Με την έκθεση φωτογραφίας «Ρέθυμνο: προσωπογραφία μιας πόλης» άνοιξε χθες η αυλαία των πολιτιστικών εκδηλώσεων που για δεύτερη συνεχή χρονιά διοργανώνει ο σύλλογος κατοίκων της Παλιάς Πόλης του Ρεθύμνου με τίτλο «Ημέρες Ρεθύμνου 2013». Ένα πολιτιστικό φεστιβάλ, που έχοντας την περυσινή πρώτη εμπειρία, φέτος είναι εμπλουτισμένο με περισσότερες εκδηλώσεις και φιλοδοξεί να αποτελέσει ένα σημείο αναφοράς για ντόπιους αλλά και ξένους επισκέπτες.
Μετά τα εγκαίνια της έκθεσης που έγιναν χθες στο Σπίτι του Πολιτισμού πραγματοποιήθηκε και συναυλία από το 2Side Quartet, στον προαύλιο χώρο του, με μελωδίες γνωστών jazz standards.
Θεατρικές παραστάσεις, συναυλίες, εκθέσεις αλλά και ξεναγήσεις περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων σε ένα πλούσιο πρόγραμμα που εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν οι κάτοικοι του ιστορικού κέντρου με στόχο να αναδείξουν και να προβάλλουν την πολιτιστική κληρονομιά και τον πλούτο της παλιάς πόλης του Ρεθύμνου.
Φέτος οι εκδηλώσεις θα στηριχτούν και από τον Εθνικό Οργανισμό Τουρισμού (ΕΟΤ) καθώς όπως ανακοίνωσε στη διάρκεια συνέντευξης τύπου χθες ο πρόεδρος του Συλλόγου Κατοίκων Παλιάς Πόλης Θωμάς Κρεβετζάκης, θα συμπεριληφθούν στην ιστοσελίδα του που αφορά την προβολή της χώρας μας.
Παράλληλα, στις εκδηλώσεις περιλαμβάνονται συνεργασίες με την Εθνική Λυρική Σκηνή, με το διεθνές φεστιβάλ κινηματογράφου της Σύρου, ενώ για μια εβδομάδα τα παιδιά του Ρεθύμνου θα παρουσιάσουν τις δικές τους πολιτιστικές δημιουργίες.Ειδικότερα, ο κ. Κρεβετζάκης τόνισε μεταξύ άλλων: «Θα παρουσιαστεί μια σειρά συναυλιών, εκθέσεων και δύο θεατρικά έργα. Προκειμένου να γίνει αυτό, εργάστηκαν πολλοί άνθρωποι, τους οποίους θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε. Ξεκινώντας από τους εθελοντές που βοήθησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου στο στήσιμο και στην οργάνωση των εκθέσεων όλους τους συμπολίτες μας, που με την κάρτα υποστήριξης στήριξαν τις εκδηλώσεις μας και τους φορείς υπό την αιγίδα των οποίων τελούνται οι εκδηλώσεις-αρχικά την Περιφέρεια Κρήτης και την Π. Ε Ρεθύμνου που με την παρουσία της η Μ. Λιονή, όπως και πέρυσι έτσι και φέτος, καλύπτει ένα κόστος των εκδηλώσεων του φεστιβάλ, καθώς και τον δήμο Ρεθύμνου όπου καλύπτει οργανωτικά και λειτουργικά έξοδα και έχει βοηθήσει στην εξεύρεση των χορηγών.
