Η 5η αγωνιστική μόνο ανταγωνιστική μεταξύ των ομάδων δεν αποδείχθηκε. Με εξαίρεση τον αγώνα στο Ατσιπόπουλο όπου, ΕΑΠ και Δόξα μοιράστηκαν τους βαθμούς στο οκνό 0-0, όλοι οι υπόλοιποι, καθορίστηκαν από άνετες επικρατήσεις με μεγάλα σκορ.
Του λόγου το αληθές αποτυπώνεται στα αποτελέσματα, τα οποία, πλην των Αρμένων που πέρασαν από το Μελιδόνι με 0-2, «άνοιξαν» από το 4-1 έως και το 9-0 της Επισκοπής επί της Φλόγας Ρουστίκων!
Συνολικά επιτεύχθηκαν 35 γκολ με την συγκεκριμένη συγκομιδή να είναι η δεύτερη πιο παραγωγική σε σύγκριση μ’ αυτή της πρεμιέρας όπου σημειώθηκαν 38 τέρματα.
Μάλιστα, από τις 8 συναντήσεις, οι τρεις έληξαν στο 4-0 και μία στο 4-1!
Μελανό σημείο της αγωνιστικής τα μικρής διάρκειας επεισόδια στις κερκίδες του γηπέδου των Λιβαδίων. Ευτυχώς οι ομάδες δεν έδωσαν δικαίωμα, καθώς εντός των τεσσάρων γραμμών, δεν συνέβη το παραμικρό.
Παρακάτω βλέπουμε τέσσερις συναντήσεις.
Τάλως Μελιδονίου – ΟΦ Αρμένων 0-2
Πιο ουσιαστική, με περισσότερη πίστη για το αποτέλεσμα, η ομάδα των ΟΦ Αρμένων, πέρασε από μία πολύ επικίνδυνη έδρα, αυτή του Μελιδονίου κατακτώντας τους 3 βαθμούς και συνέχισε την καταπληκτική της πορεία στο πρωτάθλημα.
Το 5Χ5 του ΟΦΑ, υπέγραψε αυτή τη φορά ο Θοδωρής Γασπαράκης, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του. Ο ΟΦΑ δεν ήταν τόσο καλός όμως ήξερε πώς να δραπετεύσει με το τρίποντο απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε πάθος, είχε παλμό αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό για να φτάσει στην εστία του Δανδάλη.
Στα του αγώνα, ο Χαριτάκης στο 3′ αν και βρέθηκε απέναντι στον γκολκίπερ του Ερμή, σούταρε ψηλά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι επισκέφθηκαν στο 10′ την εστία του Αναγνωστάκη όμως η κεφαλιά του Βογιατζάκη δεν φάνηκε να τον ανησυχεί.
Δύο λεπτά αργότερα, ο Χνάρης σέντραρε εκ νέου και ο Κουνδουράκης πηδώντας στο β’ δοκάρι έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Το γκολ ωστόσο ήρθε πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο. Στο 18′ ο Μ. Τζαγκαράκης έβγαλε μια σέντρα και ο Θ. Γασπαράκης, σωστά προωθημένος στην αντίπαλη περιοχή, πλάσαρε στην απέναντι γωνία ανοίγοντας το σκορ.
Το ημίχρονο κύλησε με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.
Φτάνοντας στην επανάληψη, από το φάουλ του Χνάρη, η μπάλα πέρασε από όλους περνώντας σαδιστικά άουτ.
Στο 70′ το σουτ του Καργάκη δεν βρήκε στόχο και 1′ αργότερα, χάθηκε η μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Γιώργος Στ. Σταρράς εκτέλεσε ένα κόρνερ αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.
Εκεί πίστεψαν οι γηπεδούχοι ότι μπορούν να φτάσουν στην επίτευξη ενός τέρματος όμως οι παίκτες του Φ. Μουρτζανού, δεν τους άφησαν να φανούν άλλο επικίνδυνοι.
Πριν έρθει το τελικό 0-2, ο Καργάκης είχε μια ακόμη καλή στιγμή με το σουτ που έκανε στο 89′ με τη μπάλα να φεύγει άουτ και, στο 92′ αφού οι γηπεδούχοι είχαν βγει μπροστά για ισοφαρίσουν, ο Τσακάλι έτρεξε στην αντεπίθεση, έφερε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, ο Καργάκης κοντραρίστηκε με έναν αντίπαλό του και ο Θ. Γασπαράκης που καιροφυλαχτούσε σημείωσε το 0-2.
