Η 1η αγωνιστική έπεσε «βαριά» στο στομάχι των ομάδων του Ρεθύμνου, καθώς γνώρισαν τις ήττες με το ίδιο σκορ (5-1) τόσο στην ομάδα των Παίδων όσο και σ’ αυτή των Νέων.
Για τους καλά γνωρίζοντες, το Ηράκλειο είναι μια από τις καλύτερες ποδοσφαιρικές σχολές στην Ελλάδα, αν και τα
![](/uploads/news/17-10-2013/DOC.20131016.255858.NEOi 2.JPG)
τελευταία τρία χρόνια, σε επίπεδο Νέων, το Ρέθυμνο είχε αρχίσει να την κοιτά στα μάτια.
Η διαφορά έγινε και πάλι χαώδης με τον όμορο νομό να δείχνει ότι και φέτος θα κατέχει το μονοπώλιο των νικών, όπου κι αν αγωνίζεται.
Όσον αφορά τις ρεθυμνιώτικες ομάδες, έδειξαν ότι βρίσκονται ακόμη στην αρχή και ότι χρειάζονται πολλή δουλειά με το νέο τους προπονητή Γιώργο Μανωλακάκη.
Αγωνιστικά δεν μπορούμε να σταθούμε σε κριτική.
Αμφότεροι οι αγώνες έδειξαν ότι αποτέλεσαν μια τυπική διαδικασία για το Ηράκλειο που είχε το «πάνω χέρι» και την πρωτοβουλία των κινήσεων σ’ όλη τη διάρκεια των αγώνων.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή…
ΠΑΙΔΕΣ: Ηράκλειο – Ρέθυμνο 5-1
Η πρώτη μάχη δόθηκε ανάμεσα στους παίδες. Το α’ ημίχρονο για τη ρεθυμνιώτικη ομάδα μπορεί να μην ήταν αναίμακτο, ωστόσο μία και μοναδική φορά προδόθηκε από την άμυνά του όταν στο 30’ οι Ηρακλειώτες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Πιο αναλυτικά:
Δύο σωτήριες επεμβάσεις του Μαν. Χνάρη που έσωσε την εστία του στο 10’ και 11’ από σουτ Καλαϊτζάκη και Μαυροειδή.
Το σκορ άνοιξε στο 30’ για το Ηράκλειο από σουτ του Κομνηνού μέσα από την περιοχή.
Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Ταταρίδης διπλασιάζει το δείχτη του σκορ.
Η συνέχεια ήταν εύκολη για τους γηπεδούχους που σκόραραν στο 58’ με πλασέ του Λαγουδάκη και τρία λεπτά αργότερα με ωραίο σουτ ο Ταταρίδης το 4-0.
Από φάουλ του Κομνηνού στο 65’ ο Μαυροειδής διαμορφώνει το τελικό 5-0.
Διαιτησία: Ζαχαριουδάκης, Μουρτζάκης, Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μπασκάκης): Αγγελιδάκης, Καλογεράκης (61’ Αποστολάκης), Ανυφαντάκης (58’ Κουτεντάκης), Γιαπιντζάκης, Λέλεκας, Πλαϊτάκης, Λαγουδάκης, Μαυροειδής, Κομνηνός, Καλαϊτζάκης (71’ Ρεμιδιανάκης), Ταταρίδης.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γ. Μανωλακάκης): Χνάρης, Κώτσιος (26’ Λαγουδάκης), Καργάκης, Σηφακάκης, Αλεξίου, Καλογεράκης, Καραγιώργος, Πετρίδης, Βερνάδος, (43’ Λαζίδης), Κουτάντος, Πρινιανάκης (62’ Ψυχαράκης).
ΝΕΟΙ: Ηράκλειο – Ρέθυμνο 5-1
Η δεύτερη μάχη, κρίθηκε κι αυτή στο β’ ημίχρονο. Το Ρέθυμνο έδειξε να ελέγχει αρχικά την πίεση αλλά στην επανάληψη, η απόδοσή του έπεσε κατακόρυφα με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο.
Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους καλή προσπάθεια άνοιξαν το σκορ, μετά από αντεπίθεση ο Φρογάκης κάνει το 1-0 από σέντρα του Μανουσάκη.
Δέκα λεπτά αργότερα κοντά στην ισοφάριση οι Ρεθυμνιώτες, όταν σε πλασέ του Ασπρομάτη ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Παπαδάκης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Στο τελευταίο 5λεπτο του ημιχρόνου σέντρα-σουτ Καρταλιανάκη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 43’ από κόρνερ Σημαιάκη ο Μανουσάκης τη δυνατή κεφαλιά μόλις άουτ.
Το 2-0 έγινε στο 52’ με κοντινό σουτ του Μανουσάκη και στο επόμενο λεπτό από πάσα του σκόρερ ο Λουρίδας από κοντά ανεβάζει το δείχτη του σκορ στο 3-0.
Ο Ζούκα Ενέα στο 69’ βγήκε τετ-α-τετ μειώνοντας σε 3-1, όμως στο 71’ από γέμισμα στην περιοχή του Ρεθύμνου από τον Καλαϊτζάκη, η μπάλα σκάει στο έδαφος και καταλήγει στα δίχτυα 4-1.
Το τελικό 5-1 έγινε στο 90’ από κόρνερ του Καλαϊτζάκη ο Παναγιωτάκης προσπαθώντας να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.
Διαιτησία: Μουρτζάκης, Ζαχαριουδάκης, Γαρεφαλάκης.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Αντ. Καφούσης): Παπαδάκης, Σωμαράκης, Κεραμυδάς, Νηστικάκης, Ψαράς, Λουρίδας, Σημαιάκης (46’ Καλαϊτζάκης), ΣεΐΧ (46’ Γκαναδάκης), Φρογάκης, Μανουσάκης, Καρταλιανάκης.
ΝΕΟΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γ. Μανωλακάκης): Ηλ. Χνάρης, Χριστοφοράκης, Λαγκουβάρδος, Καρράς, (64’ Κλειδής), Παναγιωτάκης, Γαβαλάς, Κουνδουράκης (60’ Μαρής), Στ. Παπαδάκης, Τσέλα, Γ. Σταρράς, Ασπρομάτης (55’ Ζούκα).
Η επόμενη 2η αγωνιστική
Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2013
Γήπεδο Σοχώρας Μικτές Ρεθύμνου-Μικτές Λασιθίου
Γήπεδο Μοναχής Ελιάς Μικτές Χανίων-Μικτές Ηρακλείου.