12 °C Rethymno, GR
08/04/2020

ΣΤΟ ΑΝΔΡΙΚΟ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΚΑΣΚ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ

«Χτίζουν» σερί Ακαδημία και Αρκάδι

Νικηφόρα συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους Ακαδημία και Αρκάδι σε ανδρικό και γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ αντίστοιχα. Η ομάδα του Γιώργου Παπαδογιαννάκη επικράτησε της Πεδιάδας με 58-48 και με 6 νίκες βρίσκεται πλέον στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, στην κορυφή παρέμεινε το συγκρότημα του Κώστα Πλευράκη, το οποίο δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το ροζ φύλλο επί του ΟΑΧ2000 με 49-32.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Ακαδημία Ρεθ. – Πεδιάδα 58-48

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 27-24, 45-38, 58-48.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης 2, Ζαμπετάκης, Δουλγεράκης 2, Σαρειδάκης 17 (1), Τσικριτέας 9 (3), Καραβάνης 9 (1), Χριστοδουλάκης, Κοροβέσης 12 (2), Γιάννης 2, Ιερωνυμάκης 5.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

Ηράκλειο – ΟΑΧ                          48-61

Δειλινό – Ανδρογέας                    53-64

Κύδων – Εργοτέλης                     58-60

Αναγέννηση – Ηρόδοτος               67-74

Ιεράπετρα – Μεσσαρά                 55-62

Ακαδημία Ρεθ. – Πεδιάδα             58-48

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                Β.                Ν-Η

  1. Εργοτέλης 29                14-1
  2. Ηράκλειο 28                12-4
  3. Ηρόδοτος 28                12-4
  4. Κύδων 26                10-6
  5. ΟΑΧ 23                9-5
  6. Ανδρογέας 23                8-7
  7. Ακαδημία Ρεθ. 22                6-10
  8. Μεσσαρά 22                7-8
  9. Δειλινό 20                5-11 (-1)
  10. Αναγέννηση 20                5-10
  11. Ιεράπετρα 19                3-13
  12. Πεδιάδα 15                1-13

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αρκάδι – ΟΑΧ2000 49-32

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 24-21, 36-26, 49-32.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Κουλούρη Μ. 11(3), Κανδεράκη, Αποβαλοάιε, Λαζίδου 4, Ζαμπετάκη, Σταυριανάκη 10, Καζά 16, Σταυγιαννουδάκη 6, Τσακίρογλου, Μυλωνά, Καβρουλάκη 2, Μεργέμογλου.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Αρκάδι – ΟΑΧ2000                           49-32

ΟΦΗ – Ηρόδοτος                             54-46

Ρεπό: Εργοτέλης

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ              Β.              Ν-Η

  1. Αρκάδι 11             6-0 (-1)
  2. ΟΦΗ 11             4-3
  3. Εργοτέλης 10             3-4
  4. Ηρόδοτος 9               3-3
  5. ΟΑΧ2000 6               0-6

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

Ηρόδοτος – Ρέθυμνο BC 76-68

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 31-35, 48-52, 76-68.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Καψάλης 29 (2), Ρονάλντο 8, Λεμονάκης, Μπουραλέξης, Κωνδταντινίδης 4, Σταματάκης 3 (1), Κοτσόκολος 5, Δούσμανης 13 (1), Μανετάκης 6 (1).

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Ηράκλειο – Ανδρογέας                           66-39

ΟΑΧ – Κύδων                                       70-62

Ηρόδοτος – Ρέθυμνο BC                        76-68

ΑΟΚΧ – Εργοτέλης                                54-49

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                Β.                   Ν-Η

  1. Ηράκλειο 28                  13-2
  2. Ρέθυμνο BC 25                  9-7
  3. ΟΑΧ 25                  10-5
  4. ΟΦΗ 23                  8-7
  5. Εργοτέλης 23                  8-7
  6. Ανδρογέας 21                  6-9
  7. ΑΟΚ Χανιά 21                  6-9
  8. Ηρόδοτος 20                  5-10
  9. Κύδων 18                  3-12
  10. ΑΟΑΝ 0                    0-0

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

Ακαδημία Ρεθ. – Δειλινό 57-74

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 31-40, 44-65, 57-74.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Καίσαρης): Γεωργαλής 2, Χαιρέτης 7, Παπαδόπουλος 4, Μουρατίδης 1, Πέρρος, Παπαδάκης, Καψαλάκης 12, Χριστοδουλάκης 27(3), Διγενής 2, Πλευράκης 2.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Τηγανίτης-Ακρωτηρίου                          45-51

Ακαδημία Ρεθ.-Δειλινό                           57-74

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ            Β.              Ν-Η

  1. Ιεράπετρα 32             16-0
  2. Δειλινό 30             14-2
  3. Μεσσαρά 26             12-4
  4. Ακρωτήρι 25             10-5
  5. Τηγανίτης 22             7-8
  6. Ακαδημία Ρεθ. 21             6-9
  7. Πεδιάδα 19             4-11
  8. Σητειακός 11             1-9
  9. Πλατανιάς 8               1-6

