17 °C Rethymno, GR
03/04/2020

ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΜΕ 66-62

Το πάλεψε η Ακαδημία

Του ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ…

Πολύ κοντά στην 3η συνεχόμενη νίκη, και ίσως στην έκπληξη της χρονιάς στο ανδρικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ, έφτασε η Ακαδημία. Οι Ρεθεμνιώτες, όμως, ηττήθηκαν 66-62 από το Ηράκλειο (2η θέση), μένοντας με την πικρή γεύση της υπερπροσπάθειας σε μία δύσκολη έδρα.

Η ομάδα του Γιώργου Παπαδογιαννάκη «επέστρεψε» από το -8 (35-27) του ημιχρόνου και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε σε απόσταση αναπνοής, μετατρέποντας το ματς σε ντέρμπι. Εν τέλει οι φιλοξενούμενοι… έφυγαν με άδεια χέρια και ενώ το Ηράκλειο επικράτησε με 66-62.

Από κει και πέρα, οι Γυναίκες του Αρκαδίου πανηγύρισαν το ροζ φύλλο, κάμπτοντας την αντίσταση του Εργοτέλη με 52-42. Τέλος, τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνουν οι Κορασίδες του Αρκαδίου, μετά τη νίκη επί της Ιεράπετρας με 67-41.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Ηράκλειο – Ακαδημία Ρεθύμνου 66-62

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-27, 54-48, 66-62.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Φουντουραδάκης, Ζαμπετάκης, Σκανδάλης 5 (1), Σαρειδάκης 24 (3), Τσικριτέας-Μελιάδης 3 (1), Δουλγεράκης 5, Τερζάκης 4, Κοροβέσης 11 (2), Ιερωνυμάκης 10.

 

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Αναγέννηση – ΟΑΧ                                     71-58

Μεσσαρά – Ανδρογέας                                58-44

Ιεράπετρα – Εργοτέλης                              69-79

Κυδων – Πεδιάδα                                      72-55

Δειλινό – Τηγανίτης                                    20-0 ά.α.

Ηράκλειο – Ακαδημία Ρεθ.                          66-62

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Θ.         ΟΜΑΔΑ                Β.         Ν-Η

  1. Εργοτέλης 16        8-0
  2. Ηράκλειο 15        7-1
  3. Ηρόδοτος 12        5-2
  4. Κύδων 12        4-4
  5. ΟΑΧ 12        5-2
  6. Ανδρογέας 11        3-5
  7. Δειλινό 11        4-4 (-1)
  8. Μεσσαρά 11        4-3
  9. Ακαδημία Ρεθ. 9          2-5
  10. Ιεράπετρα 8          2-4
  11. Τηγανίτης 8          2-4
  12. Πεδιάδα 7          0-7
  13. Αναγέννηση 7          1-5

 

Η επόμενη (9η) αγωνιστική

ΟΑΧ – Μεσσαρά

Ανδρογέας – Ιεράπετρα

Εργοτέλης – Ηρόδοτος

Πεδιάδα – Αναγέννηση

Τηγανίτης – Κύδων

Ακαδημία Ρεθ. – Δειλινό

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αρκάδι – Εργοτέλης 52-42

Τα δεκάλεπτα: 14-11 26-24, 39-33, 52-42.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Κουλούρη Μ, Κανδεράκη, Γιαλαμά 5, Λαζίδου, Κουλούρη Σ. 11 (1), Τσακίρογλου, Καζά 8, Σταυγιανουδάκη 3, Καλατζιδάκη 8, Σταυριανάκη 2, Καούκη 15 (1), Καβρουλάκη.

 

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Αρκάδι – Εργοτέλης                            52-42

Ηρόδοτος – ΟΦΗ                               63-44

Ρεπό: ΟΑΧ2000

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ                Β.              Ν-Η

  1. Ηρόδοτος 4               2-0
  2. Εργοτέλης 4               1-2
  3. Αρκάδι 3               2-0 (-1)
  4. ΟΦΗ 2               0-2
  5. ΟΑΧ2000 1               0-1

 

Η επόμενη (4η) αγωνιστική

Ηρόδοτος – Αρκάδι

Εργοτέλης – ΟΑΧ2000

Ρεπό: ΟΦΗ

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Αρκάδι – Ιεράπετρα 67-41

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 29-24, 47-28, 67-41.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Πατσάνι 18 (1), Βεργιτσάκη 11, Καμπανάκη, Απαβαλοαϊε 6, Μυλωνά 4, Μεργέμογλου 2, Λεμπιδάκη 8 (2), Ζολώτα Μ. 14, Ζολώτα Ε. 4, Παλόκα, Καβρουλάκη.

 

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Εργοτέλης – ΟΦΗ                               42-51

ΟΑΧ – Ηρόδοτος                                67-56

ΟΚΑ Αρκάδι – Ιεράπετρα                     67-41

Ρεπό: Ανδρογέας

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ                Β.              Ν-Η

  1. Αρκάδι 10             4-2
  2. ΟΑΧ 9               4-1
  3. Ηρόδοτος 9               4-1
  4. Ανδρογέας 7               2-3
  5. Εργοτέλης 7               2-3
  6. ΟΦΗ 7               2-3
  7. Ιεράπετρα 5               0-5

 

Η επόμενη (7η) αγωνιστική

ΟΦΗ – Ανδρογέας

Ηρόδοτος – Εργοτέλης

Ιεράπετρα – ΟΑΧ

Ρεπό: Αρκάδι

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ

Ρέθυμνο BC1 – Χανιά BC 74-34

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-17, 55-25, 74-34.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC1 (Πέτρος Πολοπετράκης): Ταταράκης 4, Μανουκαράκης 10, Τσαχάκης 14(2), Τσικνάκης, Κωνσταντινίδης 9(1), Απανωμεριτάκης 12(1), Αλεξάκης, Τζώρτζογλου 8, Λίτινας 2, Ανυφαντάκης 4, Μυκονιάτης 8, Βουτσάς 2.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΕΑΠ – ΟΑΧ2000 29-26

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 06-02, 09-08, 15-14, 29-26.

Ε.Α.Π. (Ελένη Χλιαουτάκη): Βουλουμπασάκη, Γιαννακάκη 12, Λεβέρ 4, Βερνάδου, Σαρή, Ηλεκ. Κωνσταντινίδη 4, Χριστοδουλάκη, Εμμ. Αράπι, Ποθουλάκη, Μελ. Αράπι 5, Ξενίδη 4.

 

Κίσσαμος – Αρκάδι 40-74

Τα δεκάλεπτα:7-20, 11-41, 27-55, 40-74.

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Γιώργος Θεοδοσουλάκης): Πατσάνι 17(2), Σταγογιάννη 2, Βεργίτση 14, Παπαδάκη, Παλόκα 4, Θεοδοσουλάκη 2, Χατζηιωαννίδη 1, Λεμπιδάκη 10(2), Τσουδερού, Ζολώτα Μ. 16, Ιερωνυμάκη, Μεργέμογλου 8.