22 °C Rethymno, GR
17/09/2021

ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΡΑΔΑΜΑΝΘΥΣ

Απονομή βραβείων λογοτεχνικού διαγωνισμού «Νίκος Καζαντζάκης»

Την Κυριακή 8 Αυγούστου 2021, στις 8.30 το απόγευμα, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Φεστιβάλ Βιβλίου (Θέατρο Μίκης Θεοδωράκης), θα γίνει η τιμητική εκδήλωση για τους δημιουργούς που διακρίθηκαν στον Λογοτεχνικό Διαγωνισμό «Νίκος Καζαντζάκης», που διοργάνωσαν οι Εκδόσεις Ραδάμανθυς. Επιμέλεια εκδήλωσης – συντονισμός: Ηρακλής Παπαδάκης.

Χαρακτηριστικό του διαγωνισμού, η μεγάλη συμμετοχή σε όλα τα είδη (ποίηση, διήγημα, θέατρο). Χαρακτηριστικά να αναφέρουμε ότι μόνο στην κατηγορία της ποίησης κατατέθηκαν περισσότερα από 1.000 ποιήματα, ενώ μεγάλη ήταν η συμμετοχή και στις κατηγορίες του Διηγήματος και του Θεατρικού. Τα έργα που κατατέθηκαν, για να φτάσουν στα Χανιά, ταξίδεψαν απ’ όλη την Ελλάδα, από την Κύπρο και από άλλες ευρωπαϊκές χώρες (Σκωτία, Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, και από άλλες χώρες), μετατρέποντας εκ των πραγμάτων τον διαγωνισμό σε Διεθνή.

Τα έργα που διακρίθηκαν

Ποιήματα

1ο βραβείο: «Η χαμένη γενιά του Άμπερφαν», από την ποιητική συλλογή «Πρώτες Συγκινήσεις», Βασίλης Διαμαντόπουλος, (ετών 16), Παγκράτι- Αθήνα.

2ο βραβείο: «Διάγνωση αχρωματοψίας», από την ποιητική συλλογή «Εσωτερικές Υποθέσεις», Παναγιώτης Αργυρόπουλος, Πολίχνη- Θεσσαλονίκη.

3ο βραβείο: «Το βεστιάριον», Μαρίνα Μελίδου, Δράμα.

Έπαινοι

Αγέλαστος Πέτρα – Βασιλική Δραγούνη, Γλυφάδα

Αθώες σιωπές – Γιώργος Μπαρδής, Καλέτζι Αττικής

Άκαμπτη πολιτεία – Παναγιώτης Ντάμτσιος, Θεσσαλονίκη

Ανάδυσις – Σωτήρης Τανάι, Λεμεσός, Κύπρος

Αναμνήσεις αντίκες – Γιάννης Παπαθεοδώρου, Αθήνα

Άνευ απολογίας – Ειρήνη Γερονταρά, Αντίκυρα, Βοιωτία

Αφροδίτη – Γιάννης Καιδετζής, Θεσσαλονίκη

Αχαρτογράφητοι – Ζωή Γαλιδάκη, Π. Φάληρο

Βεβήλωση – Αντιγόνη Γεωργακοπούλου, Ιωάννινα

Γερανοί – Ελένη Σ. Ομάδα Δημιουργικής Γραφής Κέντρου Ημέρας «Λωτός» Ε.Κ.Δ.Ψ. & Π. «Κωστής Μπάλλας»

Διάφανο σώμα – Χάρης Κυριακούλης, Καλλιθέα, Ν. Σμύρνη

Λόγος Σχηματικός – Μαγδαληνή Λαμπρογεώργου, Ίλιον, Πετρούπολη

Λουλούδια – Δημήτριος Γκόγκας, Λάρνακα, Κύπρος

Μικρά Απόδειπνα – Σοφία Τσιαλίκη, Κομοτηνή

Μόνο να νιώθω το ρυθμό σου – Μαρία Δημοτάκη, Χανιά

Ο γλάρος – Άγγελος Λάππας, Καλαμάτα

Οδηγίες εκτάκτου ανάγκης – Γρηγόριος Λουκάς, Νέα Ιωνία, Αθήνα

Πρόσθεση – Αθανάσιος Γάκης, Κάτω Τούμπα, Θεσσαλονίκη

Πρωί – Κωνσταντίνος Μαυροματάκης, Θεσσαλονίκη

Σωστά τρένα λάθος θέση – Μαρία Ρεντιφίδου, Αιγάλεω, Αθήνα

Τοπίο Φθινοπωρινό – Στον ΑΥLAN – Αθανάσιος Διαμαντάκης, Λαμία

Τραπέζι – Χριστίνα Καλιακάμπου, Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Τώρα εδώ – Πελαγία Θεοχάρη, Αθήνα

Χαίρε γυναίκα – Βασιλική Ρούμελη, Αριδαία, Πέλλα

Φως είσαι – Μενέλαος Καρανδεινός, Νέα Ιωνία, Αθήνα

Διηγήματα

Βραβεία:

1ο: Ο Αμερικάνος – Αλεξάνδρα Βελισσάρη, Τρίπολη Αρκαδίας

2ο: Ο τρυφερός παλαιστής – Άρης Γεράρδης, Αθήνα

3ο: Χταπόδι – Χριστίνα Καλιακάμπου, Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Έπαινοι:

Ξέρεις από έρωτα; – Ελισάβετ Παρασκευοπούλου, Νέα Ευκαρπία, Θεσσαλονίκη

Ανήμερα των Φώτων – Ειρήνη Γερονταρά, Αντίκυρα Βοιωτίας

Πορφυρά ροδοπέταλα στο χιόνι – Μαρία Στεργιάκη, Πάτρα

Προσωπικός αντίπαλος – Βαγγέλης Κατσούπης, Πάτρα

Θεατρικά Έργα

1ο Βραβείο: Η Καρέκλα – Σοφία Νικολιδάκη, Χανιά

2ο Βραβείο: Άντα – Θανάσης Λιούνης, Ζεφύρι

3ο Βραβείο: Δέκα Δευτερόλεπτα – Γιούλη Αποκατανίδου, Καβάλα

Έπαινος: Σπαράγγια – Ιωάννης Τσεχελίδης, Πτολεμαΐδα

 

Από τις Εκδόσεις Ραδάμανθυς