Το μεγάλο φαβορί ήταν ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου στον Όμιλο Κρήτης της Α’ φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νεανίδων και το απέδειξε στον αγωνιστικό χώρο. Οι «κίτρινες» έκαναν το 3Χ3, κατέκτησαν την 1η θέση, αλλά τα σπουδαία είναι μπροστά τους, καθώς και φέτος έχουν πολύ υψηλούς στόχους.
Η ομάδα του Κώστα Χατζηδάκη πανηγύρισε 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας με 22-6 του Άρη Νικαίας, με 13-11 του Νηρέα Χαλανδρίου και με 17-8 του ΝΟ Χανίων. Συγκέντρωσε 9 βαθμούς, πήρε την 1η θέση και αναμένεται να έχει ευνοϊκότερη κλήρωση ενόψει της Β’ φάσης.
Ο νεαρός προπονητής έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή του και σε αρκετές μικρότερης ηλικίας. Δοκίμασε αρκετά πράγματα και έμεινε ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του και από τη διάθεση των αθλητριών του.
Οι Νεανίδες του ΝΟΡ κατέκτησαν πέρυσι την 3η θέση της Πανελλήνιας κατάταξης και στόχος τους είναι να μπουν και φέτος στην 4άδα και να διεκδικήσουν το 2ο συνεχόμενο μετάλλιο στα ηλικιακά πρωταθλήματα.
Από κει και πέρα, οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στην Β’ φάση είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Ιωνικός, Τρίτων Αμαρουσίου (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), οι ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου, Εθνικός Πειραιά, Πανιώνιος (από τον Β’ Όμιλο Αττικής), οι Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Βόλου) και ο ΝΟ Ρεθύμνου (από τον Όμιλο Κρήτης). Ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο στον Α’ Όμιλο Αττικής και στον Όμιλο Κρήτης.
Κώστας Χατζηδάκης: «Η ομάδα έχει τις δυνατότητες να μπει στην 4άδα»
Ο προπονητής του ΝΟΡ επεσήμανε πως η ομάδα του μπορεί να φτάσει στην 4άδα και ο χρόνος λειτουργεί υπέρ της για να καταφέρει να αποκτήσει και ομοιογένεια.
«Πετύχαμε τον στόχο μας που ήταν να πάρουμε την 1η θέση του ομίλου, για να έχουμε καλύτερη κλήρωση στην Β’ φάση. Αυτή η ομάδα έχει δυνατότητες, ώστε να μπει στην 4άδα του πρωταθλήματος, αλλά ακόμη δεν έχει βρει την ομοιογένειά της, αφού δεν έχουν κάνει όλες οι παίκτριες μαζί προπόνηση. Ο χρόνος λειτουργεί υπέρ μας, γιατί όσο κάνουμε μαζί προπόνηση, τόσο καλύτερη θα γινόμαστε σαν ομάδα».
Τα αποτελέσματα και τα φύλλα αγώνων του ΝΟΡ
ΝΟ Ρεθύμνου – Άρης Νίκαιας 22-6
Τα οκτάλεπτα: 7-0, 7-1, 2-2, 6-3.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Χατζηδάκης): Καζάνα, Καραβάνου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 8, Λιμπιτάκη Στ. 2, Θεοδωράκη 2, Γαβαλά 1, Φραγκιαδάκη 1, Συριανόγλου 1, Λιμπιτάκη Α. 2, Χατζάκη 1, Φραγκελάκη 1, Παντζαρίδου 2, Μπιρλιράκη Π., Μπιρλιράκη Β., Καραγιαννάκη, Παναγιωτάκη, Κυριακάκη, Λιαπάκη Α., Καραγιάννη, Μαλλιαρού.
ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου 13-11
Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-5, 5-1, 3-5.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Χατζηδάκης): Καζάνα, Καραβάνου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Λιμπιτάκη Στ. 3, Θεοδωράκη 2, Φραγκιαδάκη 1, Παντζαρίδου 1, Ευθυμίου 1, Μπιρλιράκη Π., Μπιρλιράκη Β., Γαβαλά, Συριανόγλου, Καραγιαννάκη.
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 8-17
Τα οκτάλεπτα: 2-6, 0-5, 3-1, 3-5.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Χατζηδάκης): Μπιρλιράκη Π., Μπιρλιράκη Β. 1, Καραβάνου 4, Γαβαλά 8, Φραγκιαδάκη 4, Συριανόγλου, Καραγιαννάκη.
Το πανόραμα του Κρητικού Ομίλου – Κολυμβητήριο Χανίων
1η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – Άρης Νίκαιας 22-6
ΝΟ Χανίων – Νηρέας Χαλανδρίου 2-21
2η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου 13-11
ΝΟ Χανίων – Άρης Νίκαιας 9-3
3η αγωνιστική
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 8 – 17
Άρης Νίκαιας – Νηρέας Χαλανδρίου (14/3-20:30 Κολ. Νίκαιας)
Η βαθμολογία
Θ. ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ
1. ΝΟ Ρεθύμνου 9 3-0-0 52 – 25
2. Νηρέας Χαλανδρίου 3 1-0-1 32-15
3. ΝΟ Χανίων 3 1-0-2 19-41
4. Άρης Νίκαιας 0 0-0-2 9 – 31
Το ρόστερ των Νεανίδων του ΝΟΡ
Μπιρλιράκη Πόπη Τ 2001
Μπιρλιράκη Βάλια Π 2002
Καραβάνου Ελευθερία Α 2000
Μυριοκεφαλιτάκη Μαρία Φ 2001
Λιμπιτάκη Στέλλα Π 2000
Θεοδωράκη Βαγγελιώ Π 2001
Γαβαλά Κατερίνα Π 2002
Φραγκάκη Μαρία Φ 2001
Συριανόγλου Κορίνα Α 2003
Καραγιαννάκη Αντιγόνη Π 2003
Παναγιωτάκη Χριστίνα Π 2004
Κυριακάκη Κάτια Π 2004
Λιμπιτάκη Άννα Α 2004
Χατζάκη Εβελίνα Φ 2004
Φραγκελάκη Ηρώ Π 2004
Λιαπάκη Ερωφίλη Π 2004
Καραγιάννη Μαρία Τ 2004
Μαλλιαρού Δένα Π 2004
Καζάνα Χρυσή Τ 2000
Παντζαρίδου Μάγδα Π 2001
Ευθυμίου Στέλλα Π 2001