Το Τοπικό πρωτάθλημα Κρήτης Παγκρατίου αθλήματος διεξάγεται για 2η συναπτή χρονιά στο Ρέθυμνο. Το κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», όπου θα λάβει χώρα η διοργάνωση αυτό το Σαββατοκύριακο είναι έτοιμο να φιλοξενήσει 20 συλλόγους, οι οποίοι θα αριθμούν πάνω από 400 αθλητές-τριες.
Η εκδήλωση θα διεξαχθεί με την υποστήριξη Περιφέρειας Κρήτης, την αιγίδα της ΕΟΠΑ και την έγκριση της ΓΓΑ, ενώ το «παρών» αναμένεται να δώσει ο γενικός γραμματέας της ΕΟΠΑ, Παναγιώτης Κανελλόπουλος.
Το ενδιαφέρον από τους συλλόγους της Κρήτης είναι ζωηρό, αφού πρόκειται για το μεγαλύτερο διασυλλογικό πρωτάθλημα της χώρας!
Οι αγώνες θα αφορούν τα παλαίσματα και αυτά της ημιεπαφής.
Πιο συγκεκριμένα, το Σάββατο θα έχουμε αγώνες στις κατηγορίες των ηλικιών 12-13, 14-15, 16-17 και 18+ και την Κυριακή σ’ αυτές των 6-7, 8-9 και 10-11.