20 °C Rethymno, GR
28/10/2021

ΔΟΞΑ, ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ, ΚΑΒΑΛΑ ΚΑΙ ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΖΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΗΣ ΚΛΗΡΩΣΗΣ ΤΗΣ SL2

Για γέλια και για κλάματα

Το διαιτητικό δικαστήριο δικαίωσε την ΑΕΛ κι έτσι όσες ομάδες έκαναν μεταγραφές μετά τις 17 Σεπτμβρίου θεωρούνται άκυρες!

… Και εκεί που τολμήσαμε να ψελλίσουμε το «επιτέλους, ας δούμε μια αρχή στη SL2» ήρθαν τα… κάτω-πάνω λίγες ώρες μετά την τέλεση της κλήρωσης του πρωταθλήματος η οποία έλαβε χώρα στο γκολφ της Γλυφάδας.
Η Δόξα Δράμας που, παρεμπιπτόντως μήνυσε τον πρόεδρο της SL2 κ. Λεουτσάκο για το γεγονός ότι, μολονότι πήρε πιστοποιητικό δεν μπήκε στους ομίλους και συνάμα στην κληρωτίδα της λίγκας, η Ζάκυνθος που δεν έχει πάρει πιστοποιητικό αλλά όπως λένε οι παράγοντές της είναι τυπικό το ζήτημα και ο Ασπρόπυργος με την Καβάλα που κι εκείνοι έχουν πιστοποιητικό αλλά όχι ικανό αριθμό ποδοσφαιριστών για να συμπληρώσουν 11αδα, ζητούν επιμόνως να ξαναγίνει η κλήρωση με εκείνους μέσα, άρα να κριθεί άκυρη η κλήρωση, άκυροι και οι υπάρχοντες όμιλοι!
Ναι, κι όμως… Όχι ότι δεν τα λέγαμε και δεν τα γράφαμε όπως έλεγε και ο «Αλενατόρε» Νίκος Αναστόπουλος αλλά το φετινό χάλι, πραγματικά δεν έχει προηγούμενο!
Οι όμιλοι έχουν φτιαχτεί δύο φορές μέχρι τώρα ενώ και η προκήρυξη του πρωταθλήματος έχει μοιραστεί στις ομάδες -πάλι καλά που δεν έχει δημοσιευτεί- άλλες τόσες.
Απαγόρευση χρήσης των μεταγραφών μετά τις 17/9
Το πιο καταπληκτικό όμως είναι αυτό που συνέβη μόλις χθες! Το Διαιτητικό δικαστήριο αποφάσισε τη δικαίωση της ΠΑΕ ΑΕΛ κατά της απόφασης της ΕΠΟ προκειμένου να μην ισχύσουν τα κριτήρια αδειοδότησης μεταγραφών στις ομάδες που ανέβηκαν από τη Football League στην Super League2 μέσω αναδιάρθρωσης.
Η απόφαση αφορά 9 ομάδες (πάλι καλά που σ’ αυτές δεν κατατάσσεται και η Επισκοπή). Πρόκειται για τους Πανσερραϊκό, Ολυμπιακό Βόλου, Θεσπρωτό, Τρίγλια (Ηρακλής), Αλμωπό Αριδαίας, Απόλλωνα Πόντου, Καλλιθέα, Αιγάλεω και Αστέρα Βλαχιώτη.
Τί σημαίνει η παραπάνω απόφαση…; Ότι οι παραπάνω ομάδες που έκαναν μεταγραφές από Ελλάδα ή από το εξωτερικό μετά τις 17 Σεπτεμβρίου οπότε και έληγε η διορία, θεωρούνται άκυρες. Το απίστευτο στην υπόθεση αυτή είναι ότι οι παραπάνω ομάδες λειτούργησαν κατ’ εντολήν της ΕΠΟ!
Το πιο ωραίο επίσης είναι ότι, πολλές από αυτές χθες και σήμερα είχαν αγώνες κυπέλλου γεγονός που απαγορεύει στις ομάδες αυτές να χρησιμοποιήσουν τους παίκτες που απέκτησαν μετά τις 17/9!!!

