Ο Άκης Καλλινικίδης, με τις πλούσιες παραστάσεις στην καριέρα του, μιλάει στα «Ρ.Ν.», τονίζοντας πως απλά έκανε τη δουλειά του και τίποτα παραπάνω. Δηλώνει έτοιμος όποτε και όταν του ζητηθεί, αλλά πάνω απ’ όλα απόλυτα έτοιμος να δώσει και την ψυχή του για το καλό της ομάδας του.
«Είναι κάτι πολύ θετικό να λένε καλά λόγια οι συμπαίκτες σου και οι προπονητές του, αλλά και οι αντίστοιχοι του αντιπάλου. Αυτό όμως μπορεί να λέει πολλά, μπορεί και τίποτα. Είμαι 36 χρονών, ξέρω ποιος είμαι και τι μπορώ να κάνω. Αν δεν μπορούσα να βοηθήσω την ομάδα μου, τότε να είσαι σίγουρος πως θα πήγαινα σπίτι μου.
Βοήθησα την ομάδα μου να πάρει μία δύσκολη νίκη, γεγονός που δε νομίζω πως προκάλεσε έκπληξη στους συμπαίκτες και στους προπονητές μου. Το σημαντικό είναι να είσαι έτοιμος όταν σου ζητηθεί», δηλώνει αρχικά ο αρχηγός του Ρέθυμνο Aegean.
«Αντιδράσαμε, παίξαμε άμυνα και φτάσαμε στη νίκη»
Συνεχίζοντας, ο Άκης Καλλινικίδης επισημαίνει τι έφταιξε στο πρώτο ημίχρονο που η ομάδα του δέχτηκε 50 πόντους και τι άλλαξε για να φτάσει στη τελική επικράτηση, παρά τη κατά γενική ομολογία κακή εμφάνισή της.
«Όταν αφήνεις μία ομάδα να νοιώθει άνετα στα πρώτα λεπτά, στη συνέχεια είναι λογικό να σκοράρει και φυσικά να ανεβάζει τη ψυχολογία της. Αυτό έγινε με τα Τρίκαλα και πέτυχαν 50 πόντους στο ημίχρονο. Αυτό που έπρεπε να κάνουμε ήταν να αντιδράσουμε στην άμυνα. Σαν ομάδα έχουμε και ταλέντο και λύσεις για να φτάσουμε ψηλά, αλλά δεν είναι δυνατόν σε κάθε ματς να πρέπει να φτάσουμε τους 100 πόντους για να κερδίσουμε. Τελικά περιορίσαμε τον αντίπαλο και με τη βοήθεια του κόσμου φτάσαμε σε μία δύσκολη νίκη, σ’ ένα ματς που έπρεπε να κερδίσουμε. Γενικότερα, κάναμε μία κακή εμφάνιση, αλλά ευτυχώς δεν το πληρώσαμε. Βέβαια, ίσως να ήμασταν και λίγο τυχεροί, αλλά χρειάζεται και τύχη για να πας μπροστά».
«Ευχαριστημένοι από τις 5 νίκες σ’ ένα δύσκολο και σκληρό πρωτάθλημα»
Οι Ρεθυμνιώτες έφτασαν στις 5 νίκες στο πρωτάθλημα, συγκομιδή 13 βαθμών που σύμφωνα με τον Άκη Καλλινικίδη είναι θετική.
«Δε γίνεται να μην είμαστε ευχαριστημένοι με τις 5 νίκες. Πήραμε σπουδαία διπλά σε Ρόδο και Ελευσίνα, σε δύο δυνατές έδρες. Επίσης, έχουμε πετύχει καλές νίκες και στο γήπεδό μας. Βέβαια, η ήττα από ΠΑΟΚ και Πάτρα είναι αποτελέσματα που θα θέλαμε να είναι διαφορετικά. Γενικά, όμως, οι 5 νίκες και οι 13 βαθμοί είναι μια χαρά.
Αυτό που θέλουμε και ψάχνουμε σαν ομάδα είναι η σταθερότητα. Να κάνουμε κάποια πράγματα καλά και από ‘κει και πέρα να προσπαθούμε να βελτιώσουμε κάποια άλλα. Να μπορέσουμε να ξεκινάμε από ένα σταθερό επίπεδο. Να κοιτάμε μπροστά, παιχνίδι με παιχνίδι και να βελτιωνόμαστε, συνδυάζοντας βέβαια και το αποτέλεσμα. Σε αυτή τη δουλειά τα αποτελέσματα είναι που κρίνουν τους πάντες».
«Να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε, μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε»
Το Ρέθυμνο Aegean παρουσιάζει διαφορετικό πρόσωπο στα εντός έδρας ματς, σε σχέση με αυτά μακριά από το «Μελίνα Μερκούρη». Στο «σπίτι» του επικρατεί δύσκολα, εν αντιθέσει σε Ρόδο και Ελευσίνα που πραγματοποίησε ολοκληρωτικές εμφανίσεις. Ο Άκης Καλλινικίδης απαντά στο ερώτημα του εάν υπάρχει άγχος και πίεση στις εντός έδρας αναμετρήσεις και το κατά πόσο έχουν επηρεάσει οι πολύ καλές πορείες των δύο τελευταίων χρόνων.
«Θα μπορούσαμε να πούμε πως το άγχος είναι ομαδικό. Στο ρόστερ έχουμε παίκτες που δεν έχουν σημαντικές παραστάσεις και εμπειρίες από ένα σκληρό πρωτάθλημα, όπως το ελληνικό. Επίσης, παίκτες νεαρούς σε ηλικία που συνεχώς μαθαίνουν πράγματα και καταστάσεις.
Συνεπώς η αίσθηση του να κερδίσουμε εύκολα, του να κάνουμε μία καλή εμφάνιση, του να ευχαριστήσουμε τον κόσμο, ίσως και να φέρει έξτρα πίεση στην ομάδα. Πίεση που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να έχουμε. Επίσης, το φετινό πρωτάθλημα είναι δύσκολο και ανταγωνιστικό και όλοι πλην Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού μπορούν να κερδίσουν τους πάντες.
Επίσης, στην πίεση που μπορεί να έχουμε επηρεάζουν και οι πορείες των δύο προηγούμενων χρόνων, όπου στο γήπεδό μας ηττηθήκαμε ελάχιστε φορές και είχαμε πολύ δυνατή έδρα.
Το ζητούμενο είναι να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε, μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε. Σαν ειδικό βάρος δεν φτάνουμε στο επίπεδο του ΠΑΟΚ και του Πανιωνίου που κάθε χρόνο έχουν στόχο την 3η θέση. Το σημαντικό είναι να βάλουμε σταθερές, που έχουν να κάνουν με τη διάρκεια. Βήμα βήμα, παιχνίδι με παιχνίδι να δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας, να προσπαθούμε να ξεκινάμε από μία σταθερή βάση και να προχωράμε.
Ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι, κόντρα σε μία δυνατή ομάδα και σε μία εξίσου δυνατή έδρα. Ο ΚΑΟΔ είναι ομάδα έμπειρη στη κατηγορία, με καλό ρόστερ και χρειάζεται πλήρη συγκέντρωση και προσοχή και στα 40 λεπτά για να πάρουμε αυτό που θέλουμε».