17 °C Rethymno, GR
30/11/2021

Ο,ΤΙ ΗΘΕΛΕ ΕΚΑΝΕ Ο ΦΟΡΓΟΥΟΝΤ ΤΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΤΟΥ ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΥ (72-89)

Ακαδημία… Κουλουριώτη

Υγιεινό περίπατο έκανε η Ακαδημία μέσα στο κλειστό της Αλικαρνασσού, αφού πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα εκτός έδρας με 72-89 απέναντι στον Φιλαθλητικό.
Οι Ρεθυμνιώτες για άλλο ένα παιγνίδι βασίστηκαν στην πολύ καλή άμυνά τους (το είχαν επαναλάβει επιτυχώς και στο παιγνίδι με τον Ηρόδοτο για 20 λεπτά) κι επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό από την αρχή, έφτασαν σε μεγάλο σκορ (23-46) από το α’ ημίχρονο.

Αυτή τη φορά, είχαν στην διάθεσή τους τον Θοδωρή Κουλουριώτη, ο οποίος σκόραρε με όλους τους τρόπους στο αντίπαλο καλάθι. Ο κ. Αντουράκης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του παρατηρώντας ότι, ιδίως στις θέσεις 3-4, διαθέτει πολλές, ιδανικές θα λέγαμε επιλογές, αφού ο Πολιτάκης, ο Χρυσουλάκης μαζί με τον Κουλουριώτη, είναι παιδιά που έχουν εμπειρία αλλά κι αρκετή ενέργεια να βγάλουν σε παιγνίδια όπως αυτά.
Το ματς δεν έφτασε ποτέ σχεδόν σε επίπεδα ανοικτής κόντρας κι έτσι, η Ακαδημία πρόσθεσε άλλους δύο πόντους στην βαθμολογία, μα πολύ δε περισσότερους στον ψυχολογικό τομέα. Δίχως να έχουν ιδιαίτερα δύσκολο έργο οι διαιτητές Βαλούρδος, Βάσος.
Τα δεκάλεπτα: 14-30, 23-46 (ημιχρ.), 48-65, 72-89 (τελικό).
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Χατζηδάκης): Λυρώνης 3 (1), Συντιχάκης 9 (3), Σεϊμένης 8, Θεολογίτης, Δέλτσος, Λογοθέτης 2, Χρυσικός 7, Θεοδωράκης, Μήτσης 23 (4), Ουρανός 14, Καμπουράκης 4, Τζήμας 2.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Αντουράκης): Καρπουζάκης 6 (2), Βαλούμας 2, Τσίγγος, Μαραυγάκης 4, Χρυσουλάκης 16 (1), Γκουσάρης 6 (2), Πολιτάκης 13, Κωνσταντίνου 3, Μπιρλιράκης 6, Κουφός 2, Σταυρουλάκης 6, Κουλουριώτης 29.

Τ’ αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Ηρόδοτος-Δειλινό    89-63
Φιλαθλητικός-Ακαδημία Ρεθ.    72-89
Αναγέννηση-Μεσσαρά    49-52
Σητειακός-Χάνδακας    46-60
Κύδων-Πεδιάδα    53-45

Η βαθμολογία

1. Ηρόδοτος    7
2. Ακαδημία Ρεθύμνου    7
3. Μεσσαρά    7
4. Χάνδακας    7
5. Δειλινό    6 
6. Κύδων    6
7. Αναγέννηση    6
8. Πεδιάδα    5
9. Φιλαθλητικός     5
10. Σητειακός    4

Η επόμενη (5η) αγωνιστική (17/11/12)

Λίντο, 17.00: Χάνδακας-Κύδων
Μοίρες, 18.00: Μεσσαρά-Σητειακός
Μελίνα Μερκούρη, 18.00: Ακαδημία Ρεθύμνου-Αναγέννηση
Χερσόνησος, 18.00: Πεδιάδα-Ηρόδοτος
Λίντο, 19.00: Δειλινό-Φιλαθλητικός