28 °C Rethymno, GR
02/07/2020

ΣΤΟ ΑΝΔΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΚΑΣΚ - ΤΟ «ΠΑΝΟΡΑΜΑ» ΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ

«2Χ2» για Ακαδημία και Αρκάδι

Την 2η συνεχόμενη και 4η συνολικά νίκη της στο ανδρικό πρωτάθλημα μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ πανηγύρισε η Ακαδημία Ρεθύμνου. Η ομάδα του Γιώργου Παπαδογιαννάκη δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στην Ιεράπετρα και ουσιαστικά από το ημίχρονο (46-26) είχε καθαρίσει το ροζ φύλλο. Το τελικό 73-57 βρήκε τους Ρεθεμνιώτες στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Θετικό αποτέλεσμα και για τις Γυναίκες του Αρκαδίου, οι οποίες έκαμψαν την αντίσταση του ΟΦΗ με 56-52, παραμένοντας στην 1η θέση.

Από κει και πέρα και όσο αφορά τις υποδομές της ΕΚΑΣΚ, την 4η ήττα τους γνώρισαν οι Έφηβοι του Ρέθυμνο BC στον «μαραθώνιο» της Α’ κατηγορίας. Το συγκρότημα του Κώστα Μπαλάφα ηττήθηκε με 67-50 από τον ΟΑ Χανίων και πλέον όλα είναι ανοιχτά από την 2η έως την 4η θέση. Ίδια έκβαση είχε και η αναμέτρηση των Παίδων Α’, με τον ΟΑΧ να φτάνει στη νίκη επί του Ρέθυμνο BC με 54-48.

Ακόμα, με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους οι Παίδες Β’ της Ακαδημίας, επικρατώντας του Ακρωτηρίου με 55-51. Τέλος, το Αρκάδι χαμογέλασε στο φινάλε του αγώνα με τον Εργοτέλη, ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ των «ερυθρόλευκων» με 36-38.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Ακαδημία Ρεθ. – Ιεράπετρα     73-57

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 46-26, 60-38, 73-57.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης, Ζαμπετάκης 8 (2), Σκανδάλης 4, Τσικριτεας 9(1), Καραβάνης 7(1), Δουλγεράκης 13 (2), Κοροβέσης 11 (2), Παπαδάκης, Γιάννης 8, Ιερωνυμάκης 13.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

ΟΑΧ – Ανδρογέας                                      69-70 παρ. (61-61 κ.α.)

Πεδιάδα – Εργοτέλης                                 45-68

Ακαδημία Ρεθ. – Ιεράπετρα                        73-57

Ηράκλειο – Μεσσαρά                                  88-59

Δειλινό – Αναγέννηση                                 65-54

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                   Β.                   Ν-Η

  1. Εργοτέλης 22                  11-0
  2. Ηράκλειο 20                  9-2
  3. ΟΑΧ 18                  7-4
  4. Κύδων 18                  7-4
  5. Ηρόδοτος 18                  7-4
  6. Μεσσαρά 16                  5-6
  7. Ανδρογέας 16                  5-6
  8. Ακαδημία Ρεθ. 15                  4-7
  9. Ιεράπετρα 14                  3-8
  10. Αναγέννηση 14                  3-8
  11. Δειλινό 14                  4-7 (-1)
  12. Πεδιάδα 12                  1-10

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αρκάδι – ΟΦΗ 56-52

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 16-15, 15-14, 10-11.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Κουλούρη Μ.6 (1), Γιαλαμά 3, Κουλούρη Σ.15(5), Σταυριανάκη 3, Καζά 8, Σταυγιαννουδάκη 2, Απαβαλοάιε 4, Μυλωνά 2, Καούκη 13(1), Μεργέμογλου, Κανδεράκη, Λαζίδου.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Αρκάδι – ΟΦΗ                               56-52

ΟΑΧ2000 – Ηρόδοτος                    48-65

Ρεπό: Εργοτέλης

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                   Β.                Ν-Η