Φέτος υπάρχει ένα ξεχωριστό ενδιαφέρον, καθώς ο ΕΟΤ έχει βάλει υπό την αιγίδα του τις πολιτιστικές μας εκδηλώσεις και πρόκειται να τις παρουσιάσει στην επίσημη σελίδα της Ελλάδας για τον τουρισμό, τόσο στο εξωτερικό όσο και στο εσωτερικό. Θα ήθελα να ευχαριστήσω και τους συνεργαζόμενους φορείς, όμως είναι το Διαδημοτικό Λιμενικό Ταμείο, η 28η Εφορία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων, οι Πολιτιστικές Ομάδες του Πανεπιστημίου, η Δημοτική Φιλαρμονική, το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης, ο Σύλλογος Καταστηματαρχών Ρεθύμνου και ο Σύλλογος Ξενοδόχων, οι οποίοι αντιλαμβανόμενοι το όφελος για την πόλη μας συνεισφέρουν με το δικό τους τρόπο για την πραγματοποίηση των εκδηλώσεων αυτών. Πρόκειται για μια σειρά αξιόλογων εκδηλώσεων όπου στο υπόβαθρο αυτό που υποβόσκει είναι η διάθεση συνεργασίας με διάφορα φεστιβάλ που παρουσιάζονται ανά την Ελλάδα. Ένα πρώτο βήμα συνεργασίας είναι η συνεργασία με την Εθνική Λυρική Σκηνή, η οποία προέκυψε χάρη στο Γιώργο Κουμεντάκη που για πρώτη φορά θα παρουσιάσει μια παραγωγή της Λυρικής Σκηνής για το Ρέθυμνο, όπως επίσης και το διεθνές φεστιβάλ κινηματογράφου της Σύρου όπου για πρώτη φορά θα γίνει μια παρουσίασή του.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω την ΑΝΕΚ που έχει αναλάβει ένα μεγάλο μέρος μεταφοράς των εκδηλώσεων αντιλαμβανόμενη και εκείνη την σημασία των εκδηλώσεων και το πόσο αυτές προάγουν τον τουρισμό, ιδίως αυτή την περίοδο, καθώς και την GRECOTEL που με την οικονομική της συνεισφορά βοηθά και καλύπτεται ένας μεγάλο μέρος των εκδηλώσεών μας».Στο πλευρό του Συλλόγου Κατοίκων Παλιάς Πόλης και η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, η οποία ενίσχυσε οικονομικά το φεστιβάλ. Η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαίρη Λιονή σημείωσε την σημασία τους λέγοντας χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων: «Θεωρούμε υποχρέωσή μας και ευθύνη μας τέτοιου είδους ποιοτικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις που προσφέρουν πάρα πολλά στους συμπολίτες και τους επισκέπτες μας, να τις ενισχύσουμε και οικονομικά και ηθικά και με όποιο άλλο τρόπο μπορούμε, γιατί πιστεύομε ότι ο ποιοτικός πολιτισμός είναι μια από τις μεγαλύτερες προσφορές που θα μπορούσε να κάνει κανείς αυτή την περίοδο».
Εκ μέρους το Δήμου, η αντιδήμαρχος πολιτισμού Πέπη Μπιρλιράκη ανέφερε: «Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση σε ένα δήμο και ιδιαίτερα στον τομέα το πολιτισμού από το να γίνονται τέτοιες πρωτοβουλίες από τους πολίτες του. Θέλουμε να συγχαρούμε για άλλη μια φορά τους εμπνευστές αυτών των εκδηλώσεων που εμείς σαν δήμος Ρεθύμνου στηρίζουμε με κάθε δυνατό μέσο που μπορούμε να διαθέσουμε. Τεχνικά με ανθρώπινο δυναμικό, με χορηγίες και με οικονομική ενίσχυση».
Ο πρόεδρος του Διαδημοτικού Λιμενικού Ταμείου Μίνως Αλεφαντινός, τόνισε: «Οι εκδηλώσεις αυτές που ξεκίνησαν πέρυσι έρχονται να ενισχύσουν την παλιά ρήση που για εμάς στο Ρέθυμνο είναι κανόνας ότι: «το Ρέθυμνο ήταν, είναι και θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να παραμείνει η πόλη των τεχνών και των γραμμάτων». Το περυσινό δειλό ξεκίνημα αυτής της πρωτοβουλίας, μας γέμισε με αισιοδοξία, μας γέμισε κουράγιο, για να προσπαθήσουμε ακόμα περισσότερο φέτος. Υπάρχουν εκδηλώσεις ειδικού βάρους, που θα αναβαθμίσουν το πολιτιστικό γίγνεσθαι της πόλης και του τόπου μας. Το Λ.Τ. Ρεθύμνου θα είναι πάντα κοντά σε εκδηλώσεις και πρωτοβουλίες, που στόχο έχουν να ανεβαίνει το πολιτιστικό γίγνεσθαι για αυτό θα βοηθούμε όμως μπορούμε».
«Τέτοιες εκδηλώσεις είναι πολύ όμορφο να γίνονται, ειδικά όταν η πρωτοβουλίες ανήκουν στους πολίτες. Σαν Σύλλογος Εστίασης θα βοηθήσουμε όπως μπορούμε και θα κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να συνεισφέρουμε», είπε εκ μέρους του συλλόγου εστίασης ο Ανδρέας Κλαψινός, αναπληρωτής γραμματέας.
