20 °C Rethymno, GR
24/05/2022

ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ ΜΕ 7-9 ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Οριστικά στα πλέι άουτ ο ΝΟΡ

Μία ήττα που φέρνει πιο κοντά τον ΝΟΡ στα πλέι άουτ γνώρισαν τα κορίτσια της ρεθεμνιώτικης ομάδας μέσα στα Χανιά από τη ΝΕ Πατρών. Αυτό ήταν το ματς από το οποίο ο ΝΟΡ περίμενε να πάρει βαθμούς (όχι πως ήταν εύκολο) μήπως και προλάβει να ενταχθεί στο γκρουπ των πρώτων 9 ομάδων. Αυτό δεν συνέβη αφού έχασε με 7-9 .
Ιδίως από το β’ 8λεπτο και έπειτα, όταν μετά το αρχικό καλό ξεκίνημα των πολιστριών του Ανέστη Πεσμαντζόγλου (3-2), η Αναστασία Σαπκίνα και η Μαρία Ντάσιου σκόραραν από τρία τέρματα και απάντησαν στα τέσσερα της Αμαρόζα.
Η Πάτρα έτρεξε ένα σερί 2-6 και αφού προηγουμένως είχε πάρει κεφάλι στο σκορ (πριν λήξει το α’ ημίχρονο με 4-5). Από τότε, η Πάτρα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα ως το τέλος.

Τα 8λεπτα: 3-2, 1-3, 1-3, 2-1
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Αν. Πεσματζόγλου): Καραγιάννη, Μακ Κι, Αμορόζα 4, Κυριακάκη 2, Φαρμάκη, Τσιουγκρή 1, Παναγιωτάκη, Φραγγελάκη, Λιμπιτάκη Στ., Λαμπαθάκη, Μπιρλιράκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Τσακωνάκη.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Κ. Σακκαλής): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σάντσεζ Λορένα, Πετάση 1, Κουρέτα 1, Σαπκίνα 3, Λυκοθανάση 1, Ζοφώλη, Ντάσιου 3, Νιαρχάκου.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
Νηρέας Χαλ. – ΝΟ Βουλιαγμένης …5-21
Τα 8λεπτα: 0-6, 1-3, 3-6, 1-6.
Γλυφάδα – Πανιώνιος …………………13-10
Τα 8λεπτα: 3-1, 4-2, 1-4, 5-3
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΕ Πατρών ………….7-9
Τα 8λεπτα: : 3-2, 1-3, 1-3, 2-1
ΝΟ Λάρισας – ΠΑΟΚ ………………..11-10
Τα 8λεπτα: 3-2, 4-2, 1-1, 3-5.
Ολυμπιακός – Ηλυσιακός ……………11-8
ΑΕΚ – Εθνικός (αναβλήθηκε)

Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Αγ. Γκολ
1. Ολυμπιακός ………….36 …12 ..246-56
2. ΑΝΟ Γλυφάδας ……36 …12 …175-72
3. Εθνικός ………………28….13 …173-89
-. ΝΟ Βουλιαγμένης ..28… 11 …143-57
5. Πανιώνιος ………….25 …14 …149-120
6. ΑΕΚ …………………..22 …13 …161-129
7. ΝΟ Λάρισας ……….19 …14 …145-166
8. ΝΕ Πατρών ………..19 …14 ..121-157
9. ΝΟ Ρεθύμνου ……..12 …13 …99-188
10. Νηρέας Χαλ. ……..4 ….14 …80-181
-. ΠΑΟΚ …………………4 …14 ….90-227
12. Ηλυσιακός …………0 …14 ….85-219

Η επόμενη (15η) αγωνιστική
Σάββατο 5 Μαρτίου
13.30: Ηλυσιακός – ΝΟΡ
16.00: Εθνικός – Ολυμπιακός
16.00: Πανιώνιος – ΝΟ Λάρισας
16.00: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ
17.00: ΑΝΟ Γλυφάδας – Νηρέας Χαλ.
19.00: ΝΕ Πατρών – ΝΟ Βουλιαγμένης