Άναυδοι παρακολουθούν όλοι τις εξελίξεις που διαδραματίζονται στον χώρο του τοπικού ποδοσφαίρου (βλ. παρακάτω). Η Δόξα Πλατανέ, εφόσον δεν αλλάξει κάτι δραματικά φαίνεται πως παίρνει τον ίδιο δρόμο που δείχνει ο Αετός Ανωγείων, ενώ υπάρχουν και σωματεία που ουδείς μπορεί να γνωρίζει την επόμενή τους μέρα.
Κι επειδή θα πρέπει να μιλάμε μονάχα με στοιχεία, οι ομάδες οι οποίες μέχρι στιγμής δείχνουν να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα συγκρότησης στον διοικητικό και στον αγωνιστικό τους ιστό, είναι 10. Πρόκειται για τις, ΑΕΜ, Αστέρα Περάματος, Αστέρα Ρεθύμνου, Άρη, ΕΑΠ, Κάλυβο, Ποσειδώνα, Ρεθυμνιακό, Τάλω Μελιδονίου και Ψηλορείτη.
Μένει να δούμε τι μέλλει γενέσθαι στον Ερμή όπου εκεί υπάρχει Δ.Σ, μένει να δούμε τι θα συμβεί από την πλευρά του ΠΑΟ Αλφάς αυτό το Σαββατοκύριακο όπου θα υπάρξει συνάντηση των μελών, του ΑΟ Λιβαδίων όπου βρίσκεται στα χέρια του τοπικού εκπολιτιστικού συλλόγου κι από εκεί κι έπειτα, επικρατεί σιγήν ιχθύος σε Αετό Ανωγείων και ΟΦ Αρμένων.
Φυσικά με την παραπάνω εξέλιξη στην Δόξα Πλατανέ τα πράγματα γίνονται όλο και πιο περίπλοκα, καθώς εφόσον εμείνει το θέμα ως έχει, η Ένωση θα ζητήσει από τις ομάδες της β’ κατηγορίας (ίσως να είναι δύο ή και παραπάνω αυτές) να καλύψουν τις κενές θέσεις ώστε να συμπληρωθεί ο αριθμός «16».
Ουδείς μπορεί να γνωρίζει από τώρα το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα και κατά πόσο η Α’ κατηγορία θα έχει ή όχι για τρίτη συναπτή χρονιά, επαρκή αριθμό ομάδων -και κατά συνέπεια- αγώνων.
Αλήθεια είναι πως η κατάσταση που επικρατεί είναι ένα αποτέλεσμα που δεν το ήθελε ουδείς, καθώς η οικονομική κατάσταση που ταλανίζει παράγοντες και κατ’ επέκταση τις ομάδες, σταματά στη μέση ένα έργο, ένα όραμα, μια διέξοδο από τα καθημερινά και πολύ δε περισσότερο, μια ιστορία ομάδας ή ομάδων που καταγράφονταν επί σειρά ετών στα κιτάπια του ρεθεμνιώτικου ποδοσφαίρου.