14 °C Rethymno, GR
09/04/2020

ΣΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΗΣ ΕΣΠΕΚ

«3Χ3» για Ν. ΟΠΕΡ και Αρκάδι

Του ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ

Τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισαν Ν. ΟΠΕΡ και Αρκάδι στα πρωταθλήματα Ανδρών και Γυναικών της ΕΣΠΕΚ. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν το 1ο τους φετινό ροζ φύλλο, επικρατώντας με 1-3 σετ της Σούδας. Από την άλλη, οι «κυανοκίτρινοι» εξέτισαν το ρεπό τους και πλέον βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω από Ηρόδοτο και ΣΦΠ Χανίων.

Στον «μαραθώνιο» των Γυναικών, ο Ν. ΟΠΕΡ δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ με 3-0 σετ, επιστρέφοντας στις νίκες αλλά και στην κορυφή της κατάταξης. Με «τρίποντο» συνέχισε τις υποχρεώσεις του το Αρκάδι, νικώντας με 3-0 σετ τον Αετό και πλέον οι «ερυθρόλευκες» βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Όσον αφορά τις υποδομές της ΕΣΠΕΚ, οι Παίδες του Ν. ΟΠΕΡ έκαναν πρεμιέρα με νίκη και δη με 0-3 σετ επί του ΟΦΗ. Θετικό αποτέλεσμα και για τις Κορασίδες των «κυανοκίτρινων» με 3-0 σετ απέναντι στον ΣΦΠ Χανίων.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

Σούδα – Αρκάδι 1-3

Τα σετ: 25-12, 21-25, 25-27, 17-25.

ΑΡΚΑΔΙ (Παύλος Χαραλαμπίδης): Αστρινάκης Δ., Αστρινάκης Σ., Σπυριδάκης, Ζουμπουλάκης, Φωτεινάκης, Ανδρεδάκης, Βαλασάκης, Χνάρης, Λυξουργιώτης, Λάσκα, Καλλέργης.

 

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Ηρόδοτος – Ακρωτήρι                         3-0

Σούδα – Αρκάδι                                 1-3

Κύδων – ΣΦΠ Χανίων                          1-3

Ρεπό: Ν. ΟΠΕΡ

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ              Β.                   ΣΕΤ

  1. Ηρόδοτος 18                  18-3
  2. ΣΦΠΧ 17                  18-6
  3. Ν. ΟΠΕΡ 15                  17-5
  4. Σούδα 6                    8-15
  5. Κύδων 6                    7-15
  6. Ακρωτήρι 6                    8-18
  7. Αρκάδι 4                    5-19

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ν. ΟΠΕΡ – ΟΦΗ 3-0

ΤΑ ΣΕΤ: 25-12, 25-10, 25-16.

Ν. ΟΠΕΡ (Γιώργος Μπονατάκης): Δαβαρία, Μιχαήλ, Σουιτσμέ, Εφεντάκη, Χατζάκη, Πετρακάκη, Παπαδάκη, Μανούρη, Στάμου, Γολέμη, Σαριδάκη, Μπεμπή, Τσουρουπάκη, Ανυφαντάκη.

 

Αρκάδι – Αετός 3-0

ΤΑ ΣΕΤ: 25-08, 25-07, 25-19.

ΑΡΚΑΔΙ (Μανώλης Αντωνάκης): Καβουσανού, Βερβερίδη, Μηλά, Μηλάκη, Τζιμπουκάκη, Παυλάκη, Σκούφη, Παπαδάκη, Μεταξάκη, Σταυρουλάκη, Μπενάκη, Φουρφουλάκη, Γιαννούλη, Γιαννουλάκη.

 

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Πήγασος – ΣΦΠ Χανίων                2-3

Ν. ΟΠΕΡ – ΟΦΗ                          3-0

ΟΚΑ Αρκάδι – Αετός                     3-0

Ακρωτήρι – Κύδων                      3-0

 

Η βαθμολογία

Θ.      ΟΜΑΔΑ            Β.                ΣΕΤ

  1. Ν. ΟΠΕΡ 22               23-3
  2. ΣΦΠΧ 21               24-09
  3. Πήγασος 18               20-10
  4. Αρκάδι 13               15-13
  5. Ακρωτήρι 11               14-14
  6. Κύδων 11               14-15
  7. ΟΦΗ 8                 14-20
  8. Αετός 3                 5-23
  9. Παγχανιακός 1                 2-24

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

ΟΦΗ – Ν. ΟΠΕΡ 0-3

ΤΑ ΣΕΤ: 20-25, 22-25, 13-25.

Ν. ΟΠΕΡ (Στέλιος Πετράκης): Βαβουδάκης, Απλαδάς, Βαλουμάς, Ταταράκης, Ποθητός, Χάσικος, Ξυδάκης, Γαλλιάκης.

 

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

ΟΦΗ – Ν. ΟΠΕΡ                            0-3

Αρκάδι – ΓΕΗ (18/01/2020)

Ρεπό: ΣΦΠ Χανίων

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ν. ΟΠΕΡ – ΣΦΠΧ 3-0

ΤΑ ΣΕΤ: 25-12, 25-20, 25-20.

Ν. ΟΠΕΡ (Στέλιος Πετράκης): Εφεντάκη, Δαβαρία, Φοβάκη, Ανυφαντάκη, Παπαδοπετράκη, Τσαμπεκίδου, Κουταλά, Φραγκιαδάκη, Φραγκάκου, Σαριδάκη, Μπεκιαράι, Φραγκιαδάκη Μ., Βενιανάκη.

 

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Κύδων – Ακρωτήρι                                3-2

Ν. ΟΠΕΡ – ΣΦΠ Χανίων                          3-0

ΟΚΑ Αρκάδι – Παγχανιακός                     (23/12)

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Αρκάδι – Κύδων 3-2

ΤΑ ΣΕΤ: 25-22, 23-25, 22-25, 25-12, 15-12.

ΑΡΚΑΔΙ (Μανώλης Αντωνάκης): Μυγιάκη, Αγγελάκη, Χατζηδάκη, Χατζηορφανού, Μπαροτσάκη, Λιονή, Κοτσαρίδη, Ξεκαλάκη Δ., Ξεκαλάκη Μ., Παυλάκη, Φουρφουλάκη.

 

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Άνεμος1 – Σούδα1                       0-3

Ακρωτήρι – Αετός                        3-0

ΟΚΑ Αρκάδι1 – Κύδων                  3-2

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Αρκάδι2 – ΟΠΑ 0-3

ΤΑ ΣΕΤ: 10-25, 12-25, 11-25.

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ2 (Στέλιος Αστρινάκης): Σταυρουλάκη, Τζάρη, Πλουσή, Ζώτο, Σκαρβέλη, Κουτράκη, Ανδρουλάκη, Αγγουριδάκη, Θυμιατζή, Γιουλούντα.

 

Σούδα2 – Ν. ΟΠΕΡ 0-3

ΤΑ ΣΕΤ: 07-25, 09-25, 19-25.

Ν. ΟΠΕΡ (Ήρα Φεντότοβα): Βεργάκη, Παπανίκου, Τσιμπάκου, Σοφουλάκη, Ζουλάκη, Παλοτσάι, Μπακοπούλου, Μούτσου, Χαμπίλι, Ραπτάκη, Χατζηκάκου, Μαραγκουδάκη.