Η διαιτησία: Δρακακάκης, Σαβουιδάκης, Σαρρής.
ΤΑΛΩΣ ΜΕΛΙΔΟΝΙΟΥ (Στεφανάκης): Αναγνωστάκης, Μπιρίκος, Βαρδιάμπασης, Κουβάκης, Λαγουδάκης, Ψαρουδάκης (55′ Γ.Ι. Σταρράς), Γ. Στ. Σταρράς, Βασσάκης, Χαριτάκης, Ν. Στεφανάκης (77′ Ι. Στεφανάκης), Γ. Μακρυδάκης.
ΟΦ ΑΡΜΕΝΩΝ (Μουρτζανός): Δανδάλης, Κουνδουράκης, Πετρογιαννάκης, Π. Κλειδής, Θ. Γασπαράκης, Χνάρης (61′ Τσακάλι), Τσαγκαράκης (76′ Κουρνιανός), Καργάκης, Καραγιώργης (46′ Τριχάκης), Ντιμιτρόφ, Α. Βογιατζάκης.
Κάλυβος – ΑΕΜ 0-4
Δίχως να χρειαστεί να ιδρώσει ιδιαίτερα, η ΑΕΜ κατόρθωσε να πάρει ένα ακόμη τρίποντο, να πετύχει και ‘κείνη (όπως ο ΟΦΑ) το 5Χ5 φτάνοντας σ’ ένα ήρεμο 4-0 επί της Καλύβου στο γήπεδο της Αλφάς.
Οι παίκτες του Ηλία Μπουλιού, έκαναν εύκολο το πρωινό τους (ο αγώνας πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στις 11.00 π.μ.). Ο Ντέιβιντ Ματαραγκάσι, ξεκίνησε από ‘κει που… τελείωσε τη δουλειά την περασμένη εβδομάδα και μ’ ένα ακόμη τέρμα, πολύ νωρίς, μόλις στο 4ο λεπτό, «πέταξε εκτός γηπέδου» το άγχος των συμπαικτών του.
Ήταν η ωραία ενέργεια από τον Σιόρε από τα δεξιά, ο οποίος βρήκε τον Ντ. Ματαραγκάσι κι εκείνος πάνω στην κίνηση, έπιασε ένα «συστημένο» σουτ στέλνοντας την μπάλα να κυλήσει συρτά στα δίχτυα.
Στο 10′ ο Αντιασβίλι «ξεδίπλωσε» μία επιθετική προσπάθεια για την ομάδα του πασάροντας στον Μερτίρι που σούταρε φαλτσαριστά για να αποκρούσει έξοχα ο Κισσανδράκης.
Ο νεαρός τερματοφύλακας που τα πηγαίνει εξαιρετικά στο φετινό πρωτάθλημα, είχε πολύ καλό μπλοκ στο 17′ στο σουτ του Ψυχουντάκη μετά την προσπάθεια του Αντιασβίλι.
Στη συνέχεια η Κάλυβος προσπάθησε να επιτεθεί κυρίως από τη δεξιά πλευρά όμως, δεν ήταν εύκολο καθώς οι της ΑΕΜ είχαν πολύ γρήγορες επιστροφές. Η όποια απειλή προερχόταν, κυρίως από κάποια στημένα όπως, το απευθείας φάουλ του Παπαγιαννάκη, το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κελαϊδή.
Στο 26′ ο Ματαραγκάσι έβγαλε κοφτή μπαλιά στο ύψος του πέναλτι και ο επερχόμενος Μερτίρι έγραψε με δυνατό σουτ το 0-2.
Στο 32′ ένα ακόμη δυνατό σουτ του Μερτίρι μπλόκαρε ο Κισσανδράκης.
Στο 40′ με ωραία προσποίηση ο Παπαγιαννάκης σούταρε, ο Κελαϊδής φαίνεται να αιφνιδιάστηκε και έδιωξε σε κόρνερ. Με την εκτέλεσή του, η Κάλυβος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι και -μέσα από το βίντεο- φαίνεται πως είχε δίκιο όταν η μπάλα φάνηκε να χτυπάει στο υψωμένο χέρι του Ψυχουντάκη. Ακολούθως, σε φάση διαρκείας, ο Φασόι δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Στην επανάληψη, στο 48′ ο Σκουλούδης έχασε καλή ευκαιρία την οποία μπλόκαρε ο Κισσανδράκης όμως δύο λεπτά αργότερα, από τη σέντρα του Αντιασβίλι και την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του, ο Σκουλούδης με το στήθος έγραψε το 0-3.