Η έκθεση που άνοιξε χθες τις πύλες της θα διαρκέσει μέχρι τις 12 Μαΐου, περιλαμβάνει φωτογραφίες του Ρεθύμνου, που προέρχονται από τα αρχεία του Ιστορικού και Λαογραφικού Μουσείου Ρεθύμνης, το αρχείο της Δημόσιας βιβλιοθήκης Ρεθύμνου, του Συλλόγου Κατοίκων Παλιάς Πόλης, το αρχείο του αείμνηστου Γιάννη Σπανδάγου και το αρχείο του ερευνητή και συλλέκτη Γ. Π. Εκκεκάκη και πραγματοποιείται με τη συνδρομή της Αναστασίας Πλατύραχου, του Χάρη Στρατιδάκη, του Μανώλη Καρνιωτάκη και του Γιάννη Παπιομύτογλου. Περιλαμβάνει στιγμές της ιστορίας της πόλης για τρία τέταρτα του αιώνα, από το έτος 1890 μέχρι και τα μέσα της δεκαετίας του 1960. Οι 100 αυτές στιγμές, γνωστές και άγνωστες μέχρι σήμερα, επιλέχτηκαν με το κριτήριο της ανθρώπινης παρουσίας, με πρόσωπα της καθημερινότητας που έδιναν ψυχή στους χώρους και στα τοπία του Ρεθύμνου.
Σε συνεργασία με την 28η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων και το Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο. Yπο την αιγίδα Περιφέρειας Κρήτης, Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης και του Δήμου Ρεθύμνης.
Οι ώρες λειτουργίας της έκθεσης είναι: 10:00-14:00, 18:00-21:30. Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.
Το Πάσχα είναι η μεγαλύτερη γιορτή της Χριστιανοσύνης. Η εβδομάδα πριν το Πάσχα ονομάστηκε Μεγάλη από τους πρώτους κιόλας χριστιανικούς αιώνες, διότι μεγάλα και κοσμοσωτήρια γεγονότα συνέβησαν στη διάρκειά της. Κέντρο αυτών των γεγονότων είναι βεβαίως τα άγια Πάθη, η θεόσωμη Ταφή και η ένδοξη Ανάσταση του Κυρίου. Ο Μουσικός Καρπός θέλοντας να εξιστορήσει τις άγιες ημέρες της Μεγάλης εβδομάδας οργάνωσε και πραγματοποιεί συναυλία με λόγο και μουσική με την συμμετοχή της Νεανικής Χορωδίας του Μουσικού Καρπού (60 μαθητές της πόλης μας) και καταξιωμένων μουσικών όπως:
Σοπράνο: Τζαγκαρούλη Μαρίζα- Παναγοπούλου Έλενα.
Κλαρινέτο: Λιουδάκη Κατερίνα.
Τρομπέτα: Μαυράκης Αντώνιος.
Κόρνο: Ασωνίτης Γρηγόρης.
Φαγγότο: Κατσογριδάκη Μαρία.
Ακορντεόν: Κουτελιδάκη Δημούλα.
Πιάνο: Αλεξαντωνάκη Ελένη.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Ωδείο Ρεθύμνου, το Σάββατο 27/04/2013 και ώρα 20:30. Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.
Η δουλειά µε τίτλο Drops είναι µία συναυλία μουσικής και χορού διαρκείας 60 λεπτών διαπραγματευόμενο το υγρό στοιχείο. Στόχος είναι η απόδοση της αλλαγής πορείας ή συµπεριφοράς του νερού όταν αλλάζει απρόσμενα το περιβάλλον του ή όταν βάλλεται από εξωτερικούς παράγοντες. Τα επιλεγμένα μουσικά κομμάτια έχουν το ίδιο θέμα σε µία παράλληλη εξέλιξη κίνησης και μουσικής. Στο συγκεκριμένο θέμα δίνονται και βαθύτερες προεκτάσεις αν λάβουμε υπόψη την προσαρμοστικότητα που χαρακτηρίζει το υγρό στοιχείο προκειμένου ν’ ανταπεξέλθει στις νέες συνθήκες, χάνοντας ένα σημαντικό μέρος της αρχικής του ενέργειας.
∆εν πρόκειται για µία δουλεία µε οικολογικό περιεχόμενο, αλλά απόλυτα ανθρώπινο μέσα στην εξέλίξή του, καθώς οι απρόσμενες αλλαγές είναι χαρακτηριστικό στοιχείο της ζωής του ανθρώπου. Συνοδεύεται από ζωντανή μουσική.
Συμμετέχουν:
Ερµηνεία – Χορογραφία: ∆ροσιά Τριαντάκη.
Άρπα: Ελένη Τσαουσάκη.
Κοστούµι: ∆ιονυσία Μιχάλη.
Φωτιστική επιµέλεια: Κωνσταντίνα Ευαγγέλου.
Μουσική: Marcel Tournier (Vers la source dans le bois) / Luciano Berio (Sequenza II for solo harp).
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στον Ενετικό Ναό Αγίας Σοφίας, την Κυριακή 28/04/2013 και ώρα 21:15. Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.