29 °C Rethymno, GR
12/08/2022

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΡΗΤΗΣ

Παναρετάκη – Περάκη και Ζερβουδάκης στην ΕΚΑΣΚ

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε στην πόλη του Ηρακλείου το κάλεσμα των παικτών και των παικτριών μικρής ηλικίας για το αναπτυξιακό Κρήτης.

Η κλήση των παιδιών τελέστη υπό την παρουσία του Κώστα Μίσσα και του Γιώργου Λημνιάτη που παρακολούθησαν για δύο ημέρες τους διαγωνιζόμενους που συγκεντρώθηκαν απ’ όλους τους συλλόγους της Κρήτης, προκειμένου να στελεχώσουν τις ομάδες της ΕΚΑΣΚ. Κάποια παιδιά μάλιστα ίσως επιλεγούν στην προεθνική. Το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό τηρουμένων των αναλογιών κι ομολογουμένως όλοι όσοι βρέθηκαν στα Κλειστά Γυμναστήρια απόλαυσαν τις προσπάθειες των παιδιών.
Από το Ρέθυμνο στην ομάδα των κοριτσιών μπήκαν δύο κοπέλες από τον ΟΚΑ Αρκάδι, η Παναρετάκη και η Περάκη, ενώ σ’ αυτή των αγοριών ο Ζερβουδάκης ήταν αυτός που επελέγη (αγωνίζεται στον ΑΓΟΡ).
Η Επιτροπή του Αναπτυξιακού δεν λησμόνησε να ευχαριστήσει τα ίδια τα παιδιά για τη συμμετοχή τους, τους γονείς τους, τις ομάδες που κάνουν μία πολύ δύσκολη δουλειά υπό αντίξοες οικονομικά συνθήκες και φυσικά τους Ομοσπονδιακούς Προπονητές όσο και τους Προπονητές του Αναπτυξιακού Προγράμματος της Ε.ΚΑ.Σ.Κ για τον άψογο τρόπο που μετέδωσαν στα παιδιά την γνώση και την εμπειρία που έχουν αποκομίσει τόσα χρόνια στους αγωνιστικούς χώρους.
Παράλληλα ανακοινώθηκαν τα ονόματα των παιδιών που επιλέγησαν προκειμένου να στελεχώσουν τις αντιπροσωπευτικές ομάδες της ΕΚΑΣΚ:
Επιπροσθέτως, πρέπει να τονίσουμε ότι τα κλιμάκια των Νομών θα συνεχίσουν τις προπονήσεις βάσει του Αναπτυξιακού Προγράμματος, αφού αυτά μαζί με τα Σωματεία της Κρήτης αποτελούν τις πηγές ταλέντων που θα συνεχίσουν να τροφοδοτούν τα αντιπροσωπευτικά μας συγκροτήματα.

ΕΚΑΣΚ (Κορίτσια)

1.    Στυλιανουδάκη (Πλατανιάς)
2.    Μιχαλοπούλου (ΑΟΑΝ)
3.    Δανδουλάκη (Ηρόδοτος)
4.    Βαρελύση (Ηρόδοτος)
5.    Καρλάφτη (Ηρόδοτος)
6.    Τσουγκράκη (ΟΑΧ)
7.    Φραγκιουδάκη (ΟΑΧ)
8.    Τσιχλάκη (ΟΑΧ)
9.    Σπανουδάκη (ΟΑΧ)
10.    Χατζάκη (ΟΑΧ)
11.    Δασκαλάκη (ΟΑΧ)
12.    Παναρετάκη (Αρκάδι)
13.    Περάκη (Αρκάδι)

ΕΚΑΣΚ (Αγόρια)

1.    Ζερβουδάκης (ΑΓΟΡ)
2.    Πλακογιάννης (Ιεράπετρα)
3.    Β. Παπαδάκης (Ιεράπετρα)
4.    Μηλάς (ΑΟΑΝ)
5.    Καβαλαράκης (Ηρόδοτος)
6.    Καφούσης (Ηρόδοτος)
7.    Χριστοφορίδης (Κύδωνας)
8.    Βλαχάκης (Κύδωνας)
9.    Πεδιαδιτάκης (Ηράκλειο)
10.    Γ. Καλαϊτζάκης (Ηράκλειο)
11.    Π. Καλαϊτζάκης (Ηράκλειο)
12.    Σ. Καλομοίρης (Ηράκλειο)
13.    Μαχαιριανάκης (Ηράκλειο)
14.    Ζερβουδάκης (ΟΦΗ)
15.    Φουντοραδάκης (ΣΑΟ)