  1. Αρκάδι 7                 4-0 (-1)
  2. Ηρόδοτος 7                 3-1
  3. Εργοτέλης 6                 2-2
  4. ΟΦΗ 5                 1-3
  5. ΟΑΧ2000 4                 0-4

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

ΟΑ Χανίων – Ρέθυμνο BC        67-50

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 38-25, 54-33, 67-50.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Καψάλης 21, Βέλιου 13, Μπουραλέξης, Κωνσταντινίδης 3, Σταματάκης 2, Χριστοδημητρόπουλος, Καμπανάκης, Λεμονάκης Α., Δούσμανης 11, Λεμονάκης Ι., Μανετάκης.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Ηράκλειο – ΑΟΚ Χανίων                82-46

Κύδων – Εργοτέλης                     64-61

Ανδρογέας – ΟΦΗ                       60-78

ΟΑΧ – Ρέθυμνο BC                      67-50

Ηρόδοτος – ΑΟΑΝ                       20-0 ά.α.

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                Β.              Ν-Η

  1. Ηράκλειο 25             12-1
  2. Ρέθυμνο BC 22             9-4
  3. Εργοτέλης 21             8-5
  4. ΟΑΧ 21             8-5
  5. Ηρόδοτος 19             6-7
  6. Ανδρογέας 19             6-7
  7. ΟΦΗ 19             6-7
  8. ΑΟΚ Χανιά 18             5-8
  9. Κύδων 18             5-8
  10. ΑΟΑΝ 0               0-0

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

Τηγανίτης – Ακαδημία Ρεθύμνου         64-34

Τα δεκάλεπτα: 19-12 , 34-16 , 46-30 , 64-34.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Καίσαρης): Γεωργαλής, Χαιρέτης 5(1), Παπαδόπουλος 2, Μουρατίδης 1, Χριστοδουλάκης 15(3), Καψαλάκης 2, Μαριδάκης 5, Διγενής 4.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Τηγανίτης – Ακαδημία Ρεθ.                     64-36

Πεδιάδα – Δειλινό                                 48-77

Ακρωτήρι – Ιεράπετρα                          65-67

Μεσσαρά – Πλατανιάς                            20-0 ά.α.

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ                Β.              Ν-Η

  1. Ιεράπετρα 22             11-0
  2. Δειλινό 20             9-2
  3. Μεσσαρά 20             9-2
  4. Ακρωτήρι 19             7-5
  5. Τηγανίτης 17             6-5
  6. Ακαδημία Ρεθ. 16             4-8
  7. Πεδιάδα 15             3-9
  8. Σητειακός 11             1-9
  9. Πλατανιάς 8               1-6

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

ΟΑ Χανίων – Ρέθυμνο BC        54-48

Τα δεκάλεπτα: 13-2, 25-23, 36-36, 54-48.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Κώστας Μπαλάφας): Ηλιάκης 2, Κοτρώνης, Μαύρος 2, Κωνσταντινίδης 22(3), Κρεβετζάκης 8, Απανωμεριτάκης 3, Τσαχάκης, Στρατιδάκης 5(1), Τσόλκας, Βαμβακάς, Γκιουλέας 6.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Ηράκλειο – ΑΟΚΧ                                  52-57

Κύδων – Εργοτέλης                               64-47

Ανδρογέας – ΟΦΗ                                 42-76

ΟΑΧ – Ρέθυμνο BC                                54-48

Ηρόδοτος – ΑΟΑΝ                                 20-0 ά.α.

