11 °C Rethymno, GR
03/04/2020

ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΡΕΙΝΗΣ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ ΔΙΕΞΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ «ΑΤΛΑΣ»

Το θέαμα μεταφέρεται στα Πευκάκια

Ένα νέο εγχείρημα, όπου βάζει το δικό του στοίχημα, τη διοργάνωση του «Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ορεινής Ποδηλασίας Cross Country Eliminator για το 2020» στα Πευκάκια Ρεθύμνου, διοργανώνει ο ΠΑΣ «Άτλας» σε συνεργασία με την Ποδηλατική Ομοσπονδία και υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κρήτης και του Δήμου Ρεθύμνης,.

Αυτό το Σαββατοκύριακο ένα από τα πιο όμορφα ανάγλυφα σημεία του δήμου θα γεμίσει από εντυπωσιακές ποδηλατικές στολές, από καταπληκτικά δίτροχα με πεντάλ και φυσικά από μοναδικές κόντρες στο ανώμαλο του εδάφους, όπου η αδρεναλίνη ανεβαίνει στο κατακόρυφο.

Ο ρεθεμνιώτικος όμιλος παίρνει τη σκυτάλη λοιπόν από την ποδηλατική ομοσπονδία για ένα τόσο μεγάλο event και καλεί όλους όσοι θέλουν να δουν το κάτι διαφορετικό μέσα στο διήμερο να παραβρεθούν στα Πευκάκια.

Συγκεκριμένα, το Σάββατο θα γίνει ο διασυλλογικός αγώνας ΜΤΒ, Πευκάκια 2020, με συμμετοχή από μίνι κατηγορίες έως Παίδες – Κορασίδες, Μάστερ και ΟΠΕΝ και την Κυριακή θα έχουμε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (eliminator), με συμμετοχή από παίδες – κορασίδες έως και άνδρες – γυναίκες.

Επίσης θα πραγματοποιηθούν δύο διεθνείς αγώνες Cross Country Short Course (XCC), ο ένας το Σάββατο και ο άλλος την Κυριακή, με την συμμετοχή εφήβων – νεανίδων, έως ανδρών – γυναικών που γίνονται στο πλαίσιο της συγκομιδής βαθμών για αποστολή στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο και ενός αθλητή στο αγώνισμα της Ορεινής Ποδηλασίας.

Το πρόγραμμα των αγώνων είναι ως εξής:

Σάββατο 1 Φεβρουαρίου

11:00 Τεχνικό Συνέδριο XCC-XCE (Δημαρχείο Ρεθύμνου)

11:50-12:20 Διαδρομή ανοικτή για προπόνηση

12:30-15:25 Διασυλλογικοί Αγώνες XCC Πευκάκια

15:25-15:50 Διαδρομή ανοικτή για προπόνηση

16:00-16:30 XCC Federation Cup #3 Γυναίκες (30′)

16:35 – 17:15 XCC Federation Cup #3 Άνδρες (40′)

17:30 Απονομές Επάθλων

Κυριακή 2 Φεβρουαρίου

09:00 Τεχνικό Συνέδριο (Σύντομη ενημέρωση)

10:20-10:50 Διαδρομή ανοικτή για προπόνηση XCE

11:00-12:10 XCE (1ος Γύρος) Ατομ .Χρονομέτρηση

12:10-12:30 Διαδρομή ανοικτή για προπόνηση XCE

12:30-14:00 XCE Σειρές: 1/16 – 1/8 – Ημιτελικοί – Τελικοί

14:15 Απονομές Επάθλων

15:00-15:20 Διαδρομή ανοικτή για προπόνηση

15:30-15:50 XCC Federation Cup #4 Γυναίκες (20′)

15:55-16:20 XCC Federation Cup #4 Άνδρες (25′)

16:30 Απονομές Επάθλων