21 °C Rethymno, GR
28/09/2021

Ρεθεμνιώτικο… χρώμα στα «Βενιζέλεια – Χανιά 2021»

Η Κρήτη και συγκεκριμένα τα Χανιά… φορούν τα καλά τους για να φιλοξενήσουν το ιστορικό διεθνές μίτινγκ «Βενιζέλεια-Χανιά 2021».  Μερικά από τα κορυφαία ονόματα της γηραιάς ηπείρου και φυσικά της Ελλάδας αλλά και επίλεκτοι αθλητές της Κρήτης, θα δώσουν το «παρών» σε μία διοργάνωση που αναμένεται να συγκεντρώσει πάνω της όλα τα βλέμματα.

Οι διοργανωτές και συνδιοργανωτές των αγώνων  Σ.Ε.Γ.Α.Σ.,  Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κρήτης,  Α.Ο. Κύδων Χανίων, Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος,  Περιφέρεια Κρήτης και  Δήμος Χανίων, με την υποστήριξη μεγάλου αριθμού φορέων, επιχειρήσεων και οργανισμών δίνουν την ευκαιρία σε περισσότερους από 140 αθλητές – αθλήτριες από 27 χώρες της Ευρώπης, να συμμετέχουν στο μίτινγκ (29-30 Μαΐου) της ευρωπαϊκής κατηγορίας «ΕΑΑ Bronze» και με τις επιδόσεις που θα πετύχουν να διεκδικήσουν τη συμμετοχή τους στους ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο και στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Το «παρών» θα δώσουν και Ρεθεμνιώτες αθλητές που έχουν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία να μετρήσουν δυνάμεις ενόψει των Πανελληνίων πρωταθλημάτων και φυσικά να… γεμίσουν με εμπειρίες.

Από το τμήμα στίβου του Αρκαδίου θα αγωνιστούν:

400μ. Ανδρών: Αριστείδης Φετοκάκης.

400μ. Γυναικών: Χαρά Χλιαουτάκη, Μαριγιάννα Δροσάκη.

1200μ. Αγοριών: Μιχάλης Χατζημαρκάκης, Γαβριήλ Συριανόγλου.

1200μ. Κοριτσιών: Αλεξάνδρα Βραβορίτη, Ιφιγένεια Περακάκη, Μαρία Σαρμάνη.

-Η Μαρία Κλαψινού έχει ενοχλήσεις στην ποδοκνημική, κάνει θεραπεία και ουσιαστικά προφυλάσσεται για τη συνέχεια και για επίσημα.

Το πρόγραμμα των αγώνων

 Ώρα έναρξης Σάββατο 29 Μαΐου Ανδρών / Γυναικών  
15.30 Σφυροβολία Γυναικών.

Κ18 Γυναικών-Ανδρών

Εκτός Προγράμματος
16.00                        Επί Κοντώ Κ16

Αγοριών – Κοριτσιών

Εκτός  Επίσημου

Προγράμματος

17:00 Σφυροβολία Ανδρών  
17.00 Ύψος Κ18 Ανδρών – Γυναικών Εκτός Προγράμματος
17.30 Επί Κοντώ Κ20 Ανδρών – Γυναικών Εκτός Προγράμματος

 

Ώρα έναρξης Κυριακή 30 Μαΐου    
16:20 80μ. K16 Αγοριών – Κοριτσιών Εκτός Επίσημου Προγράμματος
16:30 Άλμα Τριπλούν            Ανδρών  
16:40                ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ    
17:05                   Σφαιροβολία Ανδρών  
17:10    100μ. με Εμπόδια              Γυναικών  
17:25 100μ. Ανδρών Τελική Σειρά 1
17:35 100μ. Ανδρών Τελική Σειρά 2
17:40                   Άλμα σε Ύψος Γυναικών  
17:45 100μ.             Γυναικών          Τελική Σειρά 1
17:55 100μ. Γυναικών Τελική Σειρά 2
18.00 Άλμα σε Μήκος Ανδρών  
18:05 1.500μ. Ανδρών  
18:10                   Δισκοβολία Κ20 Ανδρών Εκτός Προγράμματος
18:15 800μ.             Γυναικών  
18:25 400μ. Ανδρών Τελική Σειρά 1
18:35 400μ. Ανδρών Τελική Σειρά 2
18:45 400μ. Γυναικών Τελική Σειρά 1
18:55 400μ. Γυναικών Τελική Σειρά 2
19.10 800μ. για αθλητές της Κρήτης Ανδρών Εκτός Προγράμματος
19.25 1.200m  Κ16 Κ16

Αγοριών – Κοριτσιών

Εκτός Επίσημου Προγράμματος
19.30 Άλμα Τριπλούν Γυναικών  

*Η ΕΡΤ θα μεταδώσει τους αγώνες της Κυριακής από τις 17:00 έως τις 19:00.