22/05/2022

Β' ΤΟΠΙΚΟ: ΝΙΚΗΣΑΝ 3-2 ΤΗ ΦΛΟΓΑ ΡΟΥΣΤΙΚΩΝ

Οι Μέλαμπες από θέση ισχύος

Το μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής ανέδειξε νικήτρια ομάδα τις Μέλαμπες! Ο Ξυδάκης στο 85′ ήταν ο χρυσός σκόρερ για τις Μέλαμπες οι οποίες έκαναν ανατροπή της ανατροπής και επικράτησαν της Φλόγας Ρουστίκων που από την πλευρά της πνέει τα μένεα για τη διαιτησία (εξέδωσε και σχετική ανακοίνωση που μπορείτε να διαβάσετε στο www.rethnea.gr.
Επρόκειτο για ένα σπουδαίο αγώνα όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με τη Φλόγα Ρουστίκων να απαντάει ως το 50′ με δύο τέρματα.
Στο τελευταίο 10λεπτο το σκηνικό γύρισε και οι Μέλαμπες έφτασαν σ’ αυτό το 3-2 που τους δίνει το δικαίωμα να ελπίζουν ότι μπορούν να ξεκινήσουν τον γ’ γύρο (θα διεξαχθεί σε ουδέτερες έδρες) από θέση ισχύος. Βλέπετε, οι πρωτοπόροι αποσπάστηκαν στην πιο κρίσιμη χρονική στιγμή 6 βαθμών από τη 2η Φλόγα Ρουστίκων
Στο άλλο ματς, ο Παναρκαδικός επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα με σκορ 7-2.

7. Αγία Γαλήνη * ..- ….13 …0-0-13 ….-
* Η Αγία Γαλήνη έχει 3 μηδενισμούς και αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.

Η ανακοίνωση της Φλόγας Ρουστίκων

«Η ποδοσφαιρική οικογένεια της Φλόγας Ρουστικων αισθάνεται την ανάγκη να εκφράσει την έντονη διαμαρτυρία και δυσαρέσκεια της για τα όσα απείρου κάλλους διαδραματίστηκαν στον αγώνα της Κυριακής 20/2 μεταξύ της ομάδας μας και της ομάδας των Μελαμπων.. Ας τα πάρουμε όμως με την σειρά.. Ευρισκόμενοι στο γήπεδο περίπου μιάμιση ώρα πρίν την έναρξη του αγώνα και ενώ είχαν απομείνει δέκα λεπτά πρίν ξεκινήσει ενημερωθήκαμε από τον διαιτητή της αναμέτρησης ότι το Ράπιντ τέστ του ποδοσφαιριστή μας Φραγκιαδάκη Στέλιου και βασικού τερματοφύλακα μας δεν γινόταν δεκτό απο το σύστημα. Πηγαίνοντας στα αποδυτήρια των διαιτητών και επιδεικνύοντας από το κινητό μας τηλέφωνο το πιστοποιητικό, ως διά μαγείας, έγινε αποδεκτό.

Ο κύριος διαιτητής όμως το ήθελε και τυπωμένο όπως πολύ σωστά γράφει η οδηγία και ο κανονισμός, αφήνοντας όμως στην διακριτική ευχέρεια του άρχοντα του αγώνα την απόφαση, αν γίνεται η δεν γίνεται αποδεκτό.

Η απόφασή του λοιπόν πέντε λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα ήταν ότι δεν γίνεται αποδεκτό. Εμείς αμέσως ζητήσαμε όπως έχουμε δικαίωμα βάσει κανονισμού να καθυστερήσει η έναρξη είκοσι λεπτά ούτως ώστε να προλάβουμε να εκτυπώσουμε και να προσκομίσουμε το τεστ. Η απάντηση του ήταν αρνητική με την δικαιολογία ότι υπάρχει αναπληρωματικός τερματοφύλακας και δεν θα περιμένει το τεστ του βασικού τερματοφύλακα. Εν το μεταξύ, εμείς στην απόγνωσή μας, διότι το παιχνίδι ήταν κομβικής σημασίας και κρινόταν το πρωτάθλημα, ζητήσαμε από την ομάδα των Μελαμπων εκτυπωτή και η απάντηση της διοίκησης ήταν ότι δεν υπάρχει στο γήπεδο..(σε μια ομάδα πλήρως εξοπλισμένη απ’ ότι γνωρίζουμε)..τηλεφωνώντας στον πρόεδρο του χωριού η απάντηση ήταν ότι τελείωσε το μελάνι. Γυρνώντας από πόρτα σε πόρτα και ζητώντας εκτυπωτή σε μια κοινωνία 400 μόνιμων κατοίκων δεν υπήρχε κανένας εκτυπωτής εν έτει 2022.

