13 °C Rethymno, GR
21/01/2022

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΕΡΑΜΑ, ΑΟΨ ΚΑΙ ΔΟΞΑ - ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ ΣΠΗΛΙ

Νέο ενδιαφέρον στην κορυφή Α’ τοπικού

Άναψε για τα καλά η «μάχη» της κορυφής Α’ τοπικού, μετά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής και τις απώλειες των πρωτοπόρων. Ο Αστέρας Περάματος γνώρισε στις καθυστερήσεις την ήττα με 2-1 από τον Άρη στα Μισσίρια, όμως η Δόξα δεν τα κατάφερε να πλησιάσει στον ένα βαθμό αφού ήρθε 0-0 με τα Λιβάδια.

Νέα απώλεια και για το φιλόδοξο φέτος Ψηλορείτη, που για 3η σερί αγωνιστική δεν γνώρισε τη νίκη, χάνοντας στο γήπεδό του στο 90’ με 0-1 από τον Ποσειδώνα.
«Συγκάτοικοι» στην 4η θέση μετά τις δύσκολες νίκες τους ο Ρεθυμνιακός 1-0 το Μελιδόνι και ο Άρης.
Σε ανοδική πορεία το Σπήλι που κέρδισε άνετα μία ανάσα από την πρώτη θέση, αφού έχει κάνει το ρεπό του.
Ο ΟΦΑ κέρδισε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το σκορ 3-0 τη φιλότιμη Επισκοπή Β’, αλλά και ο Αστέρας 0-2 την ουραγό ομάδα των Μαργαριτών.

Απώλειες πρωτοπόρων Β’ τοπικού

Έχασαν όμως έδαφος και οι πρωτοπόροι Β’ τοπικού αφού ο Τάλως Μελιδονίου ήρθε 0-0 με τα Ρούστικα και ο Απόλλωνας γνώρισε την ήττα από τον ΑΓΟΔΑ.
Συνοπτικά όλη η εικόνα Α’ και Β’ τοπικού έχει ως εξής:

Το πανόραμα της 8ης αγωνιστικής Α’ τοπικού 10 και 11-11-12


Ρεθυμνιακός-Μελιδόνι    1-0

(3’ Μπάρκας)
Διαιτησία: Θ. Χατζημπεκιάρης, Καπετάνιος, Συργούνη.

ΟΦΑ-Επισκοπή Β’    3-0
(7’ Τσακάλι, 80’ Καργάκης, 88’ Τζιλιγκάκης)
Διαιτησία: Κονταξάκης, Παπαδόπουλος, Φραντζεσκάκης.

Ψηλορείτης-Ποσειδώνας    0-1

(89’ Ι.Σ. Σηφακάκης)
Διαιτησία: Δρακακάκης, Φραγκιαδάκης, Παπαδακάκης.

Μαργαρίτες-Αστέρας    0-2

(30’ Κλαψινός, 88’ Άννι)
Διαιτησία: Ι. Χατζημπεκιάρης, Βαββός, Πασίνιος.

Σπήλι-Αετός    5-0
(3’, 7’ (πέναλτι), 18’ Μικρόπουλος, 57’ Λογιάκης, 66’ Ντιμιτρόφ)
Διαιτησία: Φραντζεσκάκης, Δρακακάκης, Βερτούδος.

Λιβάδια-Δόξα    0-0
Διαιτησία: Βοσκάκης, Ψαρρά, Μοχιανάκης.

Άρης-Πέραμα    2-1

(23’ Χαριτάκης, 52’ Παπάζογλου, 92’ Γκούτζος)
Κόκκινες: Δρακάκης (2η κίτρινη), Κουδουνάκης, Κατσαμάς.
Διαιτησία: Παπαδόπουλος, Κονταξάκης, Δασκαλομαρκάκης.

Ρεπό: Ασή Γωνιά

Βαθμολογία Α’ τοπικού (Σε 8 αγώνες)

Α/Α    Ομάδες    Βαθμ.    Αγων.    Τερμ.
1    Πέραμα    18    8    20-8
2    Δόξα    16    8    18-5
3    Σπήλι    15    7    17-6
4    Ρεθυμνιακός    14    8    13-6
5    Άρης    14    8    14-12
6    Ψηλορείτης    13    7    9-7
7    Ποσειδώνας    11    7    10-9
8    ΟΦΑ    10    7    10-9
–    Αστέρας    10    8    9-8
10    Ασή Γωνιά    9    7    7-10
11    Λιβάδια    7    8    9-13
–    Μελιδόνι    7    7    8-10
13    Αετός    4    7    7-20
14    Επισκοπή Β’    3    7    7-24
15    Μαργαρίτες    2    8    5-16

Οι σκόρερ Α’ τοπικού (Σε 8 αγώνες)

1)    Λ. Λογιάκης (Σπήλι)    7
2)    Γ. Χαριτάκης (Πέραμα)    6
–    Κ. Τζιλιγκάκης (ΟΦΑ)    6
4)    Ι.Σ. Σηφακάκης (Ποσειδώνας)    5
5)    Ν. Καψαλάκης (Άρης)    4
–    Θ. Γασπαράκης (Δόξα)    4
–    Μ. Κουβάκης (Μελιδόνι)    4

Αποτελέσματα 6ης αγωνιστικής Β’ τοπικού

Μέλαμπες-Κράνα    0-2
ΕΑΠ-ΠΑΟ Αλφά    5-2
Ρούστικα-Γαράζο    0-0
Πάνορμο-Πηγή    1-1
Καλονύκτι-Κάλυβος    0-2
ΑΓΟΔΑ-Απόλλωνας    4-1
Ρεπό: Φοίνικας

Αύριο η Β’ φάση Κυπέλλου

Με 4 παιχνίδια νοκ-άουτ σε ουδέτερα γήπεδα συνεχίζεται αύριο η Β’ φάση Κυπέλλου ΕΠΣΡ, όπου έχουν ήδη προκριθεί άλλες 4 ομάδες: Πέραμα, Λιβάδια, Μελιδόνι και ΟΦΑ.
Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Τετάρτη 14-11-12

Γήπεδο Περάματος    14:00    Ζωνιανά-Δόξα
Γήπεδο Αρμένων    14:00    Ρεθυμνιακός-Άρης
Γήπεδο Μισσιρίων    14:00    Ψηλορείτης-Σπήλι
Γήπεδο Επισκοπής    18:30    Αστέρας-Ασή Γωνιά

Η 9η αγωνιστική Α’ τοπικού
Σάββατο 17-11-12 (Ώρα 15:00)

Γήπεδο Περάματος    Μελιδόνι-Άρης
Γήπεδο Επισκοπής    Επισκοπή Β’-Ψηλορείτης
Γήπεδο Γερανίου    Ποσειδώνας-Αστέρας
Γήπεδο Ασή Γωνιάς    Ασή Γωνιά-Σπήλι

Κυριακή 18-11-12 (Ώρα 11:00)

Γήπεδο Μισσιρίων    Δόξα-Μαργαρίτες
Γήπεδο Περάματος    Πέραμα-Λιβάδια

Κυριακή 18-11-12 (Ώρα 15:00)

Γήπεδο Ανωγείων    Αετός-ΟΦΑ