Η ΑΕΜ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Σκουλούδη στο 54′, ενώ στο 55′ ο Σπανουδάκης είχε πολύ όμορφο διαγώνιο σουτ με την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.
Για την Κάλυβο, καλή ήταν η κεφαλιά του Παπαγιαννάκη που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κελαϊδή.
Στη συνέχεια η ΑΕΜ ζήτησε δικαιολογημένα ένα πέναλτι, καθώς η μπάλα βρήκε το τεντωμένο χέρι του Ψωμά.
Η ΑΕΜ όμως και πάλι, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 76′ ο Αντιασβίλι πήρε την μπάλα από την απέναντι πλευρά της προσπάθειας που προηγήθηκε από τον Μοσχονά, σούταρε με δύναμη και έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του για να πετύχει το 0-4.
Καλή ευκαιρία έχασε στο 78′ ο Μπαξεβάνης όταν νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Κισσανδράκη.
ΑΕΜ (Μπουλιός): Κελαϊδής, Ζερβός, Σιόρε, Ψυχουντάκης, Γεωργόπουλος, Δελήμπασης, Δροσάκης, Μαρτίρι (55′ Κριτσωτάκης), Αντιασβίλι, Σκουλούδης (60′ Μπαξεβάνης), Ματαραγκάσι (50′ Σπανουδάκης).
ΚΑΛΥΒΟΣ (Μαρής): Κισσανδράκης, Αντιασβίλι Κ., Παυλάκης, Ψωμάς Χ., Ψωμάς Ν. (46′ Κουνδουράκης), Λεκάκης, Κιαγιά (62′ Νικολουδάκης), Κατσαμάς, Σπανουδάκης Μ., Παπαγιαννάκης, Φασόι (65′ Τσέτζος).
Λιβάδια – Αστέρας Ρ. 0-4
Το 0-4 ως σκορ ήρθε άνετα για τον Αστέρα μέσα στα Λιβάδια. Στρίμωγμα ωστόσο υπήρξε στο 66ο λεπτό στις κερκίδες όταν οι αντιπαραθέσεις έφεραν στα χέρια οπαδούς της τοπικής ομάδας με παράγοντα του Αστέρα (Νίκο Παπαδάκη). Η διακοπή του αγώνα ήταν το λιγότερο που μπορούσε να κάνει ο διαιτητής κ. Δασκαλομαρκάκης. Εκείνη την ώρα το σκορ ήταν στο 0-2. Έπειτα από 10 λεπτά, ο αγώνας ξανάρχισε για να κάνουν λίγο μετά την εμφάνισή τους τα ΤΑΕ Ρεθύμνου κατευνάζοντας μια και καλή τα πνεύματα.
Έκτοτε, ο αγώνας κύλησε με ησυχία, ο Αστέρας σημείωσε δύο ακόμη τέρματα και το φινάλε βρήκε τις δύο ομάδες να αποχωρούν από το γήπεδο με διαφορετική ψυχολογία.
Εκτός από τα εξωαγωνιστικά που θα πρέπει να προβληματίσουν και πάλι την ΕΠΣΡ, ευτυχώς είχαμε και τα αγωνιστικά. Τοπ σκόρερ για τον Αστέρα ήταν ο Κελέσης. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής σκόραρε δύο φορές και έκανε πιο εύκολη τη δουλειά των συμπαικτών του. Φυσικά, κομβικό σημείο του αγώνα, ήταν απόκρουση του πέναλτι του Κουγιουμτζή, από τον Αντώνη Παπαδάκη.
Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, στο 27′ ο Κώστας Κελέσης εκμεταλλεύτηκε τον κενό χώρο από την αριστερή πτέρυγα και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Κλάδου που έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το μοιραίο. Ο Σαρής στο 31′ και ο Νεμπιάι στο 40′ είχαν καλά σουτ, τα οποία δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.
Πολύ νωρίς στην επανάληψη όμως, ο Μάριος Καριαβασάμ, έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Ο 27χρονος επιθετικός διχοτόμησε την αντίπαλη άμυνα και με πλασέ σημείωσε το 0-2.
Φτάσαμε στο 66′ όταν ο Κωστάκης βρέθηκε πεσμένος εντός περιοχής. Ο κ. Δασκαλομαρκάκης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και παράλληλα «άρχισαν… τα όργανα στην εξέδρα».