Ούτε μια παρτίδα τάβλι…

Όλα τα παραπάνω θυμίζουν κάτι από ποδόσφαιρο αλλά ποδόσφαιρο δεν είναι…
Η Super League2 και κυρίως οι άνθρωποι που διοικούν αυτή την κατηγορία μπορεί να έχουν τη διάθεση αλλά το πιο πιθανό είναι ότι δεν είναι σε θέση να υποστηρίξουν ούτε μια παρτίδα τάβλι! Και στον… λαιμό τους παίρνουν και κάποιους ιδιοκτήτες ομάδων που έχουν φτύσει αίμα για να βρεθούν σ’ αυτή την κατηγορία…
Υπενθυμίζουμε ότι την Δευτέρα που μας πέρασε, αποφάσισαν ότι την Τρίτη (που επίσης μας πέρασε) θα περιμένουν τις αποφάσεις της ΕΕΑ και λίγα λεπτά μετά -όπως και έπραξαν- θα θα έβγαζαν τους ομίλους και θα πραγματοποιούσαν την κλήρωση. Είχαν πει δε, ότι το πρωτάθλημα θα ξεκινούσε αυτό το Σαββατοκύριακο!
Τελικά η σέντρα αποφασίστηκε για το επόμενο Σαββατοκύριακο (16-17 Οκτωβρίου) δίχως ωστόσο να έχουν λογαριάσει τους «4» (Δόξα Δράμας, Ασπρόπυργο, Ζάκυνθο και Καβάλα) και το πιο βασικό! Τα τηλεοπτικά δικαιώματα τα οποία όπως όλα δείχνουν θα αναλάβει η ΕΡΤ. Με τόσες ομάδες βέβαια είναι λογικό να αυξηθούν τα έξοδα (ένα παραπάνω αν οι όμιλοι γίνουν με 18 ομάδες) και θα μειωθούν τα έσοδα (η οικονομική τηλεοπτική πίτα θα διαμοιραστεί σε περισσότερα κομμάτια).

Το πρόγραμμα της Επισκοπής (εφόσον δεν αλλάξει κάτι…)

Παρακάτω σας δίνουμε το πρόγραμμα της Επισκοπής έτσι όπως αυτό καταρτίστηκε από την κλήρωση της Γλυφάδας. Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, ουδείς μπορεί να πει με σιγουριά τη δεδομένη χρονική στιγμή αν θα είναι σε ισχύ ή όχι.

Νότιος όμιλος
1η / 16η αγωνιστική
Κηφισιά – Ρόδος
Αστ. Βλαχιώτη – Ηρόδοτος
ΟΦΙ – Παναθηναϊκός Β
Καλλιθέα – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
Λεβαδειακός – Καραϊσκάκης
Χανιά – Καλαμάτα
Εργοτέλης – Αιγάλεω
Διαγόρας – ΑΕΚ Β

2η / 17η αγωνιστική
Ηρόδοτος – Κηφισιά
Παναθηναϊκός Β – Αστ. Βλαχιώτη
ΕΠΙΣΚΟΠΗ– ΟΦΙ
Καραϊσκάκης – Καλλιθέα
Καλαμάτα – Λεβαδειακός
Αιγάλεω – Χανιά
ΑΕΚ Β – Εργοτέλης
Ρόδος – Διαγόρας

3η / 18η αγωνιστική
Κηφισιά – Παναθηναϊκός Β
Αστ. Βλαχιώτη – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
ΟΦΙ – Καραϊσκάκης
Καλλιθέα – Καλαμάτα
Λεβαδειακός – Αιγάλεω
Χανιά – ΑΕΚ Β
Εργοτέλης – Διαγόρας
Ρόδος – Ηρόδοτος

4η / 19η αγωνιστική
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – Κηφισιά
Παναθηναϊκός Β – Ηρόδοτος
Εργοτέλης – Ρόδος
Διαγόρας – Χανιά
ΑΕΚ Β – Λεβαδειακός
Αιγάλεω – Καλλιθέα
Καλαμάτα – ΟΦΙ
Καραϊσκάκης – Αστ. Βλαχιώτη