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

Ηρόδοτος – Ρέθυμνο BC 54-63

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 31-35, 50-50, 54-63.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Ηλιάκης 9, Τσόλκας 6 (2), Στρατιδάκης 2, Μαύρος 2, Κωνσταντινίδης 7 (1), Τσαχάκης 5, Μανουκαράκης, Μανουσάκης 1, Κοτρώνης, Ασμαριανάκης 18, Βαμβακάς 5, Γκιουλέας 8.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Ηράκλειο – Ανδρογέας                 71-75

ΟΑΧ – Κύδων                              31-65

Ηρόδοτος – Ρέθυμνο BC               54-63

ΑΟΚΧ – Εργοτέλης                       36-59

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ              Β.            Ν-Η

  1. Εργοτέλης 33           16-1
  2. Κύδων 29           13-3
  3. ΟΦΗ 29           12-5
  4. Ηράκλειο 28           11-6
  5. ΑΟΚ Χανιά 27           10-7
  6. Ρέθυμνο BC 24           7-10
  7. Ανδρογέας 22           6-10
  8. ΟΑΧ 22           6-10
  9. Ηρόδοτος 19           2-15
  10. ΑΟΑΝ 13           1-11

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

Ακαδημία Ρεθ. – Δειλινό 24-57

Τα δεκάλεπτα: 5-13, 11-29, 16-50, 24-57.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιάννης Κατσουλάκης): Σκανδαλάκης 2, Φατάια, Θεοδωρής, Βρέντζος 3, Χριστοδουλάκης 1, Βινογκραντόβ, Ανωμεριανάκης, Κατράκης 2, Παρμαξής-Χάσικος 2, Διγενής 8, Νικολακάκης 4 (1), Μαρκογιαννάκης 2.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

OAX2 – Κύδων2                          48-57

Ακαδημία Ρεθ. – Δειλινό               24-57

Ηράκλειο2 – Ακρωτήρι                 41-71

Χανιά BC – ΟΦΣΧ                        41-38

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ                   Β.              Ν-Η

  1. Ακρωτήρι 23             11-1
  2. Ηράκλειο2 20             7-6
  3. Δειλινό 20             8-4
  4. ΟΑΧ2 19             6-7
  5. Κύδων2 19             8-4
  6. ΟΦΣΧ 18             5-9
  7. Ακαδημία Ρεθ. 16             4-8
  8. Χανιά BC 15             3-9

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ιεράπετρα – Αρκάδι 20-66

Τα δεκάλεπτα: 4-13, 8-31, 16-49, 20-66.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Πατσάνι 7, Καμπανάκη, Παλόκα, Βεργιτσάκη 12, Αποβαλοάιε 6, Μυλωνά 3, Μεργέμογλου 6, Λεμπιδάκη 4, Ζολώτα Ε. 9, Ζολώτα Μ. 10, Ζαμπετάκη 5, Καβρουλάκη 4.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

ΟΦΗ – Εργοτέλης                        77-62

Ηρόδοτος – ΟΑΧ                         55-53

Ιεράπετρα – Αρκάδι                     20-66

Ρεπό: Ανδρογέας

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ                Β.              Ν-Η

  1. Ηρόδοτος 21             10-1
  2. ΟΑΧ 20             9-2
  3. Αρκάδι 20             8-4
  4. Εργοτέλης 15             4-7
  5. ΟΦΗ 15             4-7
  6. Ανδρογέας 15             4-7
  7. Ιεράπετρα 11             0-11

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ – Β’ ΦΑΣΗ

Κύδων – Ρέθυμνο BC2 78-19

Τα δεκάλεπτα: 29-4, 45-9, 69-13, 78-19.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC2 (Δημήτρης Τσαρουχάς): Ξενίδης 4, Μαύρος, Χείλαρης, Αραμπατζόγλου 2, Ζυμβραγουδάκης 4(1), Ψαρουδάκης 2, Μελιδονιώτης, Καργάκης 1, Μαρκάκης 6.

Κίσσαμος – Ρέθυμνο BC1 35-66

Τα δεκάλεπτα: 8-24, 18-37, 26-51, 35-66.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC1 (Πέτρος Πολοπετράκης): Αλεξάκης 1, Λίτινας 2, Τσαχάκης 8, Τσικνάκης 3(1), Κωνσταντινίδης 2, Βουτσάς 4, Τζώρτζογλου 4, Ταταράκης 5(1), Καντάμ 7(1), Μυκονιάτης 25(4), Ανυφαντάκης 1, Μπιτζέκου 4.

Το «πανόραμα» των προημιτελικών

1οι αγώνες

Ρέθυμνο BC1 – Κίσσαμος                84-29

Ρέθυμνο BC2 – Κύδων                    22-87

Ηρόδοτος – Ανδρογέας                   (29/2)

ΟΑΣΗ – Ηράκλειο                          27-87

ΟΦΗ – Ιεράπετρα                          84-35

Επαναληπτικοί

Κύδων – Ρέθυμνο BC2               78-10

Κίσσαμος – Ρέθυμνο BC1            35-66

Ανδρογέας – Ηρόδοτος              75-67

Ηράκλειο – ΟΑΣΗ                      74-40

Ιεράπετρα – ΟΦΗ            34-51