Ο Κουγιουμουτζής που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Αντώνη Παπαδάκη. Το ματς διεκόπη για να ξαναρχίσει λίγο αργότερα. Στο μεσοδιάστημα (με όλα όσα εκτυλίσσονταν στην κερκίδα), ο Αστέρας σημείωσε και τρίτο τέρμα με τον Κελέση.
Έκτοτε, το ματς κύλησε ήρεμα με τον Παπαδογιαννάκη να έχει προκαταβολικά ένα σουτ στο 88′ το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με νέο σουτ από πλάγια έγραψε το τελικό 0-4.
ΛΙΒΑΔΙΑ (Μακριδάκης): Κλάδος, Σωπασής (50′ Χνάρης Γ.), Ζερβός, Χρυσός, Μαρής, Κωστάκης, Κουνάλης, Παπαδάκης, Ρασούλης (52′ Παπαδάκης), Κούτσμερουκ (87′ Βάμβουκας), Μουσκάι.
ΑΣΤΕΡΑΣ (Ασπρομάτης): Παπαδάκης (71′ Σαββιδάκης), Παναγιωτάκης, Σαρρής, Μαραθιανός, Βουτσάς, Καλλιτσουνάκης, Μαρκουλάκης (64′ Ιμπραχίμι), Νεμπιάϊ, Καριαβασάμ (68′ Κότσο), Παπαδογιαννάκης, Κελέσης.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Τάλως Μελιδονίου – ΟΦ Αρμένων 0-2
(18′, 92′ Θ. Γασπαράκης)
Λιβάδια – Αστέρας Ρεθύμνου 0-4
(27′, 67′ Κελέσης, 47′ Καριαβασάμ, 89′ Παπαδογιαννάκης )
Κάλυβος – ΑΕ Μυλοποτάμου 0-4
(5′ Ματαραγκάσι, 27′ Μερτίρι, 49′ Σκουλούδης, 76′ Αντιασβίλι.
Ε.Α.Π. – Δόξα Πλατανέ 0-0
Ποσειδώνας Γερανίου – Σπήλι 4-1
(5′, 6′ Βλαστός, 7′ Αποστολάκης, 29′ Κλαψινός – 55′ πεν. Γ. Βαβουράκης
Επισκοπή – Φλόγα Ρουστίκων 9 – 0
(25′ Μιχελακάκης, 35′, 58′ Φονσέκα, 55′ Μαυρομάτης, 63′, 72′ Κόκκαλης, 75′, 84′ Νάκας, 76′ (αυτογκόλ) Μ. Γεωργιουδάκης).
Άρης Ρεθύμνου – ΠΑΟ Αλφάς 7 – 0
(47′, 59′ Κραβαρίτης, 49′ πεν., 79′ Γκιόκας, 55′ Μπερνιδάκης, 66′ Αργυρός, 73′ Ρότση)
Ρεθυμνιακός – Ψηλορείτης 4 – 0
(9′ Κρασονικολάκης, 16′, 82′ Ε. Ματαραγκάσι, 20′ Γ. Μαρής)
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Γκολ Ν-Ι-Η
1. ΑΕΜ 15 18-0 5-0-0
-. ΟΦ Αρμένων 15 17-1 5-0-0
3. Επισκοπή 13 19-2 4-1-0
4. Ρεθυμνιακός 12 18-6 4-0-1
5. Ποσειδώνας 9 10-8 3-0-2
-. Αστέρας Ρ. 9 14-7 3-0-2
-. Άρης 9 10-4 3-0-2
8. ΕΑΠ 8 6-7 2-2-1
9. ΠΑΟ Αλφάς 6 9-18 2-0-3
-. Τάλως Μελ. 6 7-7 2-0-3
-. Σπήλι 6 9-15 2-0-3
-. Κάλυβος 6 6-10 2-0-3
12. Δόξα Πλ. 4 6-11 1-1-3
13. Λιβάδια 0 2-15 0-0-5
-. Ψηλορείτης 0 4-17 0-0-5
-. Φλόγα Ρ. 0 0-26 0-0-5
Η επόμενη (6η) αγωνιστική
Ποσειδώνας Γερανίου – Λιβάδια
Αστέρας Ρεθύμνου – Ε.Α.Π.
Σπήλι – Τάλως Μελιδονίου
Δόξα Πλατανέ – Κάλυβος
ΟΦ Αρμένων – Επισκοπή
ΑΕ Μυλοποτάμου – Άρης Ρεθύμνου
Φλόγα Ρουστίκων – Ψηλορείτης
ΠΑΟ Αλφάς – Ρεθυμνιακός