5η / 20ή αγωνιστική
Κηφισιά – Καραϊσκάκης
Αστ. Βλαχιώτη – Καλαμάτα
ΟΦΙ – Αιγάλεω
Καλλιθέα – ΑΕΚ Β
Λεβαδειακός – Διαγόρας
Χανιά – Εργοτέλης
Ρόδος – Παναθηναϊκός Β
Ηρόδοτος – ΕΠΙΣΚΟΠΗ

6η / 21η αγωνιστική
Καλαμάτα – Κηφισιά
Καραϊσκάκης – Ηρόδοτος
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – Παναθηναϊκός Β
Χανιά – Ρόδος
Εργοτέλης – Λεβαδειακός
Διαγόρας – Καλλιθέα
ΑΕΚ Β – ΟΦΙ
Αιγάλεω – Αστ. Βλαχιώτη

7η / 22η αγωνιστική
Κηφισιά – Αιγάλεω
Αστ. Βλαχιώτη – ΑΕΚ Β
ΟΦΙ – Διαγόρας
Καλλιθέα – Εργοτέλης
Λεβαδειακός – Χανιά
Ρόδος – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
Παναθηναϊκός Β – Καραϊσκάκης
Ηρόδοτος – Καλαμάτα

8η / 23η αγωνιστική
ΑΕΚ Β – Κηφισιά
Αιγάλεω – Ηρόδοτος
Καλαμάτα – Παναθηναϊκός Β
Καραϊσκάκης – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
Λεβαδειακός – Ρόδος
Χανιά – Καλλιθέα
Εργοτέλης – ΟΦΙ
Διαγόρας – Αστ. Βλαχιώτη

9η 24η αγωνιστική
Κηφισιά – Διαγόρας
Αστ. Βλαχιώτη – Εργοτέλης
ΟΦΙ – Χανιά
Καλλιθέα – Λεβαδειακός
Ρόδος – Καραϊσκάκης
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – Καλαμάτα
Παναθηναϊκός Β – Αιγάλεω
Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β

10η / 25η αγωνιστική
Εργοτέλης – Κηφισιά
Διαγόρας – Ηρόδοτος
ΑΕΚ Β – Παναθηναϊκός Β
Αιγάλεω – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
Καλαμάτα – Καραϊσκάκης
Καλλιθέα – Ρόδος
Λεβαδειακός – ΟΦΙ
Χανιά – Αστ. Βλαχιώτη

11η / 26η αγωνιστική
Κηφισιά – Χανιά
Αστ. Βλαχιώτη – Λεβαδειακός
ΟΦΙ – Καλλιθέα
Ρόδος – Καλαμάτα
Καραϊσκάκης – Αιγάλεω
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΑΕΚ Β
Παναθηναϊκός Β – Διαγόρας
Ηρόδοτος – Εργοτέλης

12η / 27η αγωνιστική
Λεβαδειακός – Κηφισιά
Χανιά – Ηρόδοτος
Εργοτέλης – Παναθηναϊκός Β
Διαγόρας – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
ΑΕΚ Β – Καραϊσκάκης
Αιγάλεω – Καλαμάτα
ΟΦΙ – Ρόδος
Καλλιθέα – Αστ. Βλαχιώτη

13η / 28η αγωνιστική
Κηφισιά – Καλλιθέα
Αστ. Βλαχιώτη – ΟΦΙ
Ρόδος – Αιγάλεω
Καλαμάτα – ΑΕΚ Β
Καραϊσκάκης – Διαγόρας
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – Εργοτέλης
Παναθηναϊκός Β – Χανιά
Ηρόδοτος – Λεβαδειακός

14η / 29η αγωνιστική
ΟΦΙ – Κηφισιά
Καλλιθέα – Ηρόδοτος
Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός Β
Χανιά – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
Εργοτέλης – Καραϊσκάκης
Διαγόρας – Καλαμάτα
ΑΕΚ Β – Αιγάλεω
Αστ. Βλαχιώτη – Ρόδος

15η / 30ή αγωνιστική
Κηφισιά – Αστ. Βλαχιώτη
Ρόδος – ΑΕΚ Β
Αιγάλεω – Διαγόρας
Καλαμάτα – Εργοτέλης
Καραϊσκάκης – Χανιά
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – Λεβαδειακός
Παναθηναϊκός Β – Καλλιθέα
Ηρόδοτος – ΟΦΙ