15 °C Rethymno, GR
01/12/2021

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΧΑΣΕ ΜΕ 3-0 ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΦΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΝΤΟΥ ΜΕ ΑΠΟΒΟΛΗ

Όλα χάθηκαν στο 44′

Διακοπή στα θετικά αποτελέσματα έκαναν οι κοπέλες του Αστέρα που γνώρισαν την ήττα με 3-0 στον Αλμυρό από τον ΟΦΗ. Το κρητικό ντέρμπι έληξε κάπως άδοξα για τις κυανοκίτρινες οι οποίες μένουν στους 4 βαθμούς και στην 7η θέση της Woman Football League.
Άδοξα καθώς, μολονότι φρόντισαν να μην αιφνιδιαστούν ελέω και των απουσιών που είχαν (Σταγάκη, Οτινιάνο ενώ και η Δρακάκη πέρασε στο ματς σχεδόν με το κλείσιμο μια ώρας παιγνιδιού), άρχισαν μετά το 15λεπτο να χάνουν την ισορροπία του αγώνα.

Άλλαξαν τα δεδομένα μετά το 15′

Οι γηπεδούχες είχαν αρχίσει να απειλούν κυρίως με την Ισραήλ από το 17′. Στο 20′ μάλιστα η Τριβυζάκη μ’ ένα σουτ από 25μ. τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Κούντου. Στο 22′ όμως το σκορ άνοιξε για τις γηπεδούχες. Και πάλι η Ισραήλ λοιπόν έλαβε μία κάθετη πάσα από την Κουκουλάκη και απέναντι στην Κενυάτισσα τερματοφύλακα του Αστέρα, πλάσαρε σωστά και έκανε το 1-0.
Ο Αστέρας συνέχισε με δυναμισμό το α’ μισό του αγώνα και μάλιστα στάθηκε άτυχος στο 36′ όταν… απάντησε στα δοκάρια με την κεφαλιά της Ραμπέλο.

Η φάση που καθόρισε το ματς

Το 44′ όμως ήταν κομβικό για την αναμέτρηση που πήρε κλίση υπέρ του ΟΦΗ. Και πάλι η Ισραήλ βγήκε τετ-α-τετ με την Κούντου, η τελευταία, όπως υποστήριξε η διαιτητής, ακούμπησε εκτός περιοχής τη μπάλα με τα χέρια, με αποτέλεσμα να τιμωρήσει την παράβαση αυτή με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Το β’ ημίχρονο στην ουσία θα έπρεπε να το βγάλει ο Αστέρας με παίκτρια λιγότερο. Ο Νίκος Κυριακόπουλος απέσυρε λοιπόν την Παπακωνσταντή και πέρασε στο ματς την νεαρή Μανουκαράκη κάτω από τα δοκάρια.
Οι Ρεθεμνιώτισσες το προσπάθησαν και στο β’ ημίχρονο έχοντας μια πολύ καλή ευκαιρία με τη Δαφέρμου στο 54′ της οποίας το σουτ απέκρουσε σωτήρια η Ντάνιελς.
Σχεδόν άμεσα όμως, στο 56′ η Πείου σούταρε, η Μανουκαράκη απέκρουσε και η Τριβυζάκη πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για δεύτερη φορά για λογαριασμό της ομάδας της.
Όλα έγιναν πιο δύσκολα έκτοτε. Ο ΟΦΗ θέλησε να «τελειώσει» το ματς δημιουργώντας και χάνοντας κάποιες ευκαιρίες που ελέω καλών αποκρούσεων της Μανουκαράκη δεν πανηγύρισε, ωστόσο βρήκε και πάλι δίχτυα στο 78′ με την Ισραήλ να βγαίνει απέναντι στην 15χρονη τερματοφύλακα και με ψύχραιμο πλασέ να σφραγίζει τη νίκη του ΟΦΗ με 3-0.
Η διαιτησία: Μόσχου, Κοκοτάκης, Σιγανός.
ΟΦΗ (Στ. Μαματζάκης): Ντάνιελς, Παπακωνσταντή Ε., Κυδωνάκη, Κουκουλάκη, Κατιρτσίδου (85’ Πασχαλίδου), Πέιου, Νικηταρά, Αραβιάκη (73’ Μανιά), Ισραήλ (85’ Κωνιωτάκη), Τριβυζάκη, Αεράκη,
ΑΣΤΕΡΑΣ Ρ. (Ν. Κυριακόπουλος): Κούντου, Βορριά, Πιτσή, Κελαϊδή (73’ Γεωργιακάκη), Κιαχίδου, Καραμουσαδάκη, Ραμπέλο (73’ Κοτσίφη), Δαφέρμου, Παπακωνσταντή Γ. (45’ Μανουκαράκη), Καραντωνάκη (58’ Δρακάκη), Μανωλίτση.