21/09/2021

ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΠΩΘΕΙ ΤΟ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 5 ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ

Φιλικά δίχως χαμόγελα ή απογοητεύσεις…

Τα πεντε φιλικά παιγνίδια που πραγματοποιήθηκαν αυτό το Σαββατοκύριακο στο τοπικό Ρέθυμνο έδειξαν, αν μη τί άλλο, ότι σε όλους έλειψε η… μπάλα. Για τους ποδοσφαιριστές η κίνηση και οι μάχες, για τους προπονητές το κοουτσάρισμα, για τις διοικήσεις οι φιλοδοξίες και για τους φιλάθλους η ελεύθερη, η κοινή θέα στα πράσινα γήπεδα.
Ας δούμε τί έκαναν οι ομάδες όπου άλλες κέρδισαν, άλλες έχασαν αλλά που όμως θα πρέπει σε όλες να δοθεί μια περίοδος χάριτος αφού, μην ξεχνάμε ότι, πέρασαν 10 ολόκληροι μήνες για να πατήσουν τα μέλη τους στα γήπεδα.

Ρεθυμνιακός – Δόξα 5-1

Πρώτο δείγμα άκρως θετικό ήταν αυτό που εμφάνισε ο Ρεθυμνιακός στο γήπεδο της Σοχώρας. Στο πρώτο του φιλικό 80λεπτης διάρκειας απέναντι στη Δόξα (για εκείνη ήταν το 2ο μετά τη νίκη με 1-4 επί της Επισκοπής Κ19), κέρδισε με σκορ 5-1.
Η ομάδα του Νίκου Μαθιουδάκη προηγήθηκε με σκόρερ τον Χρήστο Μερτίρι στο 17′. Η Δόξα ισοφάρισε με πλασέ του Καργάκη στο 43’. Ο Ρεθυμνιακός ξαναπήρε προβάδισμα στο 43′ με δυο γκολ του νεοαποκτηθέντα Μάγγου στο 45′ και στο 47′ ενώ στο 55′ και πάλι ο Μερτίρι έκανε το 4-1.
Ήταν ηλίου φαεινότερον ότι οι της Δόξας είχαν μείνει από δυνάμεις ενώ είναι δεδομένο ότι χάλασε η χημεία -και για τους δύο- με τις πολλές αλλαγές που έγιναν. Στο 69ο λεπτό ο Στέλιος Δελήμπασης έχασε την ευκαιρία να μειώσει πάντως αφού έστειλε άουτ το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Στο 71′ ο Χρήστος Μερτίρι σημείωσε άλλο ένα τέρμα και το 5-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Άρης – ΕΑΠ 3-0

Φιλική αναμέτρηση είχαμε και στα Μισίρια. Ο Άρης έδειξε αρκετά ζωντανός και με μεγάλη «πειθώ» μπροστά από την εστία της ΕΑΠ εξ ου και το ότι επικράτησε με 3-0.
Και οι δύο ομάδες βέβαια είχαν τις καλές και τις κακές τους στιγμές με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ και στην ψυχολογία όταν στο 12’ από τη σέντρα του Αντουράκη, ο Σηφακάκης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 61′ ο ίδιος παίκτης από κοντά διπλασίασε τα τέρματα του Άρη κάνοντας το 2-0 ενώ το 3-0 έγραψε ο Γιαννόπουλος με πλασέ.

Επισκοπή Κ19 – Ποσειδώνας 3-2

Νίκη για την Κ19 της Επισκοπής είχαμε στο γήπεδο «γυπαeτών» απέναντι στον Ποσειδώνα με 3-2. Αυτό ήταν το δεύτερο φιλικό της παιγνίδι και σίγουρα άρεσε για κάτι παραπάνω από 50 λεπτά. Δεν ήταν μόνο ότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την ομάδα του Στέλιου Κοζανίδη (28′ Βλαστός) που είναι σαφώς πιο αθλητική σε σχέση με τα περασμένα χρόνια, αλλά έδειξε να έχει, καλά για την εποχή, τρεξίματα.
Αφού λοιπόν ο Ποσειδώνας που, κι αυτός στάθηκε άτυχος στο 34′ με το δοκάρι του αειθαλούς Βλαστού (εκεί θα γινόταν το 2-0), ήρθε η ισοφάριση στο 38′ με άψογο πλασέ του Τζωρτζινάκη.
Στην επανάληψη, στο 62′, ο Πεκίνι που μπήκε ως αλλαγή, είχε καλή απόδοση, κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος για να γίνει το 2-1.
Στο 76′ ήρθε και το 3ο γκολ για τους γηπεδούχους έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ωραία κοφτή τρίπλα και σουτ στο «Γ» από τον Σήφη Τσιλεδάκη.
Στο 78′ (έπαιξαν 80λεπτο) η ομάδα του Γερανίου μείωσε με τον Κουνδουράκη με ωραία κεφαλιά-«ψαράκι» διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Απόλλων Αγ. Ιωάννη – Αστέρας Ρ. 3-1

Πιο μπροστά έδειξε να βρίσκεται ο Απόλλωνας Χανίων σε σχέση με τον Αστέρα όσον αφορά την προετοιμασία. Παράλληλα, δείχνει μία ομάδα με μεγάλες αγωνιστικές βλέψεις όσον αφορά τον τίτλο στο γειτονικό πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ μετά και τις τελευταίες τελευταίες προσθήκες καλών ποδοσφαιριστών.
Ο Αστέρας είχε πάντως ρυθμό έως ότου τον κρατούσαν οι δυνάμεις του. Ήταν άλλωστε αυτός που προηγήθηκε στο 13′ με τον Βελονάκη. Οι Χανιώτες ισοφάρισαν με τον Δρακάκη. Στην επανάληψη πήραν προβάδισμα με τον Ψαράκη στο 52′ και στο 67′ ξανά ο Δρακάκης έκανε το τελικό 3-1.

Τάλως Μελιδονίου – Αρκάδι Αγγελιανών 0-0

Μοιρασμένο στο… 0-0 ήταν το φιλικό που έδωσαν Τάλως και Αρκάδι στο γήπεδο του Μελιδονίου. Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές και τις μέτριες στιγμές τους δείχνοντας πάντως ότι θα κάνουν «ζημιές» στο φετινό πρωτάθλημα. Άλλωστε όλο αυτό το διάστημα, εκτός από την φυσική κατάσταση και το αγωνιστικό πλάνο που θέλουν να περάσουν οι προπονητές, οι ομάδες φτιάχνουν και τον χαρακτήρα τους.