Η βαθμολογία

Θ.         ΟΜΑΔΑ                Β.                Ν-Η

  1. Εργοτέλης 25                12-1
  2. Κύδων 24                11-2
  3. ΟΦΗ 23                10-3
  4. Ηράκλειο 22                9-4
  5. ΑΟΚ Χανιά 19                7-5
  6. Ανδρογέας 17                5-7
  7. Ρέθυμνο BC 17                4-9
  8. ΟΑΧ 15                3-9
  9. Ηρόδοτος 15                2-11
  10. ΑΟΑΝ 13                1-11

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

Ακαδημία Ρεθ. – Ακρωτήρι 55-51

Τα δεκάλεπτα: 11-8 , 22-16, 33-27 , 48-48, 55-51.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιάννης Κατσουλάκης): Θεοδωρής, Χριστοδουλάκης Χ. 3(1), Καψαλάκης 15(2), Χάσικος, Μαριδάκης 16(2), Διγενής 18(2), Νικολακάκης, Μακρόγιαννης 3(1).

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

ΟΑΧ2 – Ηράκλειο2                              43-27

Δειλινό – Χανιά BC                              72-41

Κύδων-ΟΦΣΧ                                    (22/1)

Ακαδημία Ρεθ. – Ακρωτήρι                   55-51

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ            Β.            Ν-Η

  1. Ακρωτήρι 17           8-1
  2. Δειλινό 16           7-2
  3. Ηράκλειο2 14           5-4
  4. ΟΑΧ2 14           5-4
  5. Ακαδημία Ρεθ. 13           4-5
  6. Κύδων2 11           4-3
  7. Χανιά BC 10           1-8
  8. ΟΦΣΧ 9             1-7

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Εργοτέλης – Αρκάδι 36-38

Τα δεκάλεπτα: 6-7, 10-18, 27-32, 36-38.

ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Πατσάνι 5, Παλόκα, Καμπανάκη, Αποβαλοάιε 6, Βεργιτσάκη 4, Μυλωνά 5, Μεργέμογλου 8, Λεμπιδάκη, Ζολώτα Μ. 6, Ζολώτα Ε. 4, Ζαμπετάκη, Καβρουλάκη.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

ΟΦΗ – Ηρόδοτος                        43-61

Ανδρογέας – Ιεράπετρα               77-30

Εργοτέλης – Αρκάδι                     36-38

Η βαθμολογία

Θ.    ΟΜΑΔΑ              Β.                Ν-Η

  1. Ηρόδοτος 15                7-1
  2. ΟΑΧ 13                6-1
  3. Αρκάδι 13                5-3
  4. Ανδρογέας 12                4-4
  5. Εργοτέλης 11                3-5
  6. ΟΦΗ 9                 2-5
  7. Ιεράπετρα 8                 0-8

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ)

Ρέθυμνο BC1 – ΑΟΚ Χανιά 66-37

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-16, 59-16, 66-37.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC1 (Πέτρος Πολοπετράκης): Γκιουλέας 12, Μανουκαράκης 11, Τσαχάκης 6, Τσικνάκης 4, Κωνσταντινίδης 2, Απανωμεριτάκης 10(2), Αλεξάκης, Ρίντα 2, Λίτινας 3(1), Ταταράκης, Στρατιδάκης 7, Μυκονιάτης 5(1).

 

Πλατανιάς – Ρέθυμνο BC2 52-50

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 35-19, 45-31, 52-50.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Τσαρουχάς – Νταλιάνης): Σπανουδάκης 1, Ζυμβραγουδάκης 5, Μαύρος 2, Μελιδονιώτης, Ξενίδης 18(2), Καργάκης 2, Χείλαρης 3(1), Μαρκάκης 14, Γαλερός, Γαβαλάς 3(1), Μακρυδάκης 1, Ψαρουδάκης 1.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (1ος ΟΜΙΛΟΣ)

ΟΑ Χανίων – Αρκάδι 50-42

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 8-12, 19-4, 7-15.

ΑΡΚΑΔΙ (Γιώργος Θεοδοσουλάκης): Τσουδερού, Κοτρώνη, Νικολακάκη, Πατσάνι 6, Παλόκα, Τζανιδάκη, Ντένκο, Βεργιτσάκη 6, Θεοδοσουλάκη, Λεμπιδάκη 4, Ζολώτα Ε. 13, Ζολώτα Μ. 11, Σταγογιάννη, Ιερωνυμάκη 2, Χατζηιωαννίδη.