Άκουσον-άκουσον! Καταλήξαμε λοιπόν στο διπλανό χωριό των Ακουμίων όπου σε ένα βενζινάδικο βρέθηκε επιτέλους εκτυπωτής και καταφέραμε να τυπώσουμε το τεστ και γυρνώντας στο γήπεδο ακριβώς στις 4:18 , δηλαδή 18 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα και ενώ ήδη είχαμε δεχτεί γκολ.

Επειδή ο κύριος διαιτητής δεν μπορούσε να περιμένει βάσει κανονισμού 20 λεπτά να του προσκομίσουμε το χαρτί του τεστ. Εδώ θέλουμε να παραπέμψουμε σε ανάλογη περίπτωση σε αγώνα μεταξύ της ΕΑΠ και της Δόξας Πλατανιά όπου βρέθηκαν 6 ποδοσφαιριστές της φιλοξενούμενης ομάδας χωρίς να έχουν τυπωμένο το Ράπιντ τεστ και αμέσως -και είναι προς τιμήν της- η γηπεδούχος ομάδα έφερε εκτυπωτή και τύπωσε τα τεστ ενώ ο αγώνας ήταν πολύ σημαντικός για εκείνη.

Υπάρχει και σχετική ανακοίνωση της φιλοξενούμενης ομάδας όπου ευχαριστεί θερμά τους γηπεδούχους… αυτό είναι κύριοι το ποδόσφαιρο που θέλουμε… πάμε παρακάτω;

Στο ημίχρονο του αγώνα όπου το σκορ ήταν ισόπαλο (1-1) ποδοσφαιριστής της ομάδας των Μελαμπων κατευθυνόμενος προς τα αποδυτήρια έκανε ρίψη μπουκαλιού νερού προς το πρόσωπο του προέδρου και του αντιπρόεδρου της ομάδας μας χωρίς να έχει προηγηθεί από μέρους τους η παραμικρή κουβέντα.

Κατόπιν 15 περίπου άτομα ερχόμενοι από την εξέδρα όπου η πλειοψηφία τους ήταν υπό την επήρεια αλκοόλ προσπάθησαν να λιντσάρουν τον πρόεδρο και τον αντιπρόεδρο που βρισκόταν έξω από το γήπεδο. Δεχτήκαμε φραστική και σεξιστική επίθεση προς το πρόσωπο της γυναίκας του προέδρου και της κόρης του όπως επίσης και όλων των γυναικών που συνόδευαν την ομάδα και τους ποδοσφαιριστές μας. Καμία προστασία απο τους υπεύθυνους. Αυτό κύριοι δεν είναι φιλοξενία και μέθοδοι κανιβαλισμού και νόμοι της ζούγκλας δεν χωράνε στον αθλητισμό και σε μια κοινωνία ανθρώπινη.

Οφειλουμε βέβαια να αναγνωρίσουμε και να ευχαριστήσουμε τον πρόεδρο της γηπεδούχου ομάδας ο οποίος κατέβαλε προσπάθειες για να κατευνάσει τα πνεύματα. εμείς σαν ομάδα διαμαρτυρόμαστε έντονα και παρακαλούμε όλους τους αρμόδιους φορείς να λάβουν γνώση και θέση για τις απαράδεκτες αυτές συμπεριφορές ούτως ώστε αυτό το απόστημα να σπάσει επιτέλους. Αρκετά…

Για το αγωνιστικό κομμάτι δεν θα αναφερθούμε καθόλου διότι δεν αξίζει και ίσως θεωρηθεί ότι όλα αυτά τα αναφέρουμε επειδή χάσαμε το παιχνίδι. Ειλικρινά και χωρίς ίχνος υποκρισίας τα ίδια θα αναφέραμε μίας και τα παραπάνω είναι αληθινά γεγονότα. Ευχαριστούμε πολύ και αναμένουμε με προσοχή την συνέχεια.»